Čeští letci se po třech letech vrátili z Iráku, pomáhali s výcvikem pro stroje L-159

Český letecký poradní tým, který iráckým letcům a pozemnímu personálu pomáhal se zvládnutím letounů L-159, po třech letech ukončil svou činnost. Poslední jednotka se z Iráku vrátila v sobotu v pozdních večerních hodinách, přistála v Praze na kbelském vojenském letišti. ČTK to řekla Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Čeští letci budou iráckým kolegům pomáhat dál, ale v pozměněném a v menším rozsahu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Letecký poradní tým působil na základně Balád. V zemi se vystřídalo sedm jednotek. V jednotce působilo 29 vojáků, většina z nich pocházela z 21. základny taktického letectva Čáslav, doplnili je příslušníci z dalších vojenských útvarů a zařízení. Jejich jádro tvořili instruktoři a příslušníci leteckého technického personálu.

"Vysláním leteckého poradního týmu jsme přispěli k posílení schopností iráckého letectva. Iráčané naši pomoc s nadšením přivítali. Naše letouny byly operačně nasazeny v boji proti Islámskému státu, což výrazně posílilo schopnosti irácké armády," uvedl zástupce náčelníka generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO Jiří Verner. "Nyní je vycvičenost iráckých kolegů na takové úrovni, že již není nutná trvalá přítomnost českých instruktorů na území Iráku," dodal.

Podle Cyprisové bude česká armáda iráckým vzdušným silám nadále pomáhat. "Český tým sice nebude plnit úkoly v původním rozsahu, ale na základě rozhodnutí ministerstva obrany se jednotka transformovala na Výcvikovou jednotku ALCA," poznamenala.

Nová jednotka bude mít do 15 lidí. "Odborný pozemní výcvik bude probíhat v půlročních periodách, ve dvouměsíčních výcvikových cyklech na území Iráku, společně s odbornými stážemi příslušníků iráckých vzdušných sil v České republice," uvedla mluvčí.

Cílem leteckého poradního týmu během tříleté mise bylo vycvičit irácké kolegy v plánování a provádění leteckých operací nebo zabezpečit údržbu strojů. Podle Cyprisové je v současné době deset iráckých pilotů schopno létat na bojové mise.

V poslední době měl letecký poradní tým jako hlavní úkol vycvičit vybrané příslušníky leteckého pozemního personálu, ze kterých se stanou instruktoři výcviku. "I když byl výcvik, respektive výuka omezena pouze na letecký pozemní personál, byl zde stále prostor k předávání našich zkušeností s letouny L-159 ve prospěch iráckých vzdušných sil," zhodnotil působení své jednotky velitel 7. leteckého poradního týmu.

O úzké spolupráci a podpoře obou zemí svědčí podle Cyprisové skutečnost, že Iráčané vlastními silami zabezpečili přepravu posledního materiálu a vybavení české jednotky zpět do Česla. Irácký speciál přiletěl ve čtvrtek 27. června na letišti v Pardubicích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátní výbor podpořil vyslání vojáků do Mali, Nigeru a Čadu

11.08.2020 14:01 Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost dnes podpořil vyslání až šesti desítek…

Do Libanonu odletěly vojenské speciály, přivezou české hasiče

11.08.2020 10:32 Aktualizováno Do Libanonu dnes v noci a nad ránem odletěla dvě vojenská letadla, která z Bejrútu přepraví český…

Hasiči odmítají kritiku ohledně zásahu v Bohumíně, zveřejnili časový sled

09.08.2020 19:40 Aktualizováno Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček dnes odmítl kritiku jejich zásahu při sobotním…

Česko se chystá na návštěvu Pompea, budou krátkodobá dopravní omezení

07.08.2020 11:24 V souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Mikea Pompea nechystá česká policie žádná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama