Evropská armáda je chimérou. Česká republika potřebuje NATO víc než kdy dřív, míní Vondra

Vytvoření plnohodnotné evropské armády je chimérou a mohlo by vzbudit ve Washingtonu dojem, že Evropa Spojené státy nepotřebuje. Dnes u příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO to řekl bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra. Zdůraznil přitom, že ČR NATO potřebuje víc než kdy dřív, a to kvůli hrozbám islamistického radikalismu, asertivního Ruska i vlivu Číny.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Alexandr Vondra
doporučujeme

"Plnohodnotná evropská armáda je chimérou, pokud o ní budeme příliš mluvit, podkopáváme si větev," řekl Vondra s tím, že pak přijde americký politik a řekne "nás už nepotřebujete".

Nyní podle Vondry potřebuje ČR NATO víc než kdy dřív, a to kvůli výzvám "muslimského radikalismu", "asertivního Ruska" a "vzestupu Číny". Zároveň se USA domnívají, že ve vztahu k Evropě jako klíčový člen aliance prodělávají v rovině obrany i ekonomických vztahů. Podle Vondry je zapotřebí mít na paměti, že USA mají závazky i ve východní Asii či na Blízkém východě, zejména pak v Izraeli.

Bývalý ministr obrany zdůraznil, že je proto důležité, aby ČR dodržovala své finanční závazky k NATO, co se týká výdajů na obranu, i když to nebude jednoduché. Doplnil, že je zapotřebí soustředit se i na mezinárodní obchodní příležitosti.

Česká republika podle Vondry jakožto středně velká nebo menší země "neokouzlí velikostí armády" či "mohutností bank", proto se před 20 lety v úsilí o členství v NATO profilovala hodnotově. Přesto ale princip něco za něco v mezinárodních vztazích hraje velkou roli, doplnil Vondra a zdůraznil nutnost plnit závazek výdajů dvou procent HDP na obranu. Zároveň ale řekl, že chce poděkovat českým vojákům za to, že nasazovali své životy, a tím neplnění finančních závazků z části kompenzovali.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pikantní kauza v české věznici: Jak mohla vražedkyně Janáková otěhotnět?

19.09.2019 13:05 Aktualizováno Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dnes potvrdila, že 18. září odložila případ…

Na Olomoucku havarovalo obrněné vozidlo Iveco, dva zranění

18.09.2019 17:44 Mezi Tršicemi a Doloplazy na Olomoucku dnes odpoledne havarovalo víceúčelové obrněné vozidlo Iveco.…

Na vrtulnících z USA vydělají české podniky. Je třeba snížit závislost na…

18.09.2019 17:23 Aktualizováno Do dodávky amerických vrtulníků pro českou armádu by se měly za český obranný průmysl zapojit…

Chlouba armády USA je v Česku. Obří letoun C-5M Super Galaxy přistál v…

18.09.2019 14:25 Na letišti v Mošnově na Novojičínsku ráno přistál americký obří transportní letoun C-5M Super…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama