Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě armády v Praze obdrželi medaile a ocenění. Jednalo se o příslušníky velitelství mise KFOR v Kosovu, vojáky, kteří působili na velitelství operace Sophia v Itálii, a příslušníky páté jednotky Vojenské policie KAMBA, kteří byli nasazeni na území Afghánistánu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Celkem bylo oceněno 28 příslušníků Armády ČR. Některým vojákům byly uděleny čestné odznaky Armády ČR Za zásluhy a věcné dary.

V kosovské Prištině sloužila desetičlenná 16. skupina Armády ČR posledních šest měsíců na velitelství operace v mezinárodním štábu. Česká armáda v Kosovu působí od roku 1999. Až do roku 2011 v zemi měla kontingent čítající až 500 vojáků. Od té doby posílá své zástupce pouze do velitelského štábu.

Oceněni byli také tři vojáci, kteří se účastnili operace Sophia. "Operace je součástí reakce Evropské unie na problém migrace z afrických a arabských zemí," uvedl při slavnostním nástupu příslušníků armády první zástupce náčelníka generálního štábu, generálporučík Jaromír Zůna.

"Z mého hlediska si neumím představit, že by tato mise neexistovala. Musí dál existovat, protože monitoruje pohyb lidí, kteří se posouvají buď centrálním směrem, což je směr italský, nebo západním, což je španělský, nebo případně balkánským směrem. Díky misi máme přehled o tom, co se děje, jak tomu můžeme předejít a zabránit a ve spolupráci i s libyjskou pohraniční stráží tyto věci eliminovat," řekl novinářům plukovník Milan Virt, jenž byl velitelem oceněné osmé skupiny Armády ČR.

Ocenění obdrželo také 14 příslušníků Vojenské policie Armády ČR, kteří byli nasazeni v afghánském hlavním městě Kábul. "Vaším úkolem byla ochrana osob a zastupitelského úřadu naší republiky. Ten jste stoprocentně splnili, přestože bezpečnostní situace ve městě není jednoduchá. Zasloužíte si uznání a poděkování," pochválil vojáky Zůna.

Podle Zůny je na zahraničních misích důležité především to, že se ČR podílí na udržování míru a bezpečnosti ve světě. "Samozřejmě, že pokud budeme řešit krize daleko od našeho domova, tak se nepřiblíží k nám. Armáda plní úkoly podle politického zadání. Je to jedna z priorit České republiky, aktivně naplňovat naše role a závazky, které máme k našim spojencům a partnerům nejen v rámci NATO, ale i Evropské unie," řekl novinářům Zůna. "Příspěvek z české strany je potřebný, nutný, je velmi aktivní. Za léta, co naši vojáci působí v zahraničních operacích, si vyrobili nesmírné renomé a dělají velmi dobré jméno České republice. Jsme za to velmi oceňováni," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama