Armáda si na Vítkově připomněla Den ozbrojených sil, slaví se díky Havlovi

Den ozbrojených sil, který připadá na 30. června, si dnes na pražském Vítkově slavnostním nástupem připomněli vojáci, zástupci ministerstva obrany i politici. Při připomínce události z roku 1918, kdy u francouzského městečka Darney oficiálně vznikla první československá samostatná jednotka, získali vybraní vojáci resortní vyznamenání. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata položili u památníku věnec.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Pravidelně si Češi výročí dne, kdy Francie veřejně podpořila právo na samostatný československý stát, připomínají od roku 2002. Poprvé Den ozbrojených sil vyhlásil bývalý prezident Václav Havel.

Na přehlídku 6000 československých vojáků v pro Evropu zlomovém roce 1918 přijela řada oficiálních hostů - budoucí ministr zahraničí a prezident Edvard Beneš, představitelé Československé národní rady a francouzský prezident Raymond Poincaré. Právě on jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže červenobílý prapor zhotovený na návrh malíře Františka Kupky. V následujících dnech se českoslovenští vojáci přesunuli na frontu, kde se v září a říjnu 1918 zapojili do těžkých bojů.

Ministr Metnar dnes v proslovu zmínil, že přesně před rokem na Vítkově zahájil své působení v čele resortu. "Úkolem pro mne zůstává modernizace armády," uvedl s tím, že cesta k armádě 21. století není snadná, ale jako ministr udělá vše proto, aby Čeští vojáci měli nadále nejlepší jméno doma i v zahraničí.

Opata řekl, že současná armáda se může považovat za pokračovatele odkazu svých předchůdců z legií či druhé světové války. Jde však o armádu jinou, připravenou na výzvy nové doby. Vyzdvihl, že armáda přezbrojuje a zároveň dál stojí na umění dobře vycvičených profesionálních vojáků.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči dosud rozvezli materiál z 19 letadel, celkem 500 tun

05.04.2020 21:16 Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo…

V Česku je 29 nakažených policistů, jejich počet v karanténě klesl

04.04.2020 10:57 V České republice je nyní 29 policistů pozitivně testovaných na onemocnění COVID-19. Počet…

Armádě a policii důvěřuje nejvíc Čechů od roku 1997, dobře si vede také…

03.04.2020 13:20 Armádě a policii nyní důvěřuje nejvíce Čechů od roku 1997. Vojáci i policisté mají aktuálně důvěru…

Letos bez "Bahna". Armáda ČR kvůli koronaviru zrušila Den pozemního vojska

03.04.2020 12:11 Kvůli epidemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční Den pozemního vojska Bahna. Už 31. ročník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy