Česko uzavírá hranice? Policisté vyjeli k Německu

Česká policie dnes na hranicích s Německem zahájila cvičení, při němž prověří možnost dočasného znovuzavedení hraničních kontrol. Zkontroluje 12 hraničních přechodů v Plzeňském kraji, včetně Rozvadova. Na tiskové konferenci to oznámil šéf cizinecké policie Milan Majer. Cvičení potrvá do pátku a zapojí se do něj asi 1200 lidí. Jde o policisty včetně 12 německých, dále o vojáky, hasiče, celníky, příslušníky Vězeňské služby a zdravotníky.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uzavře Česko hranice s Německem?
doporučujeme

"Hlavním cílem cvičení je zjistit připravenost Policie ČR v součinnosti s ostatními složkami, které se na tomto cvičení podílejí," řekl Majer. Ředitel cizinecké policie je zároveň velitelem štábu cvičení. Do akce se zapojí 300 policistů, více než sto vojáků, 25 hasičů, 18 celníků, 15 příslušníků Vězeňské služby, zdravotníci a němečtí policisté.. "Jsem pevně přesvědčen, že toto cvičení zvládneme dobře, a že si zítra (v pátek) při vyhodnocení budeme moct říci, že jsme splnili úkol, který jsme si dali," dodal.

Fiktivní nařízení vlády o znovuzavedení kontrol na státních hranicích obdržela policie v 07:00. Společné hlídky by měly svá místa na hraničních přechodech zaujmout do 13:30. Kontrolovat budou 12 hraničních přechodů v Plzeňském kraji, včetně toho největšího v Rozvadově. Tam si také ozbrojené složky vyzkoušejí zprovoznění registračního místa pro uprchlíky.

"Nařízení je fiktivní, nicméně budeme postupovat v souladu se schengenským hraničním kodexem (...), to znamená, že policisté na hraničních přechodech budou vykonávat činnost, budou namátkově kontrolovat osoby, vozidla, v součinnosti s celní správou, s ostatními složkami, budeme provádět běžný výkon služby," doplnil Majer.

Ochranu hranic nacvičovaly ozbrojené složky v minulosti několikrát, naposledy loni na podzim na hranici s Rakouskem. Policisté tehdy mimo jiné kontrolovali tři hraniční přechody, střežili takzvanou zelenou hranici a nacvičovali vyhledávání skupinky migrantů. Zavedení kontrol cvičili policisté i na hranicích se Slovenskem nebo Polskem.

Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že v prvním čtvrtletí letošního roku zadrželi policisté 1372 lidí, kteří v České republice pobývali nelegálně. Je to o 26 více než v posledních třech měsících minulého roku. Nejvíce přistěhovalců pocházelo z Ukrajiny.

Oproti minulému čtvrtletí stoupl také počet migrantů, kteří přes Česko projížděli do dalších zemí. Zatímco loni v říjnu až prosinci zajistila policie 37 lidí, letos od ledna do konce března 59. Byli to převážně uprchlíci z Iráku, Afghánistánu, Sýrie a Jemenu. "Nelegální migrace stagnuje, počty nelegálních migrantů, které proudí do Evropy, se vrací na úroveň před vypuknutím migrační krize," řekl dnes na tiskové konference náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Pravomoc k okamžitému zavedení hraničních kontrol po dobu pěti dní má ministr vnitra. Vláda tak může učinit na dobu 30 dní s možností prodloužení až na půl roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda opět bourala. Na Jižní spojce se srazilo dělo s autem

24.05.2019 14:58 Aktualizováno Na pražské Jižní spojce se dnes dopoledne srazila armádní houfnice s osobním vozem. Nikdo nebyl…

GIBS obvinila policejního odboráře Štěpána ze zpronevěry

23.05.2019 12:57 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila odborníka na balistiku a policejního…

Čeští vojáci budou sloužit na Sinaji i příští rok

22.05.2019 17:48 Česko hodlá pokračovat v misi na Sinaji, kde slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA při…

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama