Koupí Česko i bojové vrtulníky? Opata je spokojen s nabídkami Američanů

Náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata je spokojen s nabídkami na dodávky 12 vrtulníků z USA, které v pondělí převzal od amerického velvyslance v Praze ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Jde podle něj o kategorie špičkových vrtulníků. Po dnešním slavnostním nástupu na pražském Vítkově, kde si vojáci připomněli den ozbrojených sil, v rozhovoru s novináři ocenil i nižší cenu.

Aleš Opata, náčelník generálního štábu
doporučujeme

Zatímco v minulosti se předpokládalo, že ministerstvo obrany nakoupí pouze víceúčelové stroje, nyní je ve hře i možnost, že část vrtulníků bude víceúčelových a část bojových. Američané nabídli 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun, druhá možnost sestává z osmi vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř kusů bojových AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy.

zdroj: YouTube

Původní částky schválené americkým Kongresem byly vyšší. V případě vrtulníků Black Hawk činily v přepočtu 17,96 miliardy, u vrtulníků Viper a Venom pak 17,52 miliardy. "Určitě jsme spokojeni se snížením ceny a oběma nabídkami, protože jsou to kategorie špičkových vrtulníků," řekl Opata.

Metnar dříve uvedl, že očekává podpis smlouvy do konce roku. Nabídkami se bude nyní zabývat komise složená ze zástupců ministerstva a armády. "Je to ve fázi, kdy speciálně vybraný tým v rámci sekce vyzbrojování armády posoudí jednotlivé nabídky, vyhodnotí je a dá doporučení. Na základě toho doporučení se pak budeme rozhodovat dál," uvedl Opata.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana přidala do nabídky k prodeji 25 nemovitostí, lze koupit i řopíky

04.08.2020 11:54 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes přidalo do nabídky dalších 25 nepotřebných nemovitostí. Zájemci mohou…

KOMENTÁŘ: Česko před 30 lety ukázalo, že se zbavilo komunistické…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Definitivně se zbavili nálepky komunistické armády a před světem ji vrátili prestiž i…

V jihlavském Alzheimercentru začala pomáhat armáda, má zůstat dva týdny

31.07.2020 12:20 Se zajištěním provozu jihlavského Alzheimercentra postiženém nákazou covidem-19 dnes začíná pomáhat…

Cvičení Ample Strike se zúčastní až 700 vojáků. USA pošlou do Česka…

31.07.2020 10:48 Jednoho z největších letošních vojenských cvičení na území České republiky Ample Strike 2020 se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama