Česko pomůže zraněným vojákům z celého Iráku

Česká republika pomůže zraněným vojákům z celého Iráku. Speciální program dosud od roku 2016 platil jen pro Kurdy a Ukrajince. Vláda dnes schválila změnu svého tři roky starého usnesení, uvedl na webu úřad vlády. Česko zatím pomohlo s léčbou 12 kurdských vojáků, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ministerstvo obrany
doporučujeme

Česká vláda schválila zabezpečení letecké dopravy raněných příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny a iráckého Kurdistánu letouny české armády v červenci 2016. Irácké ministerstvo obrany nyní podle Fajnora požádalo, aby byla pomoc rozšířena na území celé země. Vláda proto dřívější usnesení změnila.

Fajnor poznamenal, že ministerstvo obrany je schopno program rozšířit a požadovanou péči nejen pro irácké vojáky zajistit. "Program umožňuje ročně poskytnout léčebnou a rehabilitační péči až 30 raněným," uvedl Fajnor. "Tato forma pomoci, kterou lze v budoucnu v případě potřeby poskytnout i dalším zemím, má jednoznačně humanitární rozměr a přispěje k šíření dobrého jména České republiky nejenom v oblastech zasažených konfliktem," dodal.

Podle ministerstva obrany se dosud v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích v rámci tohoto programu léčilo 12 raněných příslušníků ozbrojených sil iráckého Kurdistánu. Náklady byly v letech 2017 a 2018 asi 2,3 milionu korun. "K dopravě raněných do České republiky a zpět byly využity celkem čtyři zásobovací lety Armády ČR," dodal Fajnor.

Česká republika v minulosti Kurdy, kteří bojovali proti extremistům z takzvaného Islámského státu, podporovala také vojensky. Cvičila například kurdské pyrotechniky, irácké a kurdské armádě ministerstvo obrany také poslalo několik tisíc nových i použitých samopalů, ručních granátů a miliony nábojů do kulometů a samopalů.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policista spolupracoval s Piráty, u sboru končí

17.01.2020 12:11 Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby policistu za to…

Kriminalita v Česku vzrostla. Přibylo vražd, zločinci jsou sofistikovanější

16.01.2020 17:08 Aktualizováno V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199.221 trestných činů. Policie objasnila -…

Armáda ČR chce nejméně jeden bojový dron, má být schopen nést zbraně

16.01.2020 14:29 Nejméně jeden průzkumný a bojový dron o váze několika stovek kilogramů, na který bude možné kromě…

Policie ČR převzala nová civilní auta, poprvé na operativní leasing

15.01.2020 17:12 Aktualizováno Policie dnes převzala nová civilní auta, poprvé je pořídila na operativní leasing. Za čtyři roky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama