Ministr Metnar je v Arméni, uzavřel smlouvu o vojenské spolupráci

Český ministr obrany Lubomír Metnar v úterý v Jerevanu podepsal se svým arménským protějškem Davidem Tonojanem mezivládní dohodu o spolupráci ve vojensko-technické oblasti. Setkal se také s premiérem Nikolou Pašinjanem a se zástupci parlamentu, sdělil dnes ČTK mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek. Metnar podle něj nabídl arménským vojenským lékařům studium v České republice.

Lubomír Metnar

Metnar, který během dvoudenní návštěvy jednal mimo jiné o bezpečnostní situaci v regionu, s Tonojanem hovořil o možnosti rozšíření vojenské spolupráce. "Na již realizovanou výměnu zkušeností vojenských policistů chtějí obě strany navázat v oblasti výcviku nebo vzdělávání, kde mimo jiné nabízíme studium arménských vojenských lékařů na naší fakultě vojenského zdravotnictví," uvedl Pejšek.

Tématem byla také ekonomická spolupráce. "Vzájemná obchodní výměna za poslední tři roky vzrostla o 300 procent," poznamenal Metnar. Impulsem k dalšímu růstu by se podle něj pro firmy měla stát podepsaná mezivládní dohoda o spolupráci ve vojensko-technické oblasti. Arménský ministr podle Pejška vidí potenciál zejména ve sdílení zkušeností z modernizace postsovětské techniky nebo v informačních technologiích. Podle českého ministerstva obrany je šance českých firem podílet se na modernizaci arménské pozemní techniky a radarů. Arméni používají i české letouny L-39.

Metnar na společné tiskové konferenci s arménským protějškem podle arménského serveru News.am řekl, že Česko dodržuje mezinárodní smlouvy a nepovoluje prodej zbraní do Ázerbájdžánu.

Již předloni se české zbraně se objevily na propagačním videu ázerbájdžánské armády. Šlo o samohybné houfnice Dana-M1 a raketomety RM-70, podle tisku z nabídky holdingu Czechoslovak Group. Mluvčí holdingu tehdy ujišťoval, že firma při prodeji techniky postupuje v souladu se všemi zákony a mezinárodními pravidly. České zbraně se dostaly do Ázerbájdžánu podle České televize přes Slovensko a Izrael.

České houfnice, která má ve výzbroji ázerbájdžánská armáda, dodal "třetí subjekt", řekl Metnar podle arménských médií na úterní tiskové konferenci.

Při Metnarově setkání s ministerským předsedou Pašinjanen arménský premiér poděkoval za "vyvážené" stanovisko České republiky k vleklému arménsko-ázerbájdžánskému konfliktu o Náhorní Karabach, ázerbájdžánskou enklávu osídlenou Armény. "Arménie je pro Českou republiku významným partnerem na jižním Kavkazu. Shodli jsme se s panem premiérem, že problém Náhorního Karabachu je nutné řešit u jednacího stolu mírovou cestou," poznamenal ministr.

Dnes Metnar v Jerevanu uctil památku obětí arménské genocidy a jednal se zástupci parlamentu. Součástí programu byla i návštěva Jerevanského institutu počítačového vývoje a výzkumu. Arménie se podle Pejška na rozvoj informačních a komunikačních technologií výrazně zaměřuje. "Arméni mají k informačním technologiím předpoklady, odmala se učí logickému myšlení. Je to jediná země, která má jako školní předmět šachy," poznamenal Pejšek.

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Související:

Právě se děje