Ochrana Hradu je slabá? Hradní stráž čeká výrazné navýšení počtu vojáků

Hradní stráž čeká v budoucnosti třetinové navýšení počtu vojáků. Nabírat bude především strážné. Počítá s tím koncepce Hradní stráže do roku 2028, řekl ČTK velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Hradní stráž se tak v příštích letech rozšíří o 221 lidí. V plánu je proto také přestavba kasáren a výstavba nových prostor.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Výměna stráží
doporučujeme

"Částečně Hradní stráž rozšíříme, abychom byli schopni zabezpečit veškeré úkoly spojené s ostrahou sídla prezidenta a ceremoniálními akty, popřípadě i dalšími úkoly, které mohou být na základě rozkazu prezidenta provedeny," řekl Kývala. Při plné naplněnosti by u Hradní stráže nyní sloužilo 672 vojáků a pracovalo 43 občanských zaměstnanců. Obsazeno je podle Kývaly asi 98,5 procenta míst.

Kývala předpokládá, že prvních asi 100 nových vojáků absolvuje od října výcvikový kurz ve Vyškově, k Hradní stráži by měli nastoupit od začátku roku. Další rozšíření nastane poté, co Hradní stráž dokončí výstavbu nové budovy na Petříně a po plánované přestavbě ve svém sídle. Cílem rozšíření je, aby vojákům zbyl čas na důkladnější výcvik.

Aby mohla Hradní stráž přijmout všech více než 200 nových příslušníků, potřebuje upravit své prostory. V první fázi postaví novou logistickou budovu na Petříně, kam se přesune asi 20 lidí z logistiky a sklady Hradní stráže. Zároveň v ní bude umístěn psinec s četou psovodů, který nyní sídlí ve Kbelích. "Nebudeme muset se psy jezdit přes celou Prahu," podotkl Kývala. Projekt by měl být zahájen v příštím roce.

Zejména přestěhování skladů ze sídla v Kanovnické ulici umožní rekonstruovat uvolněné prostory na kasárna. Do nich se pak bude moct přestěhovat jeden strážní prapor, který nyní sídlí v Čínské ulici, i nově přijatí vojáci. Přestavba by měla být hotova do roku 2025.

Nové vojáky plánuje Hradní stráž přijímat především na pozice strážných, jde také o řidiče, psovody nebo motocyklovou četu. Počet pracovníků štábu se podle Kývaly rozšíří minimálně.

Splnit podmínky přijetí k Hradní stráži není snadné. Nad rámec požadavků přijetí do české armády musí splňovat předepsanou výšku a váhu a nesmí mít tetování, piercing či náušnice. Podmínkou je také získání bezpečnostní prověrky. "Nicméně jsme optimisti. Věříme, že se nám podaří počty naplnit," řekl Kývala.

U strážních jednotek slouží téměř výhradně muži s výjimkou dvou žen. Podle Kývaly je důvodem fyzicky i psychicky náročná služba. Strážní musí zvládnout hodinové stání v pozoru v horku i chladu ve strážních budkách i zajišťování ochrany Hradu v davech turistů. V poslední době strážné především na stanovištích u vstupu do Hradu z Hradčanského náměstí trápily extrémní teploty. "Učíme je, aby dodržovali pitný režim, aby si nedali těžké jídlo před akcí," poznamenal Kývala.

Vojáci Hradní stráže mají od loňského roku možnost účasti na zahraniční vojenské misi. Zapojují se do spojenecké mise v Afghánistánu, kde působí na pozicích tzv. strážních andělů (Guardian Angels), kdy dohlíží na bezpečnost českých vojáků i amerických kontraktorů vyučujících afghánské jednotky. V létě odletí do Afghánistánu třetí skupina. "Jsem rád, že se tam vojáci Hradní stráže zapojili a že si své úkoly beze zbytku plní. Už se stali plnohodnotnými členy jednotek," řekl Kývala.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka dávno zmizelého chlapce nesměla nahlížet do spisu. ÚS vyčinil policii

16.07.2019 18:18 Aktualizováno Policie chybovala, když neumožnila matce zmizelého chlapce nahlížet do pátracího spisu. Chlapec se…

Zakázka na armádní radary? Trestný čin spáchán nebyl

09.07.2019 17:07 Aktualizováno U zakázky na nákup vojenských mobilních radarů (MADR) nebyl spáchán trestný čin, Vojenská policie…

Speciální armádní vrtulníky čeká další modernizace

08.07.2019 17:18 Armádní vrtulníky Mi-171Š pro speciální operace čeká další modernizace. Zlepšit se má například…

Čeští policisté budou mít nově k dispozici duchovní službu

06.07.2019 14:52 Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu. Jednala o tom dnes na Velehradě na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama