Obrana finančně podpoří domobranu, přidělí ji 200 milionů

Ministerstvo obrany plánuje dotacemi podporovat občany ČR, kteří se v rámci spolkové činnosti chystají na obranu státu. Úřad na to vyčlení ročně 200 milionů korun. Počítá s tím Koncepce přípravy občanů k obraně státu 2019 až 2024, kterou dnes přijala vláda. Dokument také slibuje zlepšení výuky učitelů, kteří se problematikou přípravy občanů k obraně státu zabývají. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. O schválení materiálu informoval úřad vlády na svých webových stránkách.

Ministerstvo obrany

"Materiál je jedním ze strategických a koncepčních dokumentů pro oblast bezpečnosti a obrany státu, jež společně vytvářejí podmínky pro realizaci opatření k zajišťování obrany České republiky," poznamenal Fajnor k dokumentu, který dnes vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Na začátku února se jím již zabývala Bezpečnostní rada státu.

Cílem koncepce je podle Fajnora přispět nejenom ke zvýšení úrovně připravenosti občanů na řešení možných krizových situací, ale také ke zvýšení kvality systému zajišťování bezpečnosti a obrany České republiky.

Ministerstvo obrany si od aktualizovaného dokumentu slibuje především zefektivnění systému, ve kterém by se měli žáci a studenti základních a středních škol připravovat k obraně státu. "Základním pilířem toho je příprava budoucích i stávajících pedagogických pracovníků vyučujících problematiku přípravy občanů k obraně státu, která je dlouhodobě nedostatečná," podotkl Fajnor. Předpokládá se proto podle něj příprava budoucích pedagogických pracovníků na vysokých školách napříč obory v rámci společného vědomostního základu. Odmítl, že by aktuálně koncepci předpokládala vyučování specifického předmětu.

Ministerstvo podle Fajnora chce více podporovat občany, kteří se k obraně státu připravují individuálně, a to zejména v rámci spolkové činnosti. Plánuje proto novelu zákona o zajišťování obrany České republiky. Na ministerstvu by poté vzniklo pracovní místo pro člověka, který by měl tuto podporu na starosti. Úřad by zároveň zavedl systém dotací a příspěvků akreditovaným spolkům. Dohromady obrana počítá s vyčleněním 200 milionů korun. "Kromě zmíněných dotací spolkům to zahrnuje personální, materiální a technické zajištění v ústředí i na všech krajských vojenských velitelstvích, vytvoření odpovídajícího, případně úpravu stávajícího, informačního systému a podobně," dodal Fajnor.

Policie: Chvaty použité proti Romovi v Teplicích odpovídaly intenzitě jeho…

24.06.2021 16:19 Aktualizováno Donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku proti Romovi v Teplicích, odpovídaly…

Česká armáda stáhne své vojáky z Afghánistánu do konce června

23.06.2021 17:59 Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na dnešním…

Česku v obraně ujíždí vlak se spojenci i protivníky, řekl Opata

22.06.2021 13:17 Česku ujíždí v obraně vlak, a to se spojenci i s protivníky, domnívá se náčelník generálního štábu…

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Související:

Právě se děje