Tažení proti drogám: Které návykové látky v ČR dominují? Došlo ke změně

Kriminalisté loni v Česku zajistili 948 kilogramů marihuany, což bylo meziročně o zhruba o 150 kg méně. Množství zajištěného metamfetaminu vzrostlo na 106 kg. Tyto drogy na trhu v ČR jasně dominují. Kokain, hašiš nebo heroin představují jen malou část ze zajištěných drog, ve všech třech případech množství proti předloňskému roku kleslo. Vyplývá to z výroční zprávy policejní Národní protidrogové centrály (NPC) za rok 2018.

Přidejte svůj názor

Drogy: nalezena tekutá látka
doporučujeme

Při výrobě metamfetaminu, známého spíše jako pervitin, převažují v ČR stále malé laboratoře po celé zemi. Jsou přímo v obydlených objektech. Kriminalisté loni v Česku odhalili 240 varen, meziročně o 24 méně. "Velkoobjemová produkce metamfetaminu zůstává doménou výběrově orientovaných kriminálních skupin, mezi kterými stále převažují vietnamské zločinecké skupiny zaměřené zejména na pokrytí zvýšené poptávky po metamfetaminu ze zahraničí," uvedla NPC.

Kriminalisté také zjistili, že se velkovýroba pervitinu přesouvá i do Polska, Německa nebo Nizozemska. Droga se pak částečně dováží zpět do ČR. Podle ředitele NPC Jakuba Frydrycha bude v budoucnu potřeba akceschopnější mezinárodní policejní a justiční spolupráce. "Již mnoho úspěšně zakončených mezinárodních případů ukazuje, že i orgány vymáhající právo umí inovovat své postupy a přizpůsobovat se globalizované a vysoce dynamické podobě nelegálních trhů," uvedl Frydrych.

Do pěstování konopí a výroby marihuany se stále častěji zapojují organizované skupiny Srbů, Černohorců a Chorvatů. Využívají výhodné polohy ČR uprostřed Evropy, snadno dostupných a levných technologií a dostatku levně pronajímaných prostor. Policie loni na českém území odhalila 202 pěstíren, předloni jich bylo 305.

"Průmyslová produkce marihuany naopak postupně přestává být hlavní doménou organizovaných kriminálních skupin původem z Vietnamu," uvedla NPC. Obchod s menším množstvím marihuany pak častěji proniká do virtuálního prostředí. To se týká i dalších drog.

Kokain v Česku kvůli vyšší ceně stále zůstává méně vyhledávanou drogou, oblíbená je hlavně mezi majetnější skupinou obyvatel. S vyšší kupní silou se ale loni poptávka po této droze zvýšila. Klesla také její cena.

"Pokračovaly zejména tendence nárůstu aktivit balkánských organizovaných kriminálních skupin, které prostřednictvím svých komunit a kontaktů v Jižní Americe pašovaly kokain do celé Evropy, včetně České republiky, a to leteckou, námořní a následně i pozemní cestou," uvedli kriminalisté. Množství zajištěného kokainu loni kleslo o tři kilogramy na 24 kg.

V případě heroinu je ČR spíše tranzitní zemí, nikoliv cílovou. Loni kriminalisté zajistili 1,3 kilogramu této drogy. "Poměrně nízký počet zajištěných zásilek je kombinací nízké poptávky tuzemských uživatelů a trvalým vytížením orgánů vymáhajících právo rozšířenějšími látkami drogového trhu," uvedla NPC. Vzrostlo naopak množství zajištěných tablet extáze. V posledních třech letech roste výroba těchto tablet přímo na území České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka dávno zmizelého chlapce nesměla nahlížet do spisu. ÚS vyčinil policii

16.07.2019 18:18 Aktualizováno Policie chybovala, když neumožnila matce zmizelého chlapce nahlížet do pátracího spisu. Chlapec se…

Zakázka na armádní radary? Trestný čin spáchán nebyl

09.07.2019 17:07 Aktualizováno U zakázky na nákup vojenských mobilních radarů (MADR) nebyl spáchán trestný čin, Vojenská policie…

Speciální armádní vrtulníky čeká další modernizace

08.07.2019 17:18 Armádní vrtulníky Mi-171Š pro speciální operace čeká další modernizace. Zlepšit se má například…

Čeští policisté budou mít nově k dispozici duchovní službu

06.07.2019 14:52 Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu. Jednala o tom dnes na Velehradě na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama