Koupí Česko i bojové vrtulníky? Opata je spokojen s nabídkami Američanů

Náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata je spokojen s nabídkami na dodávky 12 vrtulníků z USA, které v pondělí převzal od amerického velvyslance v Praze ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Jde podle něj o kategorie špičkových vrtulníků. Po dnešním slavnostním nástupu na pražském Vítkově, kde si vojáci připomněli den ozbrojených sil, v rozhovoru s novináři ocenil i nižší cenu.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Aleš Opata, náčelník generálního štábu
doporučujeme

Zatímco v minulosti se předpokládalo, že ministerstvo obrany nakoupí pouze víceúčelové stroje, nyní je ve hře i možnost, že část vrtulníků bude víceúčelových a část bojových. Američané nabídli 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun, druhá možnost sestává z osmi vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř kusů bojových AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy.

zdroj: YouTube

Původní částky schválené americkým Kongresem byly vyšší. V případě vrtulníků Black Hawk činily v přepočtu 17,96 miliardy, u vrtulníků Viper a Venom pak 17,52 miliardy. "Určitě jsme spokojeni se snížením ceny a oběma nabídkami, protože jsou to kategorie špičkových vrtulníků," řekl Opata.

Metnar dříve uvedl, že očekává podpis smlouvy do konce roku. Nabídkami se bude nyní zabývat komise složená ze zástupců ministerstva a armády. "Je to ve fázi, kdy speciálně vybraný tým v rámci sekce vyzbrojování armády posoudí jednotlivé nabídky, vyhodnotí je a dá doporučení. Na základě toho doporučení se pak budeme rozhodovat dál," uvedl Opata.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka dávno zmizelého chlapce nesměla nahlížet do spisu. ÚS vyčinil policii

16.07.2019 18:18 Aktualizováno Policie chybovala, když neumožnila matce zmizelého chlapce nahlížet do pátracího spisu. Chlapec se…

Zakázka na armádní radary? Trestný čin spáchán nebyl

09.07.2019 17:07 Aktualizováno U zakázky na nákup vojenských mobilních radarů (MADR) nebyl spáchán trestný čin, Vojenská policie…

Speciální armádní vrtulníky čeká další modernizace

08.07.2019 17:18 Armádní vrtulníky Mi-171Š pro speciální operace čeká další modernizace. Zlepšit se má například…

Čeští policisté budou mít nově k dispozici duchovní službu

06.07.2019 14:52 Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu. Jednala o tom dnes na Velehradě na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama