Evropská armáda je chimérou. Česká republika potřebuje NATO víc než kdy dřív, míní Vondra

Vytvoření plnohodnotné evropské armády je chimérou a mohlo by vzbudit ve Washingtonu dojem, že Evropa Spojené státy nepotřebuje. Dnes u příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO to řekl bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra. Zdůraznil přitom, že ČR NATO potřebuje víc než kdy dřív, a to kvůli hrozbám islamistického radikalismu, asertivního Ruska i vlivu Číny.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Alexandr Vondra

"Plnohodnotná evropská armáda je chimérou, pokud o ní budeme příliš mluvit, podkopáváme si větev," řekl Vondra s tím, že pak přijde americký politik a řekne "nás už nepotřebujete".

Nyní podle Vondry potřebuje ČR NATO víc než kdy dřív, a to kvůli výzvám "muslimského radikalismu", "asertivního Ruska" a "vzestupu Číny". Zároveň se USA domnívají, že ve vztahu k Evropě jako klíčový člen aliance prodělávají v rovině obrany i ekonomických vztahů. Podle Vondry je zapotřebí mít na paměti, že USA mají závazky i ve východní Asii či na Blízkém východě, zejména pak v Izraeli.

Bývalý ministr obrany zdůraznil, že je proto důležité, aby ČR dodržovala své finanční závazky k NATO, co se týká výdajů na obranu, i když to nebude jednoduché. Doplnil, že je zapotřebí soustředit se i na mezinárodní obchodní příležitosti.

Česká republika podle Vondry jakožto středně velká nebo menší země "neokouzlí velikostí armády" či "mohutností bank", proto se před 20 lety v úsilí o členství v NATO profilovala hodnotově. Přesto ale princip něco za něco v mezinárodních vztazích hraje velkou roli, doplnil Vondra a zdůraznil nutnost plnit závazek výdajů dvou procent HDP na obranu. Zároveň ale řekl, že chce poděkovat českým vojákům za to, že nasazovali své životy, a tím neplnění finančních závazků z části kompenzovali.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další rána pro Vodičkův svaz? Metnar je nasupený, zvažuje vypovězení…

20.03.2019 17:28 Aktualizováno Akce Českého svazu bojovníků (ČSBS) za svobodu jsou zneužívány k politické agitaci a k útokům proti…

Metnar jednal v Rakousku o obranné spolupráci i prodeji letadel

19.03.2019 19:01 O vojenské a průmyslové spolupráci Česka a Rakouska dnes ve Vídni jednali ministři obrany Lubomír…

Exdetektiv Vokál čelí žalobě. Lidem z podsvětí měl donášet informace

18.03.2019 10:08 Státní zástupce obžaloval bývalého kriminalistu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)…

Sledujeme vás, víme jak na vás. Policie si podá Čechy, kteří na FB…

16.03.2019 18:22 Aktualizováno Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama