Exšéf armády Bečvář hájil u soudu pořízení letounů CASA, dle žalobce lže

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích a že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal nějaké výhrady například k ceně.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář
doporučujeme

O nákupu čtyř transportních letadel za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, když byla v demisi. Obžaloba uvádí, že tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, TOP 09) a bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk způsobili státu nezjištěním přiměřenosti ceny letounů škodu 819 milionů korun.

Bečvář v dané době působil jako zástupce náčelníka generálního štábu a ředitel sekce rozvoje druhů sil na ministerstvu obrany. "Pokud si vzpomínám, žádný tlak ze strany ministryně Parkanové ohledně nákupu letounů CASA jsem nezaznamenal," odpověděl dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 na dotaz Staňkova obhájce. Stejně zodpověděl i dotaz o případných výhradách k nákupu.

"Letouny CASA plní úkoly jak na území České republiky, tak v zahraničních misích. Myslím, že se osvědčily naprosto stoprocentně. Za mého působení v pozici náčelníka generálního štábu se dokonce uvažovalo o rozšíření flotily o další dva kusy," uvedl Bečvář, který stál v čele štábu v letech 2015 až 2018. Ministerstvo obrany skutečně nedávno seznámilo vládu se záměrem koupit dva nové transportní letouny CASA C-295MW za 2,3 miliardy korun bez DPH.

Bečvář dále zmínil, že letouny slouží k výcviku vojáků a transportu materiálu a že obstojí i v komplikovaných klimatických podmínkách.

Státní zástupce Jan Kořán pak uvedl, že Bečvář nemluvil pravdu, když tvrdil, že proti akvizici nezaznamenal žádné výhrady. Předložil mu Bečvářem podepsané nesouhlasné stanovisko z března 2008. Bečvář reagoval tak, že si po více než deseti letech nepamatuje, proč tehdy nesouhlasil. Podotkl ale, že nešlo o jeho osobní názor, ale o stanovisko odborného pracoviště, které z pozice nadřízeného podepsal.

Obžalovaný Staněk pak předložený dokument označil za "naprosto irelevantní". Podle něj byla stanovisek celá řada a názory se postupně vyvíjely až do uzavření smlouvy v květnu 2009.

Před soudem dnes vypovídali i další svědci navržení obhajobou - současný náčelník generálního štábu Aleš Opata či někdejší ředitel inspekce ministra obrany a exnáčelník Vojenské policie Vladimír Ložek. Stejně jako Bečvář uvedli, že tlak ani výhrady ohledně nákupu nezaznamenali.

"Byl jsem v té době v armádě přes 30 let. V (letecké) základně ve Kbelích jsem měl spoustu kamarádů. Asi bych se to dozvěděl," řekl Ložek. "Dnes má flotila CASA nalétáno 14.500 hodin. Naše zkušenosti s provozováním letounů jsou dobré. Svědčí o tom i jejich dlouhodobé nasazení v operaci na Sinaji," upozornil Opata.

Staněk i Parkanová, která se hlavního líčení neúčastní, svou vinu odmítají. Za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku oběma hrozí až desetileté vězení. Staněk dříve uvedl, že ministerstvo řešilo nákup letounů standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky.

Parkanové se v minulosti u soudu zastali někteří její kolegové z vlády, například tehdejší ministr práce a pozdější premiér Petr Nečas (ODS) či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nečas zdůraznil, že nákup byl politickým rozhodnutím celého kabinetu, nikoliv ministryně nebo jejího úřadu. Podle Kalouska Parkanová neměla zákonnou povinnost ani možnost nechat si k ceně letadel zpracovat posudek.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude cvičit reakci na hybridní válku, zapojí se krizové štáby

24.02.2020 14:55 Česká republika procvičí reakci na takzvanou hybridní válku. Vyzkouší, jak jsou krizové orgány…

Šéfa plzeňské policie vyšetřuje GIBS

22.02.2020 09:57 Ředitele policie v Plzni Michala Krejbicha už téměř rok a půl vyšetřuje Generální inspekce…

Vojáci ČR byli oceněni za alianční misi. V Pobaltí se zapojili i do…

21.02.2020 16:31 Za nasazení v misi v Pobaltí, kde NATO v reakci na kroky Ruska rozšířilo svou přítomnost, bylo dnes…

V Praze jednali ministři vnitra ČR a Bavorska. Řešila se především ochrana…

21.02.2020 14:39 O ochraně česko-bavorských hranic, boji proti přeshraniční kriminalitě, drogové kriminalitě a proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama