Vojáci a policisté ČR obdrželi ocenění za mise, pomáhali v boji proti džihádistům

Ocenění dnes převzali vojáci a policisté, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Mali a Iráku. Cílem vojenské mise v Africe je vycvičení malijské armády tak, aby mohla sama odrážet útoky islámských radikálů. Na Vítkově dnes byli oceněni také vojenští policisté z Tábora, kteří v Iráku školí místní jednotky.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

"Vaše práce měla smysl. Je to důležitá pomoc malijské armádě, aby mohla čelit útokům islámských radikálů. Díky patří také mentorovacímu a výcvikovému týmu v Iráku v boji proti Islámskému státu," řekl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner.

Za svou práci ve výcvikové jednotce Evropské unie v Mali přijali ocenění žatečtí vojáci ze 41. mechanizovaného praporu, chrudimští vojáci ze 43. praporu a vojáci z dalších praporů. Posádka 117 českých vojáků strávila na misi v Mali půl roku.

Kromě dlouhého odloučení od rodiny museli čelit také tropickému klimatu. "Pod velením kapitána Romana Kamenského plnili vojáci úkoly ochrany a obrany základny," uvedl nadporučík Jaroslav Zoubek na stránkách ministerstva obrany.

Situace v severoafrickém Mali je nestabilní od roku 2012. Berberští Tuaregové se tehdy po letech stížností na nerovné zacházení ze strany vlády kvůli barvě kůže rozhodli vyhlásit na Mali nezávislost. Na severu založili stát Azavad, kde se dnes nachází epicentrum islámských radikálů. Výcviková mise EU složená z vojáků 21 států včetně těch českých v zemi působí od roku 2013.

V Iráku Češi působí od roku 2017. Pomáhají s výcvikem místních bezpečnostních sil. V oblasti je zhoršená bezpečnostní situace kvůli napětí mezi sousedním Iránem a Spojenými státy. Ocenění dnes převzali příslušníci čtvrté výcvikové jednotky Policie ČR z Tábora.

Česká armáda působí v tuto chvíli také v Afghánistánu, Egyptě, na Balkánském poloostrově a v Pobaltí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda ČR odprodá ruské vrtulníky, Babiš je navrhuje pro policii

20.11.2019 20:47 Aktualizováno Armáda po nákupu nových bojových vrtulníků odprodá staré ruské stroje Mi-24. Novinářům to dnes řekl…

Ochranka prezidenta Zemana má oficiálně nového šéfa

20.11.2019 20:23 Útvar pro ochranu prezidenta ČR vede od pondělí 18. listopadu Martin Baláž, který byl dosud řízením…

Modernizace české armády? Zeman oroduje za drony z Izraele, Metnar ho…

20.11.2019 17:18 Aktualizováno Česká armáda musí modernizovat, zvýšit rychlost reakce nebo zavést nové technologie. Na každoročním…

Česká armáda dostala na starosti misi EU v Mali

20.11.2019 17:03 Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali. Na velitelském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama