Česko slaví vstup do NATO. Je vystavena vojenská technika, včetně raketového kompletu RBS-70

Obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco nebo bojové vozidlo Humvee si dnes mohou návštěvníci prohlédnout u příležitosti oslav 20. výročí vstupu Česka do NATO na pražském Hradčanském náměstí. Vojenská technika bude veřejnosti přístupná do 18:00. Výstavu zahájil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Metnar označil den vstupu České republiky do NATO za historický moment. "Pro armádu České republiky šlo o přelomový rok. Celá 90. léta jsme byli odkázáni sami na sebe, bez záruk, že by nám při napadení někdo přišel na pomoc. Vstup do NATO přinesl zcela nové záruky a perspektivy," řekl. Armáda se profesionalizovala a její výsledky můžeme vidět tady na Hradčanském náměstí, kde jsme připravili ukázky pozemní techniky, dodal.

"V den vstupu se Česká republika ukotvila v nejsilnějším obranném systému na světě. Armáda ČR začala intenzivně působit v zahraničních operacích NATO, zahájili jsme v roce 2004 profesionalizaci armády. Díky našemu členství a působení v zahraničních operacích byl celý proces profesionalizace velmi dynamický," uvedl Opata.

Při příležitosti oslav Armáda ČR připravila pro veřejnost celodenní program. Návštěvníci mohou vidět historickou a současnou vojenskou techniku, a to včetně protiletadlového raketového kompletu RBS-70, samohybné kanónové houfnice Dana, pyrotechnického robota, nejnovějších motocyklů HS, salvového kanonu a vojenské výzbroje včetně ručních zbraní. Zájemcům o službu v armádě a aktivní záloze budou k dispozici náboroví pracovníci s aktuální nabídkou služebních pozic.

Česká republika si dnes připomíná 20 let od svého vstupu do Severoatlantické aliance. Česko společně s Polskem a Maďarskem rozšířily jako první země někdejšího východního bloku řady NATO 12. března 1999.

Na Pražském hradě se setkají přední ústavní činitelé se zástupci spojeneckých zemí včetně prezidentů Slovenska, Polska a Maďarska. Program zahájí konference Naše bezpečnost není samozřejmost mimo jiné za účasti bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové. Slavnostní den skončí oceněním 14 osobností, které se zasloužily o vstup ČR do NATO.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další rána pro Vodičkův svaz? Metnar je nasupený, zvažuje vypovězení…

20.03.2019 17:28 Aktualizováno Akce Českého svazu bojovníků (ČSBS) za svobodu jsou zneužívány k politické agitaci a k útokům proti…

Metnar jednal v Rakousku o obranné spolupráci i prodeji letadel

19.03.2019 19:01 O vojenské a průmyslové spolupráci Česka a Rakouska dnes ve Vídni jednali ministři obrany Lubomír…

Exdetektiv Vokál čelí žalobě. Lidem z podsvětí měl donášet informace

18.03.2019 10:08 Státní zástupce obžaloval bývalého kriminalistu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)…

Sledujeme vás, víme jak na vás. Policie si podá Čechy, kteří na FB…

16.03.2019 18:22 Aktualizováno Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama