Teroristé měli buňku v Praze. Policie zatkla dva Iráčany

V Praze byli ve středu zadrženi dva údajní teroristé, kteří tvořili společnou buňku s Iráčanem podezřelým z útoků na vlaky v Německu. Řekl to dnes podle agentur APA a DPA rakouský ministr vnitra Herbert Kickl. Až poté česká cizinecká policie informovala veřejnost, že ve středu zadržela na pražském letišti dva cizince, kteří jsou v Rakousku podezřelí z terorismu. Iráčana podezřelého ze dvou útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu zatkla policie ve Vídni v pondělí, ve středu zadržela i jeho ženu. Oba jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Iráčan podle svého obhájce tvrdí, že s dvojicí zadrženou v Praze, ale nemá nic společného. Zadržení obou osob potvrdila serveru EuroZprávy.cz mluvčí Policie ČR Eva Kropáčová.

krimi
doporučujeme

„Právě včera (ve středu) byli v Praze, v Česku, zadrženi další dva údajní teroristé, s nimiž tento Iráčan tvořil společnou buňku,“ citovala DPA z Kicklova vystoupení v rakouském parlamentu.

„Můžeme potvrdit, že policisté z cizinecké policie včera na Letišti Václava Havla v Praze na základě Evropského zatýkacího rozkazu vydaného Vídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boji proti terorismu zadrželi krátce po příletu do České republiky dva cizince. V současné chvíli byli oba umístěni do policejní cely,“ uvedla pro EuroZprávy.cz policejní mluvčí Eva Kropáčová.

„Cestou mezinárodní spolupráce kontaktujeme danou zemi, která vydala Evropský zatýkací rozkaz. O jejich vydání bude dále rozhodovat soud,“ dodala vzápětí.

Dvaačtyřicetiletý Iráčan zadržený ve Vídni podle německého státního zastupitelství zjevně sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

Iráčan je mimo jiné podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk. Vznikla jen hmotná škoda.

V druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide.

Zadržený Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až doživotí. Ve středu zadržela rakouská policie také jeho manželku. Na oba dnes soud uvalil vyšetřovací vazbu. Mluvčí soudu Christina Salzbornová podle APA uvedla, že podezření z teroru čelí oba manželé.

Muž se k činům, které mu jsou kladeny za vinu, již ve středu přiznal, podle dnešního sdělení soudu ale nadále odmítá, že jeho motiv byl teroristický. A odmítá i to, že by měl v úmyslu někoho zabít. Jeho manželka se podle Salzbornové k obvinění dosud nevyjádřila.

Podle obhájce Wolfganga Blaschitze zadržený Iráčan tvrdí, že jednal zcela sám. U soudu, který rozhodoval o jeho vazbě, uvedl, že jeho motiv byl politický. "Chtěl vyslat signál, protože se Německo podílelo na válečných operacích proti Iráku, jeho vlasti. Zabít ale při útocích nechtěl nikoho," řekl Blaschitz. Jeho klient u soudu rovněž odmítl, že by měl něco společného s dvojicí zadrženou na letišti v Praze.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie eviduje v Praze vyšší počet prohřešků proti opatřením vlády

28.10.2020 11:39 Policie zaznamenala za uplynulý den v Praze mírně víc prohřešků proti vládním protikoronavirovým…

Vojenští lékaři NATO a EU můžou přijet do Česka, poslanci návrh schválili

27.10.2020 16:48 Aktualizováno Pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku dnes…

Praha se chystá na protesty a recesistické akce, v ulicích budou stovky…

27.10.2020 12:19 Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do…

NATO poskytne Česku plicní ventilátory, armáda pro něj vyslala letoun CASA

27.10.2020 09:20 Armáda dnes ráno vyslala letoun CASA pro 60 plicních ventilátorů. Do České republiky je převeze ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama