Vnitro porušuje zákon? Nordic Telecom se ohradil proti postupu ve věci vysílaček IZS

Společnost Nordic Telecom se ohradila proti úmyslu ministerstva vnitra zadat bez výběrového řízení zakázku za 4,4 miliardy korun na další provoz komunikační sítě záchranných složek stávajícím dodavatelům, tedy firmě Pramacom Prague a Národní agentuře pro komunikační a informační technologie. Podle operátora je to v rozporu se zákonem a ministerstvu dnes firma poslala námitky proti postupu ve věci zakázky.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

"Po detailním seznámení jsme se rozhodli podat námitky na postup ministerstva vnitra, který podle nás není v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek," uvedl ředitel pro vnější vztahy v Nordic Telecomu David Voska.

Společnost v námitkách mimo jiné odmítá argument ministerstva, že otevřený tendr na nového dodavatele telekomunikační sítě pro Integrovaný záchranný systém (IZS) nelze vypsat kvůli utajení. Podle ní podkladové materiály pro ministerstvo navíc odporují tvrzení, které uvádí vnitro v dokumentu pro vládu, že neexistuje alternativa ke stávající síti pro IZS.

Vláda měla návrh ministerstva ohledně uvedené zakázky projednat v polovině července. Jednání se ale neúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), proto kabinet jeho projednávání odložil.

Vysílačková síť pro policii, hasiče a další záchranné složky nyní využívá technologie Tetrapol, jejíž podpora ale končí. Vnitro se už dříve rozhodovalo mezi modernizací Tetrapolu a vybudováním nové zabezpečené mobilní sítě LTE/5G. V aktuálním materiálu pro vládu vnitro píše, že na trhu nyní neexistuje mobilní komunikační technologie vhodná pro bezpečnostní a záchranné složky. "Vhodná technologie bude existovat a bude komerčně dostupná až koncem 20. let 21. století, a to i na sítích veřejných mobilních operátorů," uvedl úřad s odvoláním na znalecký a odborný posudek.

Aktuální zakázka má být "přechodovým řešením" mezi technologiemi Tetrapol a 3GPP a její zadání bez veřejné soutěže vnitro odůvodnilo tím, že je nutné zabránit vyzrazení utajovaných informací. Smluvní vztah vnitra s dodavateli má trvat do konce roku 2027 s následným přechodem smluv na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou na dva roky. Nezadání zakázky by podle ministerstva mohlo vyústit ve zhroucení systému.

Proti zadání zakázky bez soutěže protestuje také operátor O2, který byl loni stejně jako Nordic Telecom mezi zájemci o vybudování modernější digitální sítě.

Mluvčí Lucie Jungmannové nedávno ČTK sdělila, že O2 na fakt, že životnost stávající sítě Pegas končí, upozorňuje politiky dva roky, kdy se z pohledu přípravy nástupnického řešení ale mnoho neudělalo. "Zároveň jsme na základě informací od našich dodavatelů deklarovali, že řešení postavené na moderní technologii 3GPP LTE budeme připraveni provozovat pro potřeby IZS nejpozději od roku 2022. Nerozumíme tedy tomu, proč by se měla modernizovat a provozovat za miliardy korun stávající vysílačková síť do roku 2027. S tímto postupem nesouhlasíme a jsme připraveni hájit svá práva adekvátními prostředky," řekla ČTK mluvčí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

16.08.2019 14:31 Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě…

Hasiči se dohodli se Schillerovou, příští rok dostanou 434 milionů navíc

13.08.2019 17:31 Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet…

Nákup letounů CASA? Bečvář se u soudu zapotil, žalobce vytáhl nepříjemnou…

13.08.2019 16:35 Aktualizováno Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů…

Výstřel v letadle s Babišem. Člen ochranky nespáchal trestný čin, rozhodla…

12.08.2019 16:10 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) neúmyslným výstřelem na palubě armádního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama