Armáda si na Vítkově připomněla Den ozbrojených sil, slaví se díky Havlovi

Den ozbrojených sil, který připadá na 30. června, si dnes na pražském Vítkově slavnostním nástupem připomněli vojáci, zástupci ministerstva obrany i politici. Při připomínce události z roku 1918, kdy u francouzského městečka Darney oficiálně vznikla první československá samostatná jednotka, získali vybraní vojáci resortní vyznamenání. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata položili u památníku věnec.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Pravidelně si Češi výročí dne, kdy Francie veřejně podpořila právo na samostatný československý stát, připomínají od roku 2002. Poprvé Den ozbrojených sil vyhlásil bývalý prezident Václav Havel.

Na přehlídku 6000 československých vojáků v pro Evropu zlomovém roce 1918 přijela řada oficiálních hostů - budoucí ministr zahraničí a prezident Edvard Beneš, představitelé Československé národní rady a francouzský prezident Raymond Poincaré. Právě on jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže červenobílý prapor zhotovený na návrh malíře Františka Kupky. V následujících dnech se českoslovenští vojáci přesunuli na frontu, kde se v září a říjnu 1918 zapojili do těžkých bojů.

Ministr Metnar dnes v proslovu zmínil, že přesně před rokem na Vítkově zahájil své působení v čele resortu. "Úkolem pro mne zůstává modernizace armády," uvedl s tím, že cesta k armádě 21. století není snadná, ale jako ministr udělá vše proto, aby Čeští vojáci měli nadále nejlepší jméno doma i v zahraničí.

Opata řekl, že současná armáda se může považovat za pokračovatele odkazu svých předchůdců z legií či druhé světové války. Jde však o armádu jinou, připravenou na výzvy nové doby. Vyzdvihl, že armáda přezbrojuje a zároveň dál stojí na umění dobře vycvičených profesionálních vojáků.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka dávno zmizelého chlapce nesměla nahlížet do spisu. ÚS vyčinil policii

16.07.2019 18:18 Aktualizováno Policie chybovala, když neumožnila matce zmizelého chlapce nahlížet do pátracího spisu. Chlapec se…

Zakázka na armádní radary? Trestný čin spáchán nebyl

09.07.2019 17:07 Aktualizováno U zakázky na nákup vojenských mobilních radarů (MADR) nebyl spáchán trestný čin, Vojenská policie…

Speciální armádní vrtulníky čeká další modernizace

08.07.2019 17:18 Armádní vrtulníky Mi-171Š pro speciální operace čeká další modernizace. Zlepšit se má například…

Čeští policisté budou mít nově k dispozici duchovní službu

06.07.2019 14:52 Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu. Jednala o tom dnes na Velehradě na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama