Murček se ujal funkce náčelníka Vojenské policie, byl v pěti zahraničních misích

Funkce náčelníka Vojenské policie se dnes ujal Miroslav Murček. Ráno ho do ní uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který ke čtvrtku z čela sboru odvolal jeho předchůdce Pavla Kříže. Své rozhodnutí Metnar zdůvodnil dlouhodobou nespokojeností se situací uvnitř Vojenské policie a manažerským selháním.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vojenská policie AČR
doporučujeme

Kříž (40) vojenské policisty vedl od roku 2015. Ve funkci skončil ve čtvrtek, ode dneška ji přebral Murček (54). Podle životopisu, který dnes ministerstvo obrany zveřejnilo na svém webu, vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. V armádě začal jako velitel tankové čety, k Vojenské policii přišel v roce 1993. Působil v pěti zahraničních misích v Jugoslávii, Iráku a v Afghánistánu.

Metnar ve čtvrtek odvolání Kříže zdůvodnil nespokojeností s jeho manažerskou, velitelsko-řídící a kontrolní činností. Dlouhodobě podle něj nedokázal vyřešit opakující se mezilidské a vztahové problémy především ve vedení a na štábu Vojenské policie. 

Dnes Metnar dodal, že potíže neměly spojitost s trestním řízením, ale s chodem sboru jako celku. Nový náčelník Vojenské policie má od ministra za úkol zklidnit, zanalyzovat a vyhodnotit situaci. Poté Metnarovi sdělí, jestli bude požadovat změny v řízení Vojenské policie.

Kříž své odvolání komentoval slovy, že ministr využil svého práva. Řekl, že se vždy snažil sbor řídit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Vojenská police byla zřízena v roce 1991. V jejím čele stojí náčelník, který je přímo podřízen ministrovi obrany. Na starosti má policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří ministerstvo obrany. Od roku 2016 získala pravomoc samostatně vyšetřovat některé trestné činy související s armádou nebo ministerstvem obrany. Teď například prověřuje okolnosti mnohamiliardových vojenských zakázek na nákup mobilních radarů MADR nebo víceúčelových vrtulníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci budou sloužit na Sinaji i příští rok

22.05.2019 17:48 Česko hodlá pokračovat v misi na Sinaji, kde slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA při…

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Policisté honili motorkáře, na Václavském náměstí se jejich auto…

18.05.2019 12:02 Motorkář dnes dvě hodiny po půlnoci nezastavil na výzvu policistů při silniční kontrole na pražském…

Konec schvalování útoků na muslimy. Za příspěvky na facebooku až 15 let…

17.05.2019 17:53 Policie obvinila prvního člověka za schvalování březnových teroristických útoků v mešitách na Novém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama