"Není bezmocný, má ale vážné problémy." Kauza Babiše mladšího je na mrtvém bodě

Ani po půl roce se vyšetřovatelé v kauce Andreje Babiše mladšího nepohnuli z místa. Českým policistům se totiž stále nepodařilo vyslechnout syna českého premiéra Andreje Babiše kvůli jeho údajnému zavlečení na Krym. Pořád ještě nemají k dispozici odpověď švýcarských úřadů. Na bodu mrazu je i případ možného pochybení policistů, kteří okolnosti cesty Babiše juniora na ruské území před dvěma lety odložili.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Andrej Babiš ml.
doporučujeme

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prozatím odložila uzavření případu možného pochybení pražských vyšetřovatelů, kteří měli vyšetřování okolností cesty Andreje Babiše ml. na Krym na starosti a kteří věc před dvěma lety smetli ze stolu. Původně měla GIBS případ uzavřít do půlky května, rozhodnutí se ale posouvá na červen nebo červenec, upozornil server irozhlas.cz.

Vyšetřovatelé se nemohou pohnout z místa kvůli tomu, že se Švýcarska, jehož je Babiš mladší oficiálně občanem, nepřišla odpověď na žádost o právní spolupráci - požádali o ni přitom už před několika měsíci. Už na konci loňského roku se právník Petr Topinka, který Babiše ml. zastupuje, pro server už na konci minulého roku uvedl., že jej a jeho klienta švýcarská policie dosud nekontaktovala. Od té doby se téměř nic nezměnilo.

Státní zástupce Ondřej Šťastný nicméně nechtěl říct, zda se případ zadrhl právě na tom, že inspekce potřebuje také výpověď přímo Babiše mladšího. „Rozebírat jednotlivé úkony trestního řízení nemůžeme,“ doplnil s tím, že je potřeba provést další úkony, což se standardní situace. „Časový předpoklad je červen nebo červenec,“ dodal.

Čeští vyšetřovatelé nemají od švýcarských úřadů žádnou zpětnou vazbu na svou žádost o právní spolupráci. „Žádný posun není, čekáme na postup švýcarské strany. Podali jsme žádost o právní pomoc v podobě výslechu dotčené osoby a čekáme, až úkony, o které jsme žádali, budou ze strany Švýcarska realizovány,“ popsal pro iRozhlas.cz dozorující státní zástupce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Roli může hrát i zdravotní stav Babiše juniora. Premiér už dříve prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií. Advokát Topinka už loni řekl, že jeho klient je v ambulantní péči nemocnice ve švýcarské Ženevě. „Že by byl úplně bezmocný, to není. Ale má vážné problémy,“ upřesnil pro server iRozhlas.cz Topinka.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec šéfa odboru válečných veteránů Stehlíka? Metnar zvažuje revizi návrhu

13.11.2019 17:05 Aktualizováno Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda…

Je rozhodnuto. Česko koupí bojové vrtulníky USA, budou stát 14,6 miliardy

12.11.2019 16:27 Aktualizováno Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6…

Česko slaví Den veteránů. V naší skupině byl zrádce, vzpomíná hrdinka 2.…

11.11.2019 17:57 Aktualizováno U příležitosti Dne válečných veteránů si dnes vojáci, politici i veřejnost na pražském Vítkově…

Ministerstvo obrany do Ruska peníze na opravu hrobů nepošle

09.11.2019 16:43 Ministerstvo obrany příští rok opět neplánuje dát peníze na opravu českých válečných hrobů v Rusku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama