Hrozby ve světě rostou. Posilování obrany je nutné, apeluje Metnar při výročí NATO

Posilování obrany je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) kvůli zhoršené bezpečnostní situaci posledních let nezbytností. Českou vnější bezpečnost podle něj nejvíce posílilo členství v Severoatlantické alianci. Metnar to řekl dnes na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která se k 20. výročí vstupu do NATO koná na Pražském hradě.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Metnar poznamenal, že v 90. letech si muselo Česko garantovat svou obranu samo. Příprava na členství a následně samo členství ale podle něj dalo české obraně opět řád. Obranné plánování aliance se stalo základem výstavby českých obranných schopností.

"Profitujeme z toho, že článek pět Severoatlantické smlouvy zavazuje všechny členy aliance v případě potřeby pomoci, sami jsme ale zavázáni a připravujeme se na to, abychom byli schopni jít na pomoc ostatním. K tomu směřujeme i naše síly," řekl ministr.

Členství v NATO bylo podle Metnara tím, co českou vnější bezpečnost posílilo. "My sami ale musíme pracovat na tom, aby toto členství posílilo i alianci," poznamenal.

Kroky k posilování obrany jsou podle Metnara bohužel nezbytností. "Bezpečnostní prostředí se zejména za posledních pět let zhoršilo. Posledním významným krokem v tomto směru je vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního doletu poté, co ruská strana tuto smlouvu dlouho porušovala," řekl.

Eroze bezpečnosti podle něj Českou republiku nutí přijímat adekvátní opatření. "Není to snaha o ozbrojení za každou cenu, není to výraz paranoie, je to bohužel reflexe bezpečnostní situace kolem nás," poznamenal.

Připomněl českou účast na zahraničních misích, zejména v Afghánistánu, kde působí zhruba 360 českých vojáků. Od roku 2002 se v zemi vystřídalo více než 10.500 vojáků.

"Bez našeho působení by tato země mohla snadno sklouznout do chaosu, který by mohl umožnit návrat teroristických organizací," řekl. V misích podle něj česká armáda získává zkušenosti. "Působením v operacích jsme prokázali, že jsme tvůrcem, a ne pouze konzumentem bezpečnosti, a že pro společné cíle jsme připraveni přinést i ty největší oběti," dodal.

Věří tomu, že se podaří dokončit započaté akviziční projekty, zejména nákup pásových bojových vozidel pěchoty.

Metnar připomněl vysokou důvěru veřejnosti v armádu. "Tato důvěra nás zavazuje," podotkl.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další rána pro Vodičkův svaz? Metnar je nasupený, zvažuje vypovězení…

20.03.2019 17:28 Aktualizováno Akce Českého svazu bojovníků (ČSBS) za svobodu jsou zneužívány k politické agitaci a k útokům proti…

Metnar jednal v Rakousku o obranné spolupráci i prodeji letadel

19.03.2019 19:01 O vojenské a průmyslové spolupráci Česka a Rakouska dnes ve Vídni jednali ministři obrany Lubomír…

Exdetektiv Vokál čelí žalobě. Lidem z podsvětí měl donášet informace

18.03.2019 10:08 Státní zástupce obžaloval bývalého kriminalistu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)…

Sledujeme vás, víme jak na vás. Policie si podá Čechy, kteří na FB…

16.03.2019 18:22 Aktualizováno Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama