Kauza Havránek ještě nekončí. Co se dělo u benešovské policie? Bude nový soud

Státní zástupce není spokojený s rozsudkem pražského městského soudu, který loni v prosinci zprostil ředitele benešovské policie Pavla Havránka obžaloby ze zmanipulování výběrových řízení v letech 2009 a 2010. Podal odvolání, kterým se bude muset zabývat Vrchní soud v Praze.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy
doporučujeme

Informaci justičního serveru ČTK potvrdila mluvčí městského soudu Markéta Puci. Havránkovi za zneužití pravomoci hrozí až dvanáctiletý trest vězení. Spolu s ním bylo nepravomocně osvobozeno dalších pět lidí.

"Státní zástupce se odvolal vůči všem šesti obžalovaným," uvedla Puci. Vedle Havránka čelí stíhání někdejší vedoucí odboru správy majetku středočeských policistů Miloslav Stupka, informatik z odboru rozpočtu a účetnictví Aleš Foltýn a vedoucí oddělení materiálně-technického zajištění Vladimír Němeček. Zbývající dva jsou zástupci firem, které policisté údajně zvýhodnili na úkor jiných soutěžitelů - Tomáš Kačírek z ostravské společnosti AutoCont a Bohumil Hlouch z pražského Impromatu. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

Obžaloba se týká tendrů z doby, kdy byl Havránek ekonomickým náměstkem šéfa středočeské policie Václava Kučery. V roce 2009 podle vyšetřovatelů neoprávněně vyjímal zakázky z působnosti pokynu šéfa krajského ředitelství, a umožňoval tak manipulace s jednotlivými tendry. V roce 2010 podle obžaloby Havránek pověřoval prováděním zmanipulovaných tendrů Foltýna, přestože je měl dělat jiný obor.

Havránka i ostatní obviněné z řad policie údajně k trestné činnosti vedla mimo jiné snaha "stůj co stůj vyčerpat veškeré finanční prostředky ze státního rozpočtu", které mělo krajské ředitelství k dispozici. Nákup zboží - například tiskáren, tonerů nebo notebooků - byl přitom podle státního zástupce nadbytečný a nehospodárný, protože policisté měli těchto předmětů dostatek na skladě.

Podle pražského městského soudu ale nákupy zbytečné nebyly. Svědci se podle něj shodli na tom, že stav techniky a počítačů byl nedostatečný a nákup materiálu byl podle soudkyně potřebný,

Podle státního zástupce způsobil Havránek státu škodu 14 milionů korun. Šéf středočeské policie v minulosti u soudu uvedl, že krajskému ředitelství žádná škoda nevznikla. Kučera také Havránka odmítl odvolat, protože by to bylo podle něj pouhé gesto a protože každou obdobnou záležitost posuzuje individuálně.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci budou sloužit na Sinaji i příští rok

22.05.2019 17:48 Česko hodlá pokračovat v misi na Sinaji, kde slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA při…

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Policisté honili motorkáře, na Václavském náměstí se jejich auto…

18.05.2019 12:02 Motorkář dnes dvě hodiny po půlnoci nezastavil na výzvu policistů při silniční kontrole na pražském…

Konec schvalování útoků na muslimy. Za příspěvky na facebooku až 15 let…

17.05.2019 17:53 Policie obvinila prvního člověka za schvalování březnových teroristických útoků v mešitách na Novém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama