Česko pomůže zraněným vojákům z celého Iráku

Česká republika pomůže zraněným vojákům z celého Iráku. Speciální program dosud od roku 2016 platil jen pro Kurdy a Ukrajince. Vláda dnes schválila změnu svého tři roky starého usnesení, uvedl na webu úřad vlády. Česko zatím pomohlo s léčbou 12 kurdských vojáků, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ministerstvo obrany
doporučujeme

Česká vláda schválila zabezpečení letecké dopravy raněných příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny a iráckého Kurdistánu letouny české armády v červenci 2016. Irácké ministerstvo obrany nyní podle Fajnora požádalo, aby byla pomoc rozšířena na území celé země. Vláda proto dřívější usnesení změnila.

Fajnor poznamenal, že ministerstvo obrany je schopno program rozšířit a požadovanou péči nejen pro irácké vojáky zajistit. "Program umožňuje ročně poskytnout léčebnou a rehabilitační péči až 30 raněným," uvedl Fajnor. "Tato forma pomoci, kterou lze v budoucnu v případě potřeby poskytnout i dalším zemím, má jednoznačně humanitární rozměr a přispěje k šíření dobrého jména České republiky nejenom v oblastech zasažených konfliktem," dodal.

Podle ministerstva obrany se dosud v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích v rámci tohoto programu léčilo 12 raněných příslušníků ozbrojených sil iráckého Kurdistánu. Náklady byly v letech 2017 a 2018 asi 2,3 milionu korun. "K dopravě raněných do České republiky a zpět byly využity celkem čtyři zásobovací lety Armády ČR," dodal Fajnor.

Česká republika v minulosti Kurdy, kteří bojovali proti extremistům z takzvaného Islámského státu, podporovala také vojensky. Cvičila například kurdské pyrotechniky, irácké a kurdské armádě ministerstvo obrany také poslalo několik tisíc nových i použitých samopalů, ručních granátů a miliony nábojů do kulometů a samopalů.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci budou sloužit na Sinaji i příští rok

22.05.2019 17:48 Česko hodlá pokračovat v misi na Sinaji, kde slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA při…

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Policisté honili motorkáře, na Václavském náměstí se jejich auto…

18.05.2019 12:02 Motorkář dnes dvě hodiny po půlnoci nezastavil na výzvu policistů při silniční kontrole na pražském…

Konec schvalování útoků na muslimy. Za příspěvky na facebooku až 15 let…

17.05.2019 17:53 Policie obvinila prvního člověka za schvalování březnových teroristických útoků v mešitách na Novém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama