Evropská armáda je chimérou. Česká republika potřebuje NATO víc než kdy dřív, míní Vondra

Vytvoření plnohodnotné evropské armády je chimérou a mohlo by vzbudit ve Washingtonu dojem, že Evropa Spojené státy nepotřebuje. Dnes u příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO to řekl bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra. Zdůraznil přitom, že ČR NATO potřebuje víc než kdy dřív, a to kvůli hrozbám islamistického radikalismu, asertivního Ruska i vlivu Číny.

Alexandr Vondra
doporučujeme

"Plnohodnotná evropská armáda je chimérou, pokud o ní budeme příliš mluvit, podkopáváme si větev," řekl Vondra s tím, že pak přijde americký politik a řekne "nás už nepotřebujete".

Nyní podle Vondry potřebuje ČR NATO víc než kdy dřív, a to kvůli výzvám "muslimského radikalismu", "asertivního Ruska" a "vzestupu Číny". Zároveň se USA domnívají, že ve vztahu k Evropě jako klíčový člen aliance prodělávají v rovině obrany i ekonomických vztahů. Podle Vondry je zapotřebí mít na paměti, že USA mají závazky i ve východní Asii či na Blízkém východě, zejména pak v Izraeli.

Bývalý ministr obrany zdůraznil, že je proto důležité, aby ČR dodržovala své finanční závazky k NATO, co se týká výdajů na obranu, i když to nebude jednoduché. Doplnil, že je zapotřebí soustředit se i na mezinárodní obchodní příležitosti.

Česká republika podle Vondry jakožto středně velká nebo menší země "neokouzlí velikostí armády" či "mohutností bank", proto se před 20 lety v úsilí o členství v NATO profilovala hodnotově. Přesto ale princip něco za něco v mezinárodních vztazích hraje velkou roli, doplnil Vondra a zdůraznil nutnost plnit závazek výdajů dvou procent HDP na obranu. Zároveň ale řekl, že chce poděkovat českým vojákům za to, že nasazovali své životy, a tím neplnění finančních závazků z části kompenzovali.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda opět navrhne Koudelku na generála, Zeman ho už čtyřikrát odmítl…

30.09.2020 14:58 Vláda opět bude chtít navrhnout ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku na…

Armáda pro zajištění voleb vyčlenila 1621 vojáků. Postaví drive-in místa,…

29.09.2020 15:39 Armáda na zajištění nadcházejících senátních a krajských voleb vyčlenila 1621 vojáků. Část z nich…

Každý voják dostane do konce roku novou přilbu, jsou dělané pro "moderní…

28.09.2020 14:43 Do konce roku dostane každý voják i záložník novou ochrannou balistickou přilbu. Jejich první…

Obrana koupí protiletadlový raketový systém z Izraele, bude stát 10 miliard

25.09.2020 11:13 Aktualizováno Ministerstvo obrany chce koupit protiletadlový raketový systém SHORAD přímo od izraelské vlády.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama