Největší hrozby pro Česko? Terorismus a cizí zpravodajské aktivity, varuje šéf BIS

Hlavními hrozbami pro Českou republiku jsou terorismus a zpravodajské aktivity namířené proti ČR, Evropské unii a NATO. Na konferenci Bezpečné Česko v bezpečné Evropě to dnes řekl ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Šéfové českých zpravodajských služeb by uvítali změnu zákona o tajných službách a aby důkazy získané zpravodajskou činností, kterou povolil soud, mohly být snadněji použity v trestním řízení. Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun doporučil vznik místa poradce pro národní bezpečnost, který by na vládní úrovni koordinoval bezpečnostní problematiku.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Sídlo BIS
doporučujeme

Za krátkodobou hrozbu, která zcela jistě bude ještě nějakou dobu existovat, Koudelka označil riziko terorismu. Z dlouhodobého hlediska vidí jako hlavní riziko zpravodajské aktivity zaměřené proti Česku, evropskému společenství a NATO a snahy o narušení a rozbití vnitřní integrity vzájemné důvěry. Šéf BIS ocenil současné materiální a finanční zajištění kontrarozvědky, které se odráží v technickém vybavení i v personálním obsazení. "Nemůžeme si stěžovat," podotkl. Za zásadní považuje pořizování špičkové zpravodajské techniky.

Další řečníci označili za velké nebezpečí kyberhrozby. Někdejší ministryně spravedlnosti a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) poznamenala, že i když kybernetickou válku někteří lidé považují za sci-fi, ve skutečnosti je už realitou, i když jsou její formy sofistikované, jemné a nenápadné. Podle Berouna kybernetické hrozby přináší nové situace, kterým společnost ne úplně rozumí.

Koudelka zároveň varoval před podceněním nebezpečí levicového, ale především pravicového extremismu. Nyní tato problematika podle něj není v ČR zásadní, což se ale může změnit. Odkázal na okolní státy, které se s extremismem už potýkají. "Dřív nebo později to zaznamenáme i my," řekl.

Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru František Vavera označil z pohledu hasičů za nebezpečí do budoucnosti sucho a elektromobilitu. Poukázal na problém uhasit hořící nabíjecí stanice nebo baterie elektromobilů.

Ředitelé českých tajných služeb se shodují na potřebě změny zákona o zpravodajských službách. Podle Koudelky je už novela připravena. "Dílčími kroky se snažíme ji dostávat do Sněmovny," podotkl. Tajné služby by také uvítaly, aby bylo možné více používat důkazy získané zpravodajskou činností v trestním řízení. Koudelka označil za značně frustrující, když důkazy získané při soudem povoleném nasazení zpravodajské techniky nemohou být u soudu použity. Podle Berouna jde například o případy týkající se bezpečnosti a obrany Česka. Válková před "přílišným usnadněním" používání takových důkazů varovala.

Beroun by uvítal vytvoření poradce pro národní bezpečnost. "Bezpečnostní problematika začíná být tak těžká, že resortní přístup k problémům je dnes nedostačující," řekl. Poradce by podle něj měl být podřízen premiérovi či úřadu vlády a za úkol by měl třeba koordinaci ve strategické komunikaci nebo hybridních hrozbách.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté honili motorkáře, na Václavském náměstí se jejich auto…

18.05.2019 12:02 Motorkář dnes dvě hodiny po půlnoci nezastavil na výzvu policistů při silniční kontrole na pražském…

Konec schvalování útoků na muslimy. Za příspěvky na facebooku až 15 let…

17.05.2019 17:53 Policie obvinila prvního člověka za schvalování březnových teroristických útoků v mešitách na Novém…

Česko uzavírá hranice? Policisté vyjeli k Německu

16.05.2019 22:15 Aktualizováno Česká policie dnes na hranicích s Německem zahájila cvičení, při němž prověří možnost dočasného…

Policie a hasiči cvičí na Rozvadově zavedení kontrol a registraci migrantů

16.05.2019 17:38 Méně než pět hodin stačilo dnes hasičům, aby v prostoru bývalého dálničního hraničního přechodu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama