Jak se dostat k hradním motorkářům? Člen elitní jednotky prozradil

Sloužit u motocyklové čety Hradní stráže je prestižní záležitost a do jednotky je poměrně náročné se dostat. ČTK to řekl Lukáš Brábník, jeden z členů skupiny doprovodné ochranné služby, jak se jednotka oficiálně jmenuje. Adept na členství u "hradních motorkářů" musí výborně ovládat motocykl, zároveň musí splňovat zdravotní kritéria a zvládnout armádní fyzické i psychické testy. Počet míst u jednotky je navíc omezen.

Přidejte svůj názor

Výměna stráží
doporučujeme

Úkolem motocyklové jednotky Hradní stráže je především doprovázet prezidenta nebo nejvyšší představitele cizích států při oficiálních přijetích českým prezidentem nebo premiérem. Před jejich vozidlem svými silnými stroji vytvoří formaci v podobě šípu. V popisu práce mají také zajištění kurýrní služby pro Vojenskou kancelář prezidenta republiky. Velkou část služby vojákům zabere výcvik a trénink. "Všechno je potřeba poměrně důkladně připravit," podotkl Brábník.

Za náročnou označil především pomalou jízdu. "Člověk musí zkoordinovat pohyb toho motocyklu i samotného těla, aby v těch nízkých rychlostech udržel stabilitu," popsal.

Počítat také musí s povrchem, který není vždy pro jízdu na motocyklu příliš vhodný. Příkladem může být dlažba na nádvoří Pražského hradu. Stroje na ní mohou, zejména po dešti, snadno uklouznout. "Na asfaltu si člověk může dovolit trošku vyšší rychlosti a má jistější odezvu od povrchu," řekl Brábník.

Své umění jednotka předvedla ve středu na Pražském hradě při několikaminutovém vystoupení u příležitosti oslavy Dne ozbrojených sil. Divákům řidiči ukázali synchronizovanou jízdu, čestný doprovod vozidla, dramaticky působící těsné míjení se jednotlivých strojů a řadu dalších secvičených prvků.

Podle Brábníka vojáci na podobná vystoupení cvičí průběžně. "Za posledních 14 dní jsme se tomu věnovali důkladně, aby to bylo perfektní. Teď za poslední týden se cvičilo každý den," poznamenal. Choreografii přehlídky jednotka podle něj připravila sama ve spolupráci s hudebníky. Další příležitost představit schopnosti řidičů bude mít Hradní stráž v září při Dnech NATO v Ostravě nebo při Prague Harley Days v pražských Holešovicích. Podle mluvčího Hradní stráže Jiřího Havla zkušenosti z přehlídkových cviků jednotka využije i při samotném doprovodu státníků.

Motocyklová četa má od podzimu k dispozici nové stroje BMW R1200RT-P. "Do služby se dostaly až v letošním roce, bylo potřeba je pořádně zajet, aby si na ně lidi zvykli," uvedl Bráblík. Jezdci podle něj musí na nový vyšší typ získat návyky.

Bráblík slouží u motocyklové čety šest let. "Je to určitě prestižní záležitost, je i poměrně náročné se mezi tuto skupinu dostat," řekl. Adept nejprve musí vstoupit do armády a splnit tedy stanovené zdravotní podmínky, zároveň musí projít fyzickými a psychologickými testy. K Hradní stráži mohou navíc nastoupit pouze vojáci, kteří splňují například předepsanou výšku i váhu, nesmí mít například viditelné kosmetické vady, tetování nebo náušnice. Získat také musí bezpečnostní prověrku.

Bráblík nejprve působil rok a čtvrt u strážní jednotky Hradní stráže. K "motorkářům" se dostal přes výběrové řízení, když se u jednotky uvolnilo jedno místo. To zahrnovalo praktickou jízdu na motocyklu a osobní pohovor.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka dávno zmizelého chlapce nesměla nahlížet do spisu. ÚS vyčinil policii

16.07.2019 18:18 Aktualizováno Policie chybovala, když neumožnila matce zmizelého chlapce nahlížet do pátracího spisu. Chlapec se…

Zakázka na armádní radary? Trestný čin spáchán nebyl

09.07.2019 17:07 Aktualizováno U zakázky na nákup vojenských mobilních radarů (MADR) nebyl spáchán trestný čin, Vojenská policie…

Speciální armádní vrtulníky čeká další modernizace

08.07.2019 17:18 Armádní vrtulníky Mi-171Š pro speciální operace čeká další modernizace. Zlepšit se má například…

Čeští policisté budou mít nově k dispozici duchovní službu

06.07.2019 14:52 Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu. Jednala o tom dnes na Velehradě na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama