"Není bezmocný, má ale vážné problémy." Kauza Babiše mladšího je na mrtvém bodě

Ani po půl roce se vyšetřovatelé v kauce Andreje Babiše mladšího nepohnuli z místa. Českým policistům se totiž stále nepodařilo vyslechnout syna českého premiéra Andreje Babiše kvůli jeho údajnému zavlečení na Krym. Pořád ještě nemají k dispozici odpověď švýcarských úřadů. Na bodu mrazu je i případ možného pochybení policistů, kteří okolnosti cesty Babiše juniora na ruské území před dvěma lety odložili.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Andrej Babiš ml.
doporučujeme

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prozatím odložila uzavření případu možného pochybení pražských vyšetřovatelů, kteří měli vyšetřování okolností cesty Andreje Babiše ml. na Krym na starosti a kteří věc před dvěma lety smetli ze stolu. Původně měla GIBS případ uzavřít do půlky května, rozhodnutí se ale posouvá na červen nebo červenec, upozornil server irozhlas.cz.

Vyšetřovatelé se nemohou pohnout z místa kvůli tomu, že se Švýcarska, jehož je Babiš mladší oficiálně občanem, nepřišla odpověď na žádost o právní spolupráci - požádali o ni přitom už před několika měsíci. Už na konci loňského roku se právník Petr Topinka, který Babiše ml. zastupuje, pro server už na konci minulého roku uvedl., že jej a jeho klienta švýcarská policie dosud nekontaktovala. Od té doby se téměř nic nezměnilo.

Státní zástupce Ondřej Šťastný nicméně nechtěl říct, zda se případ zadrhl právě na tom, že inspekce potřebuje také výpověď přímo Babiše mladšího. „Rozebírat jednotlivé úkony trestního řízení nemůžeme,“ doplnil s tím, že je potřeba provést další úkony, což se standardní situace. „Časový předpoklad je červen nebo červenec,“ dodal.

Čeští vyšetřovatelé nemají od švýcarských úřadů žádnou zpětnou vazbu na svou žádost o právní spolupráci. „Žádný posun není, čekáme na postup švýcarské strany. Podali jsme žádost o právní pomoc v podobě výslechu dotčené osoby a čekáme, až úkony, o které jsme žádali, budou ze strany Švýcarska realizovány,“ popsal pro iRozhlas.cz dozorující státní zástupce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Roli může hrát i zdravotní stav Babiše juniora. Premiér už dříve prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií. Advokát Topinka už loni řekl, že jeho klient je v ambulantní péči nemocnice ve švýcarské Ženevě. „Že by byl úplně bezmocný, to není. Ale má vážné problémy,“ upřesnil pro server iRozhlas.cz Topinka.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci budou sloužit na Sinaji i příští rok

22.05.2019 17:48 Česko hodlá pokračovat v misi na Sinaji, kde slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA při…

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Policisté honili motorkáře, na Václavském náměstí se jejich auto…

18.05.2019 12:02 Motorkář dnes dvě hodiny po půlnoci nezastavil na výzvu policistů při silniční kontrole na pražském…

Konec schvalování útoků na muslimy. Za příspěvky na facebooku až 15 let…

17.05.2019 17:53 Policie obvinila prvního člověka za schvalování březnových teroristických útoků v mešitách na Novém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama