Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zvýší oproti původnímu návrhu o 1,3 miliardy korun. Oba ministři to řekli po jednání novinářům. Většina peněz, tedy 1,1 miliardy korun, půjde do rozpočtu policie, zbylých 200 milionů korun vnitro využije na tvorbu evropských informačních systémů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Vnitro bude po navýšení podle Schillerové v roce 2020 hospodařit celkem s téměř 79 miliardami, na policii z toho připadá přes 34 miliard korun. Letos mělo vnitro na výdaje zhruba 77,6 miliard korun.

"Rozpočet policie na příští rok bude navýšen o 1,1 miliardy korun, z toho bude 500 milionů na obnovu automobilové techniky, 250 milionů do provozu, 200 milionů do investic a 155 milionů půjde na platy policistů, kteří byli nabráni v letošním roce," vysvětlil Hamáček.

Schillerová upřesnila, že na obnovu vozového parku má policie dostat půl milionu i po následující dva roky, aby mohla zaujmout k nákupu vozidel jasnou strategii. Jednání se zúčastnil i policejní prezident Jan Švejdar, který navýšení ocenil s tím, že policie nová auta nutně potřebuje. Hamáček dodal, že ještě letos dostane policie dalších 400 milionů korun na obnovu vozidel, nakoupí za ně asi 850 osobních vozů a 300 transportérů.

Zbývající peníze, které dnes Hamáček do rozpočtu ministerstva vyjednal, vnitro využije na informační systémy Evropské unie, které musí vnitro zřídit na základě nařízení EU. Ty mají podle Hamáčka sloužit k monitorování a kontrole pohybu osob v rámci migrační politiky.

Hamáček před schůzkou uvedl, že bude jednat jen o rozpočtu pro ministerstvo vnitra. Nakonec ale se Schillerovou hodnotili celé vyjednávání o rozpočtu. "Dotkli jsme se toho. Ministerstva zahraničí, zemědělství a kultury vyjádřila spokojenost s těmi částkami, já za vnitro jsem spokojený také, s tím, že věřím, že se ještě vyřeší ta digitalizace," řekl Hamáček. Digitalizaci zmiňoval před jednáním jako druhou oblast, pro kterou chtěl peníze navíc vyjednat.

Schillerová počátkem srpna jednala o úpravě rozpočtů s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem. S Tomanem se dohodla na zvýšení jeho rozpočtové kapitoly o jednu miliardu a s Petříčkem na navýšení o 253 milionů korun. Náměstek René Schreier pověřený vedením ministerstva kultury se ve čtvrtek se Schillerovou dohodl na navýšení rozpočtu o 440 milionů korun.

V úterý by měla na MF přijít jednat poslední zástupkyně ČSSD ministryně práce Jana Maláčová. Schillerová dnes zopakovala, že požadavek ministerstva práce a sociálních věcí na 11 miliard Kč navíc je pro příští rok nereálný. Hamáček poslední jednání předem komentovat nechtěl.

Vládní sociální demokraté dříve uvedli, že podpoří rozpočet na příští rok, pokud se zohlední potřeby policie, hasičů a ministerstva práce a sociálních věcí. To požaduje navíc 11 miliard korun. Maláčová postrádá peníze na plánovanou změnu IT systémů, sociální služby či dotace obcím.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf pražské mordparty Mareš končí, v minulosti řešil řadu známých kauz

13.09.2019 14:48 Aktualizováno Šéf oddělení vražd pražského krajského policejního ředitelství Josef Mareš skončí k 30. listopadu…

Vnitro koupí 2000 nových aut pro policii a hasiče. Ta stávající jsou…

09.09.2019 16:18 Aktualizováno Policisté a hasiči letos dostanou přes 2000 nových vozů. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan…

Odsouzený zpravodajec Kovanda se dal ke zbrojařům, pracuje pro Glomex

09.09.2019 13:57 Investiční skupina Glomex Invest, zaměřená zejména na zbrojní trh, od května zaměstnala zpravodajce…

Reorganizace policejních škol? Fiasko. Slibované úspory nikde, odhalil NKÚ

09.09.2019 09:17 Aktualizováno Reorganizace policejních škol v letech 2013 a 2016 nepřinesla úspory, které si od ní ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama