Čeští letci se po třech letech vrátili z Iráku, pomáhali s výcvikem pro stroje L-159

Český letecký poradní tým, který iráckým letcům a pozemnímu personálu pomáhal se zvládnutím letounů L-159, po třech letech ukončil svou činnost. Poslední jednotka se z Iráku vrátila v sobotu v pozdních večerních hodinách, přistála v Praze na kbelském vojenském letišti. ČTK to řekla Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Čeští letci budou iráckým kolegům pomáhat dál, ale v pozměněném a v menším rozsahu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Letecký poradní tým působil na základně Balád. V zemi se vystřídalo sedm jednotek. V jednotce působilo 29 vojáků, většina z nich pocházela z 21. základny taktického letectva Čáslav, doplnili je příslušníci z dalších vojenských útvarů a zařízení. Jejich jádro tvořili instruktoři a příslušníci leteckého technického personálu.

"Vysláním leteckého poradního týmu jsme přispěli k posílení schopností iráckého letectva. Iráčané naši pomoc s nadšením přivítali. Naše letouny byly operačně nasazeny v boji proti Islámskému státu, což výrazně posílilo schopnosti irácké armády," uvedl zástupce náčelníka generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO Jiří Verner. "Nyní je vycvičenost iráckých kolegů na takové úrovni, že již není nutná trvalá přítomnost českých instruktorů na území Iráku," dodal.

Podle Cyprisové bude česká armáda iráckým vzdušným silám nadále pomáhat. "Český tým sice nebude plnit úkoly v původním rozsahu, ale na základě rozhodnutí ministerstva obrany se jednotka transformovala na Výcvikovou jednotku ALCA," poznamenala.

Nová jednotka bude mít do 15 lidí. "Odborný pozemní výcvik bude probíhat v půlročních periodách, ve dvouměsíčních výcvikových cyklech na území Iráku, společně s odbornými stážemi příslušníků iráckých vzdušných sil v České republice," uvedla mluvčí.

Cílem leteckého poradního týmu během tříleté mise bylo vycvičit irácké kolegy v plánování a provádění leteckých operací nebo zabezpečit údržbu strojů. Podle Cyprisové je v současné době deset iráckých pilotů schopno létat na bojové mise.

V poslední době měl letecký poradní tým jako hlavní úkol vycvičit vybrané příslušníky leteckého pozemního personálu, ze kterých se stanou instruktoři výcviku. "I když byl výcvik, respektive výuka omezena pouze na letecký pozemní personál, byl zde stále prostor k předávání našich zkušeností s letouny L-159 ve prospěch iráckých vzdušných sil," zhodnotil působení své jednotky velitel 7. leteckého poradního týmu.

O úzké spolupráci a podpoře obou zemí svědčí podle Cyprisové skutečnost, že Iráčané vlastními silami zabezpečili přepravu posledního materiálu a vybavení české jednotky zpět do Česla. Irácký speciál přiletěl ve čtvrtek 27. června na letišti v Pardubicích.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka dávno zmizelého chlapce nesměla nahlížet do spisu. ÚS vyčinil policii

16.07.2019 18:18 Aktualizováno Policie chybovala, když neumožnila matce zmizelého chlapce nahlížet do pátracího spisu. Chlapec se…

Zakázka na armádní radary? Trestný čin spáchán nebyl

09.07.2019 17:07 Aktualizováno U zakázky na nákup vojenských mobilních radarů (MADR) nebyl spáchán trestný čin, Vojenská policie…

Speciální armádní vrtulníky čeká další modernizace

08.07.2019 17:18 Armádní vrtulníky Mi-171Š pro speciální operace čeká další modernizace. Zlepšit se má například…

Čeští policisté budou mít nově k dispozici duchovní službu

06.07.2019 14:52 Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu. Jednala o tom dnes na Velehradě na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama