Česko chce rozvíjet armádní projekty V4, potvrdil Metnar

Příprava projektu společného působení vojáků Česka, Maďarska, Polska a Slovenska v zahraničních misích, spolupráce těchto zemí z uskupení visegrádská čtyřka (V4) při vyzbrojování či společné cvičení patří k prioritám nadcházejícího českého předsednictví ve V4 v obraně. Po společném jednání ministrů obrany států V4 nebo jejich zástupců s kolegy z dalších tří zemí to novinářům řekl český ministr obrany Lubomír Metnar.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lubomír Metnar
doporučujeme

Česko chce podle Metnara prosazovat jednotný postup v rámci NATO a EU při vytváření společných uskupení. "V oblasti obrany máme společné zájmy a jsme slyšet. Naší vlajkovou lodí jsou společná bojová uskupení," uvedl Metnar.

Během slovenského předsednictví ve V4 byla podle slovenského ministra obrany Petera Gajdoše znát vysoká úroveň připravenosti bojového uskupení k nasazení v rámci unijního projektu Battle Group. Společná jednotka V4 bude v pohotovosti už letos v červenci, na jehož začátku Česko předsednictví ve V4 převezme od Slovenska.

Metnar uvedl, že Česká republika do bojového uskupení přispěje 600 vojáky. Dodal, že vojáci vyčlenění do jednotky V4 budou držet pohotovost ve svých zemích. Jako možné místo nasazení společné jednotky Metnar označil region Balkánu.

Podle Metnara existuje prostor pro spolupráci středoevropských zemí ve vyzbrojování, byť výsledky v této oblasti zatím nebyly dosaženy.

Jednání v Piešťanech se zúčastnili také zástupci Rakouska, Slovinska a Chorvatska, tedy zemí, které se státy V4 patří do uskupení Středoevropská obranná spolupráce. Ministři nebo jejich zástupci projednali projekt posílené evropské spolupráce v obraně (PESCO) v oblasti radiační, chemické a biologické ochrany, stejně jako říjnové společné cvičení zmíněných zemí, které se uskuteční v Maďarsku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko hodlá koupit bojové vrtulníky z USA, šéf komunistů Filip soptí

18.06.2019 08:38 Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou…

Armáda ČR zmodernizuje desítky tanků, zakázka přesáhne 900 milionů

17.06.2019 13:29 Ministerstvo obrany zmodernizuje tanky české armády. Za více než 900 milionů korun vymění u 33…

Prevence kriminality? NKÚ tepe ministerstva. Nelze zjistit, jak milionové…

17.06.2019 11:14 Aktualizováno Ministerstva vnitra, spravedlnosti a obrany nestanovila při rozdělování podpory na prevenci…

Exnáměstek ministra obrany v průšvihu. Byl obviněn kvůli rvačce v…

14.06.2019 17:18 Policie tento týden obvinila náměstka ministra obrany pro ekonomiku Pavla Berana z výtržnictví.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama