Armáda přebírá nová vyprošťovací vozidla pro obrněnce Pandur

Snadnější a bezpečnější vyprošťování a odsun kolových obrněnců Pandur a další vojenské techniky umožní pětice nových vyprošťovacích vozidel na podvozku Tatra 815 7V, která v těchto dnech přebírá česká armáda. Vojáci měli moderní vyprošťovací vozidla dostat v roce 2017, kvůli problému s navijáky se ale dodávka zpozdila. Hodnota zakázky činí zhruba 240 milionů korun. Novinářům to dnes ve Štěpánově na Olomoucku řekl ředitel Agentury logistiky Armády ČR Jaroslav Trakal.

Armáda České Republiky

Armáda v úterý a dnes převzala čtyři vyprošťovací automobily a poslední z pětice vozidel by měla dostat do konce týdne. "Je to nahrazení současné odsunové techniky, kterou máme, moderními odsunovými prostředky. Nová technologie, která je ve vozidlech zabudována, splňuje nové požadavky kladené na současné schopnosti české armády," uvedl Trakal, podle kterého bude armáda moderní vyprošťovací vozidla používat v tuzemsku i na zahraničních misích. "V současné době je to Litva a Lotyšsko," řekl Trakal.

Nová vyprošťovací vozidla, která u vojenských útvarů nahradí automobily AV15 z 90. let minulého století, dokážou vyprostit a odsunout poškozená vozidla z prostoru operačního nasazení do opravny. Jeřáb má nosnost 17 tun a hlavní naviják má tažnou sílu 25 tun. "Výhodou je, že vozidla zvládnou nejen klasický odsun, ale můžou si techniku zvednout a odsunout ji po zadních kolech," podotkl Trakal.

Vozy mají pancéřovanou kabinu a jsou vybaveny kamerami, které snímají okolí. Součástí je i bezdrátové ovládání jeřábu, takže obsluha může vystoupit z kabiny a vyprošťování řídit přímo z místa u poškozeného vozidla. Vyprošťovací automobily jsou připraveny i pro spolupráci s drony. S jejich pomocí si obsluha bude moci předem ze vzduchu zkontrolovat terén a situaci kolem vojenského vozidla, které má vyprostit a odtáhnout. "Dopředu si tak vyhodnotíme, jakým způsobem techniku odsuneme," řekl Trakal.

Vyprošťovací vozidla objednalo ministerstvo obrany u státního podniku Vojenský technický ústav na konci roku 2015. Podle původního harmonogramu měla být pětice automobilů dodána do konce listopadu 2017. Při vojskových zkouškách ale byla zjištěna závada hlavního navijáku, kterému praskalo lano.

Výrobce navijáku poté provedl konstrukční úpravy. Podle Trakala by tak problémy s navijáky měly být odstraněny. "Prošlo to zkouškami. Vozidla jsme už převzali a půjdou do útvarů, takže to bude v praxi ověřeno," dodal Trakal.

Vojáci, kteří vyprošťovací vozidla dnes přebírali ve Štěpánově, si techniku pochvalovali. Speciální automobily s jeřábem a navijákem podle nich dokážou vyprostit a odtáhnout nejen kolové obrněnce Pandur, ale i automobily na podvozcích T 815 a T 810 či obrněná vozidla Iveco Dingo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje