Voják Eštu viněný z terorismu vyhořel u psychotestů. Napsal bizarní esej, zaznělo u soudu

Voják Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku pohořel v psychotestech při výběrovém řízení ke chrudimským výsadkářům. U soud v Pardubicích to dnes řekl podplukovník Ivo Zelinka, který byl zástupcem velitele chrudimských výsadkářů a velel řízení, jehož se Eštu účastnil. Eštu podle obžaloby jel v roce 2015 na Ukrajinu, kde se zapojil do bojových akcí na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Právě Zelinka údajné aktivity obžalovaného vojáka na Ukrajině nahlásil. Eštu tvrdí, že své zážitky přeháněl a na Ukrajině nebojoval.

Armáda České Republiky

Zelinka, který nyní působí na generálním štábu české armády, řekl, že se dozvěděl o aktivitách Erika Eštu od jiného vojáka. Poté prověřil Eštuův facebookový profil s názvem Elitní výsadkář, kde byly snímky, které naznačovaly, že působil v cizinecké legii ve Francii, a ukazovaly Eštův pobyt na Ukrajině. Eštu profil později smazal a u soudu již dříve prohlásil, že na fotkách hlavně jen pózoval se zbraněmi.

"Informace byly natolik konkrétní, že mě přiměly se tím vážně zabývat," uvedl u soudu Zelinka. "Poznatky jsem předal vojenskému zpravodajství v Chrudimi a po poradě se dvěma právníky jsem shledal, že je vhodné vše sdělit vojenské policii," řekl.

Po dohodě s vyšetřovateli Zelinka vojákovi nic neřekl, aby měli čas a klid na prověření všech informací. Ve výběrovém řízení Eštu ani tak neuspěl. "Fyzické disciplíny splnil, při psychologickém testování vyhořel ve všech případech. V eseji naprosto nerealisticky odhadoval svůj přínos pro ozbrojené složky, něco tak bizarního jsem ještě nečetl. Komise ho jednomyslně nepřijala," řekl Zelinka.

Pokud by Eštu chtěl sloužit v cizí armádě, musel by mít povolení prezidenta ČR. V případě členských států NATO to nutné není, doplnil Zelinka. "Dvě odštěpenecká území na Ukrajině, Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika, jsou poloteroristické bandy. Z pohledu Armády ČR je to nebezpečné proto, že pokud se k ní přihlásí člověk, který byl ochotný bojovat v cizinecké legii, a pak v takovéhle bandě, je asi ochotný sloužit pro kohokoliv, protože mu to dodá pocit dobrodružství. Takové lidi skutečně nepotřebujeme," řekl ČTK Zelinka.

Eštu dnes Zelinkovo vyjádření odmítl jako nepravdivé a projevil zklamání, že mu nikdo nic neřekl. Eštu byl později přiřazen k dělostřeleckému pluku v Jincích, kde sloužil jako kuchař. "Nebyli féroví, že se mnou nepromluvili," řekl Eštu.

Soud s Erikem Eštu bude pokračovat 17. května, očekává se rozsudek. Znalci o něm uvedli, že má nevyzrálou osobnost, což se projevuje emoční labilitou. Jsou u něj patrné znaky histrionství, tedy přehnaně na sebe upozorňuje a má sebestředné rysy.

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje