Policisté a hasiči budou dostávat stabilizační příplatky. Novela prošla Senátem

Příslušníci bezpečnostních sborů zřejmě budou moci dostávat stabilizační příplatky. Vládní novela, kterou dnes schválil Senát, ale upravuje zejména možnosti vedlejších přivýdělků policistů nebo hasičů. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hasiči v akci, ilustrační foto
doporučujeme

Příplatky budou přiznávat ředitelé sborů a ročně by mohly činit až 24násobek celostátní průměrné hrubé mzdy. Nebude na ně právní nárok. Poskytování příplatků bude podmíněno dostatečným množstvím peněz v rozpočtech příslušných ministerstev.

Předloha v reakci na loňský verdikt Ústavního soudu stanoví podmínky pro další možné vedlejší práce policistů nebo hasičů. Soud zrušil s účinnosti od letošního pololetí pro protiústavnost část zákona, která pravomoc stanovit výjimky z obecného zákazu jiné výdělečné činnosti plně přenášela na ředitele. Podmínky budou nově přímo v zákoně, nikoli ve vnitřních předpisech.

Předloha obsahuje odkazy na činnosti, které bude moci příslušník bezpečnostních sborů ve služebním poměru vykonávat. Souhlas nadřízeného tak nebude potřeba například pro znaleckou a tlumočnickou činnost pro soud nebo správní úřad, vědeckou a pedagogickou činnost nebo pro práci v odborové organizaci, jíž je příslušník členem. K dalším druhům výdělečné činnosti, které v zákoně uvedeny nejsou, bude podle novely stále potřeba souhlas služebního funkcionáře.

Senátoři z řad ODS kritizovali to, že povolení se bude vydávat ve správním řízení, což podle nich bude znamenat zbytečnou byrokracii. O avizovaných pozměňovacích návrzích už ale horní komora nehlasovala, když podpořila na návrh svých výborů schválení předlohy. Hlasovalo pro ni 40 ze 70 přítomných senátorů, proti jich bylo sedm.

Předloha stanoví, že nadřízený bude moci souhlas s vedlejší prací zrušit, pokud zjistí, že se změnily okolnosti, za kterých jej udělil. Příslušník pak bude muset činnost ukončit bez zbytečného odkladu. Návrh také zmírňuje postih v případě porušení podmínek pro vedlejší činnost. Zatímco nyní musí být příslušník propuštěn, nově by mu hrozil pouze kázeňský trest.

Bezpečnostním sborem se rozumí policie, hasiči, celníci, Vězeňská služba, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace. Výjimky, které novela předpokládá, by neměly platit například pro pracovníky zpravodajských služeb. V jejich případě bude vykonávání výdělečné činnosti stále nutné nadřízenému oznámit.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana nestíhá. Modernizace nabere velké zpoždění

22.06.2019 10:08 Řešení otázky miliardových tendrů bylo stěžejním tématem prvního roku vlády Andreje Babiše (ANO) v…

Vojáci a policisté ČR obdrželi ocenění za mise, pomáhali v boji proti…

21.06.2019 18:21 Ocenění dnes převzali vojáci a policisté, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Mali a Iráku.…

Metnar jednal v Maďarsku o armádní spolupráci, ČR vyšle na cvičení 50…

21.06.2019 18:06 Ministři obrany ČR a Maďarska Lubomír Metnar a Tibor Benkö se dnes v Budapešti podle MTI dohodli na…

Americká armáda po kolapsu D1 mění plány, konvoj přes Česko přesune jinak

21.06.2019 17:49 Konvoj americké armády se během příštích dvou týdnů bude vracet ze cvičení v Maďarsku a Rumunsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama