Zeman posmrtně vyznamená českého psovoda, který zahynul v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman udělí in memoriam medaili Za hrdinství vojenskému kynologovi Tomáši Procházkovi, který loni v říjnu zahynul na misi v Afghánistánu. Oznámil to dnes na Hradě v rámci jmenování či povyšován do generálských hodností. Vyznamenání se rozhodl Procházkovi udělit jako "důkaz úcty k boji našich vojáků z teroristy z Tálibánu".

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Tomáš Procházka
doporučujeme

"Letos udělím Medaili Za hrdinství poslednímu z padlých vojáků. Byl to psovod, jak dobře víte. Pevně doufám, že oběti těchto vojáků nebudou zmarněny vyjednáváním s teroristy," řekl prezident.

Zeman také uvedl, že je znepokojen tím, jak je česká vojenská mise v Afghánistánu ohrožena vyjednávání s Tálibánem. "Jistá naivita těchto vyjednavačů, víra v čestné tálibánské, mně trochu připomíná vyjednávání s Hitlerem ve 30. letech minulého století. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje," zopakoval Zeman svou tezi.

Procházka v Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, kterou tvoří především příslušníci speciálních sil. Zemřel loni 22. října na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

Jednačtyřicetiletý voják byl posmrtně povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Ministr obrany Lubomír Metnar mu rovněž udělil Kříž obrany státu. Toto vyznamenání dostávají vojáci například za hrdinství v boji nebo za to, že se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

V Afghánistánu loni zahynuli také tři další čeští vojáci. Při hlídkování v okolí základny Bagrám se v srpnu stali obětí útoku sebevražedného atentátníka. Zeman je medailemi Za hrdinství posmrtně vyznamenal loni 28. října.

Letos Zeman spolu s Procházkou plánuje podle svých dosavadních vyjádření vyznamenat válečného veterána a generála Emila Bočka Řádem bílého lva I. třídy. Poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války Boček dnes od prezidenta získal nejvyšší hodnost armádního generála ve výslužbě. Zeman také nedávno řekl, že by mohl 28. října vyznamenat hokejistu Jaromíra Jágra, který už má od Zemanova předchůdce ve funkci Václava Klause medaili Za zásluhy II. stupně.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

GIBS obvinila policejního odboráře Štěpána ze zpronevěry

23.05.2019 12:57 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila odborníka na balistiku a policejního…

Čeští vojáci budou sloužit na Sinaji i příští rok

22.05.2019 17:48 Česko hodlá pokračovat v misi na Sinaji, kde slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA při…

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Policisté honili motorkáře, na Václavském náměstí se jejich auto…

18.05.2019 12:02 Motorkář dnes dvě hodiny po půlnoci nezastavil na výzvu policistů při silniční kontrole na pražském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama