Česko slaví vstup do NATO. Je vystavena vojenská technika, včetně raketového kompletu RBS-70

Obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco nebo bojové vozidlo Humvee si dnes mohou návštěvníci prohlédnout u příležitosti oslav 20. výročí vstupu Česka do NATO na pražském Hradčanském náměstí. Vojenská technika bude veřejnosti přístupná do 18:00. Výstavu zahájil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Metnar označil den vstupu České republiky do NATO za historický moment. "Pro armádu České republiky šlo o přelomový rok. Celá 90. léta jsme byli odkázáni sami na sebe, bez záruk, že by nám při napadení někdo přišel na pomoc. Vstup do NATO přinesl zcela nové záruky a perspektivy," řekl. Armáda se profesionalizovala a její výsledky můžeme vidět tady na Hradčanském náměstí, kde jsme připravili ukázky pozemní techniky, dodal.

"V den vstupu se Česká republika ukotvila v nejsilnějším obranném systému na světě. Armáda ČR začala intenzivně působit v zahraničních operacích NATO, zahájili jsme v roce 2004 profesionalizaci armády. Díky našemu členství a působení v zahraničních operacích byl celý proces profesionalizace velmi dynamický," uvedl Opata.

Při příležitosti oslav Armáda ČR připravila pro veřejnost celodenní program. Návštěvníci mohou vidět historickou a současnou vojenskou techniku, a to včetně protiletadlového raketového kompletu RBS-70, samohybné kanónové houfnice Dana, pyrotechnického robota, nejnovějších motocyklů HS, salvového kanonu a vojenské výzbroje včetně ručních zbraní. Zájemcům o službu v armádě a aktivní záloze budou k dispozici náboroví pracovníci s aktuální nabídkou služebních pozic.

Česká republika si dnes připomíná 20 let od svého vstupu do Severoatlantické aliance. Česko společně s Polskem a Maďarskem rozšířily jako první země někdejšího východního bloku řady NATO 12. března 1999.

Na Pražském hradě se setkají přední ústavní činitelé se zástupci spojeneckých zemí včetně prezidentů Slovenska, Polska a Maďarska. Program zahájí konference Naše bezpečnost není samozřejmost mimo jiné za účasti bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové. Slavnostní den skončí oceněním 14 osobností, které se zasloužily o vstup ČR do NATO.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstřel v letadle s Babišem: Člen ochranky dostal kázeňský trest

09.10.2019 12:50 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO), který neúmyslně vystřelil v armádním letadle…

Tendr na nové letadlo pro politiky zrušen, obrana ho vypíše znovu

08.10.2019 09:08 Ministerstvo obrany zrušilo výběrové řízení na nákup malého dopravního letounu pro přepravu…

Policisté dostanou nové terénní vozy, zakázku vyhrála Toyota Tsusho

07.10.2019 10:01 Zakázku policejního prezidia na dodání až 50 aut do těžkého terénu vyhrála společnost Toyota Tsusho…

Policisté se dle GIBS obohacovali na pokutách. Vymysleli trik s mazacím…

05.10.2019 12:13 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se zabývá případem dvou policistů z Olomouce, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama