GIBS loni obvinila 188 lidí, méně než předloni

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni obvinila 188 lidí, o 63 méně než v roce 2017. Nejvíce stíhaných bylo stejně jako v předchozím roce v Praze, nejméně na Pardubicku a na Vysočině. Do budoucna si inspekce kromě jiného klade za cíl snížit počet rozpracovaných případů. Vyplývá to ze zprávy o činnosti GIBS za rok 2018.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
doporučujeme

Inspekce loni obvinila 116 policistů, o 19 méně než o rok dříve. Příslušníků vězeňské služby bylo stíháno 16, u celníků šlo o čtyři příslušníky. Zbytek tvořili zaměstnanci sborů a civilní osoby, právnickou osobu loni GIBS nestíhala žádnou. Nejčastěji byli lidé stíhání kvůli zneužití pravomoci úřední osoby.

Stejně jako v předloňském roce bylo nejvíce stíhaných v roce 2018 v Praze, ačkoli i zde byl zaznamenán výrazný pokles - o 33 na 41 osob. Nejméně stíhaných bylo v Pardubickém kraji a v Kraji Vysočina, v každém šlo o jednoho člověka.

"Pokud jde o právě prezentované údaje, je zřejmé, že došlo k poklesu téměř ve všech sledovaných ukazatelích, kdy nelze jednoznačně pojmenovat příčinu takového poklesu," uvádí zpráva. V nynějším roce je podle dokumentu mimo jiné cílem snížit počet rozpracovaných věcí a soustředit se na závažnější případy.

Inspekce v loňském roce pracovala na 460 případech, u 179 zatím nebylo k 15. lednu letošního roku skončeno prošetřování. V dalších 93 případech nešlo podle GIBS o podezření z trestného činu, k návrhu na podání obžaloby došlo ve 36 případech. Ke kázeňskému projednání bylo předáno 74 věcí.

V loňském roce inspekce zadokumentovala 22 trestných činů, které vykazovaly znaky korupčního jednání. Obviněno bylo 15 osob, tedy o 11 méně než předloni. Nejčastěji šlo podle zprávy například o předávání informací za úplatu či protislužbu, neoprávněné lustrace v informačních systémech nebo ovlivňování řízení v nezákonný prospěch.

V oblasti extremismu nebyl v roce 2018 obviněn nikdo, v souvislosti s drogami bylo zahájeno stíhání proti šesti osobám, kvůli domácímu násilí byli obviněni čtyři lidé. "V těchto případech se jedná zejména o selhání jednotlivců, které přímo nesouvisí s plněním služebních úkolů," píše se v dokumentu.

V oblasti úniků informací z bezpečnostních sborů zdokumentovala GIBS loni 35 trestných činů, o 46 méně než o rok dříve. Trestní stíhání bylo zahájeno vůči 14 lidem, z toho bylo deset příslušníků policie a čtyři civilní osoby. "Nejfrekventovanějším případem je neoprávněná lustrace v policejních nebo jiných evidencích," popisuje zpráva.

Trestných činů, kdy příslušníci bezpečnostních sborů použili nepřiměřené násilí při výkonu pravomoci, loni přibylo o 38 na 66 skutků. Obviněno ale bylo o osm lidí méně než předloni, a to 13. Z toho šlo o devět policistů a čtyři příslušníky vězeňské služby.

Kromě statistik kriminality se výroční zpráva věnuje také zkouškám spolehlivosti patřící mezi výjimečné kompetence GIBS, kterou nikdo jiný nemůže vykonávat. Při zkouškách se testuje odolnost příslušníků bezpečnostních sborů vůči protiprávnímu jednání. V českém právním řádu existuje tato možnost od roku 2009. Loni inspektoři dokončili 40 zkoušek, v pěti případech odhalili protiprávní jednání.

Oddělení vnitřní kontroly prověřovalo v minulém roce 52 stížností na příslušníky a zaměstnance inspekce, deset z nich bylo vyhodnoceno jako důvodné.

GIBS má od loňského září nového ředitele Radima Dragouna. Vystřídal Michala Murína, který na vedení inspekce na jaře rezignoval po sporech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Během loňského roku se v útvaru po výběrových řízeních vyměnilo pět ze 13 krajských ředitelů. Dragoun to v minulosti pro média zdůvodňoval celkovou reorganizací úřadu, ale i nespokojeností s prací některých příslušníků inspekce. Při reorganizaci se například rozšířily kompetence ředitelů krajských oddělení. Ve funkcích podle dřívějších informací médií skončili i někteří náměstci.

Loading...
Témata: GIBS | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

16.08.2019 14:31 Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě…

Hasiči se dohodli se Schillerovou, příští rok dostanou 434 milionů navíc

13.08.2019 17:31 Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet…

Nákup letounů CASA? Bečvář se u soudu zapotil, žalobce vytáhl nepříjemnou…

13.08.2019 16:35 Aktualizováno Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů…

Výstřel v letadle s Babišem. Člen ochranky nespáchal trestný čin, rozhodla…

12.08.2019 16:10 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) neúmyslným výstřelem na palubě armádního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama