Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě armády v Praze obdrželi medaile a ocenění. Jednalo se o příslušníky velitelství mise KFOR v Kosovu, vojáky, kteří působili na velitelství operace Sophia v Itálii, a příslušníky páté jednotky Vojenské policie KAMBA, kteří byli nasazeni na území Afghánistánu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Celkem bylo oceněno 28 příslušníků Armády ČR. Některým vojákům byly uděleny čestné odznaky Armády ČR Za zásluhy a věcné dary.

V kosovské Prištině sloužila desetičlenná 16. skupina Armády ČR posledních šest měsíců na velitelství operace v mezinárodním štábu. Česká armáda v Kosovu působí od roku 1999. Až do roku 2011 v zemi měla kontingent čítající až 500 vojáků. Od té doby posílá své zástupce pouze do velitelského štábu.

Oceněni byli také tři vojáci, kteří se účastnili operace Sophia. "Operace je součástí reakce Evropské unie na problém migrace z afrických a arabských zemí," uvedl při slavnostním nástupu příslušníků armády první zástupce náčelníka generálního štábu, generálporučík Jaromír Zůna.

"Z mého hlediska si neumím představit, že by tato mise neexistovala. Musí dál existovat, protože monitoruje pohyb lidí, kteří se posouvají buď centrálním směrem, což je směr italský, nebo západním, což je španělský, nebo případně balkánským směrem. Díky misi máme přehled o tom, co se děje, jak tomu můžeme předejít a zabránit a ve spolupráci i s libyjskou pohraniční stráží tyto věci eliminovat," řekl novinářům plukovník Milan Virt, jenž byl velitelem oceněné osmé skupiny Armády ČR.

Ocenění obdrželo také 14 příslušníků Vojenské policie Armády ČR, kteří byli nasazeni v afghánském hlavním městě Kábul. "Vaším úkolem byla ochrana osob a zastupitelského úřadu naší republiky. Ten jste stoprocentně splnili, přestože bezpečnostní situace ve městě není jednoduchá. Zasloužíte si uznání a poděkování," pochválil vojáky Zůna.

Podle Zůny je na zahraničních misích důležité především to, že se ČR podílí na udržování míru a bezpečnosti ve světě. "Samozřejmě, že pokud budeme řešit krize daleko od našeho domova, tak se nepřiblíží k nám. Armáda plní úkoly podle politického zadání. Je to jedna z priorit České republiky, aktivně naplňovat naše role a závazky, které máme k našim spojencům a partnerům nejen v rámci NATO, ale i Evropské unie," řekl novinářům Zůna. "Příspěvek z české strany je potřebný, nutný, je velmi aktivní. Za léta, co naši vojáci působí v zahraničních operacích, si vyrobili nesmírné renomé a dělají velmi dobré jméno České republice. Jsme za to velmi oceňováni," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar: Obhájení stabilního rozpočtu je prvořadý cíl

25.02.2020 12:11 Aktualizováno Obhájení stabilního a předvídatelného rozpočtu označil ministr obrany Lubomír Metnar za svůj…

Protivník je o generaci před armádou ČR. Není čas zpomalit modernizaci,…

25.02.2020 11:54 Léta zanedbávání nechaly z armády jen torzo. Na velitelském shromáždění armády to dnes řekl…

Česko bude cvičit reakci na hybridní válku, zapojí se krizové štáby

24.02.2020 14:55 Česká republika procvičí reakci na takzvanou hybridní válku. Vyzkouší, jak jsou krizové orgány…

Šéfa plzeňské policie vyšetřuje GIBS

22.02.2020 09:57 Ředitele policie v Plzni Michala Krejbicha už téměř rok a půl vyšetřuje Generální inspekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama