BIS promluvila o tajném projektu: 20 let cvičí vojenské a policejní řidiče

Bezpečnostní informační služba (BIS) cvičí 20 let v tajném projektu Riders vojenské a policejní řidiče. Speciálním výcvikem za tu dobu prošlo téměř 9000 lidí. BIS informace o projektu zveřejnila na svém webu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Sídlo BIS
doporučujeme

Smlouvu s ministerstvem obrany BIS podepsala v květnu 1999 na základě iniciativy tehdejšího ředitele BIS Jiřího Růžka. "Dohoda dala právní ukotvení specializovaným výcvikům řidičů armády a dalších specializovaných bezpečnostních složek," uvedla kontrarozvědka. "Dnes, když se ohlédneme těch 20 let zpátky, tak vidíme, že za každé zranění při výcviku, za každé rozbité auto jsme díky projektu Riders získali stovky zachráněných životů v zahraničních misích," poznamenal současný ředitel BIS Michal Koudelka.

Speciální výcvik řidičů začal podle kontrarozvědky již v první polovině 90. let, kdy do nových institucí nastupovali lidé sice s nadšením, ale bez zkušeností. "V té době se ukázalo, že řídit auto umí sice skoro každý, ale o nadstandardních dovednostech, taktice jízdy a strategii přepravy takzvaného chráněného zájmu (osoby, cennosti, písemnosti, nosiče a podobně) neměl nikdo ani ponětí," uvedla tajná služba.

Systematicky připravovat řidiče dostal za úkol bývalý automobilový závodník Jaroslav V., kterého vyškolila v roce 1993 ochranná služba prezidenta republiky. "Oni nám dali první výcvik, ukázali strategii jízdy s chráněnou osobou, jak se řadit v koloně, jak být připraven na nečekaný útok," uvedl Jaroslav. S kolegou Jiřím M. připravil první manuály, program výcviku i samotný projekt Riders. Do něj se postupně podle BIS zapojily elitní armádní útvary včetně například 601. skupiny speciálních sil generála Moravce nebo 4. brigády rychlého nasazení. Později se o výcvik začaly zajímat i další bezpečnostní složky včetně Útvaru rychlého nasazení (URNA) a dalších speciálních policejních útvarů.

Projekt Riders ocenili například bývalý náčelník generálního štábu a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel nebo ředitel sekce rozvoje ministerstva obrany Ivo Střecha. "Zažil jsem v Afghánistánu americké vojáky, kteří vyjeli na první patrolu a hned najeli na minu. Velmi si pak cenili možnosti přebírat zkušenosti od našich vojáků, kteří prošli projektem Riders, aby se pokud možno znovu do stejné situace nedostali," poznamenal Pavel. Podle Střechy byl v Afghánistánu výrazný rozdíl v práci s týmem, který projektem prošel, a týmem, který ho neabsolvoval.

Loading...
Témata: BIS | řidiči | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

GIBS obvinila policejního odboráře Štěpána ze zpronevěry

23.05.2019 12:57 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila odborníka na balistiku a policejního…

Čeští vojáci budou sloužit na Sinaji i příští rok

22.05.2019 17:48 Česko hodlá pokračovat v misi na Sinaji, kde slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA při…

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Policisté honili motorkáře, na Václavském náměstí se jejich auto…

18.05.2019 12:02 Motorkář dnes dvě hodiny po půlnoci nezastavil na výzvu policistů při silniční kontrole na pražském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama