V Litvě burácí armádní cvičení, Česko vyslalo taktické letouny L-159

Čeští piloti bitevníků L-159 ALCA se tento týden účastní v Litvě cvičení Baltic Eye. Jeho cílem je zdokonalit spolupráci aliančních pilotů a litevských leteckých návodčích, takzvaných letovodů. Do Litvy česká armáda vyslala čtyři taktické letouny L-159 a zhruba třicetičlennou jednotku z 21. základny taktického letectva.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Alianční cvičení se v litevském vzdušném prostoru podle ministerstva obrany koná od 3. do 11. srpna. "Záměrem je výcvik litevských letových návodčí, letovodů, kteří se zdokonalují ve schopnostech navést letoun stíhač na vzdušný cíl," uvedl jeden z členů letky, která s Litevci spolupracuje.

Litevská armáda má k dispozici pouze omezené letectvo, které tvoří několik cvičných a transportních letadel a vrtulníků. Letečtí návodčí tak nemají kvůli nedostatku techniky mnoho příležitostí ke cvičení a simulování možných situací. Cvičení má proto pomoct k jejich zdokonalení.

Česká armáda, její piloti a letecký personál si od cvičení slibují získání zkušeností ze spolupráce při plánování mise i z jejího samotného průběhu. Piloti si také vyzkouší řízení letadla v jiných podmínkách. Podle jednoho z příslušníků letky se musí piloti v Litvě vypořádat s nestabilním letním počasím a s častějšími a rychlejšími projevy bouřek či bočního větru.

Kromě účasti na cvičení Baltic Eye se čeští letci vydají do Pobaltí v září, kdy budou se stíhacími letouny Gripen dohlížet na pobaltský vzdušný prostor.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama