Metnar odvolal šéfa vojenských opraven Špoka, prý manažersky selhal

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odvolal k dnešnímu dni ředitele státního podniku VOP CZ (bývalý Vojenský opravárenský podnik) Marka Špoka. Zdůvodnil to nespokojeností s fungováním vedení firmy a komunikací podniku. Ministerstvo to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Špok řekl ČTK, že rozhodnutí ministra respektuje a více se k odvolání nechce vyjadřovat.

Lubomír Metnar

Vedením podniku bude od 1. května pověřen finanční ředitel firmy Martin Volný. Firma VOP CZ z Šenova u Nového Jičína se zabývá například opravami vojenské techniky či strojírenskou výrobou pro armádu i civilní sektor. Loni VOP CZ skončil ve ztrátě, ale firma její výši neupřesnila.

"Nejsem spokojen s fungováním managementu podniku a jeho interní a externí komunikací," oznámil ministr. "Věřím, že změna ve vedení jeho pozici v rámci českého obranného průmyslu dále posílí, a podnik zvládne náročné úkoly, které před ním stojí," doplnil. Na pozici ředitele bude vyhlášeno výběrové řízení.

VOP CZ již v roce 2017 hospodařil se ztrátou asi 60 milionů korun. Letos v březnu Špok oznámil, že ztráta za rok 2018 bude ještě horší. Metnar ale tehdy uvedl, že prognózy na příští rok jsou již lepší. Ministerstvo i VOP CZ si podle jejich tehdejšího vyjádření slibovaly zlepšení situace v souvislosti s velkou zakázkou na výrobu pásových obrněných vozidel za více než 50 miliard korun.

Ministerstvo obrany seznámilo čtyři potenciální dodavatele s podmínkami účasti v tendru na pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun letos na konci března. Koupit od nich chce 210 pásových bojových vozidel a 29 servisních a dílenských strojů na kolovém podvozku. Stroje mohou armádě dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS), PSM a Rheinmetall Landsysteme.

O vítězi rozhodne podle Metnara především cena, splnění technických požadavků a míra zapojení českého obranného průmyslu. Vítěze úřad vybere ve vícekolovém jednání. Smlouvu na zakázku, která je podle dostupných údajů největší v historii České republiky, by chtěl úřad podepsat do září.

VOP CZ má za povinnost jako strategický státní podnik, udržovat kapacity pro vojenskou výrobu. V poslední době ale podle dřívějšího vyjádření Špoka nezískal vojenské zakázky, které by jeho možnosti naplnily. Špok v březnu novinářům řekl, že provoz je spuštěn pouze na jednu směnu, a podnik tak musí hradit vysoké ztráty. Civilní výrobě se sice ve VOP CZ daří, ale ztráty vojenské části nepokryje.

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje