Lidé s rentou se vrací pracovat na státní úřad, jako "civilové"

Praha - Ze služebního zákona náleží vojákům, policistům a dalším členům bezpečnostních sborů po 15 letech práce doživotně výsluhový příspěvek. A právě toho zneužívají stovky lidí na ministerstvech vnitra a obrany - s výsluhou se nechají znovu zaměstnat jako "civilové". Píší o tom úterní Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Kromě výsluh bokem tak pobírají i běžný plat. LN začátkem června informovaly o případu bývalého šéfa IT oddělení Policejního prezidia Gabriela Berzsiho. Když na konci loňského roku mířil do civilu, odcházelo se mu snadno. Díky milionovým odměnám, které v posledních letech inkasoval od ministrů vnitra, mu do konce života přijde každý měsíc na účet nejvyšší policejní výsluha v Česku - 62 tisíc. Podle aktuálního zjištění LN mu stát vyplácí další desítky tisíc korun. Berzsi totiž bezprostředně po konci angažmá na prezidiu nastoupil jako IT specialista na vnitru. "Nebudu se o tom s vámi bavit, nejde o nic nezákonného," reagoval Berzsi.

Jeho případ není ojedinělý. Naopak - praxe, kdy se z eráru vyplácí bývalým vojákům a policistům plat i renta, je v Česku zažitá. Křiklavým příkladem je jeden ze stávajících mluvčích prezidia Jiří Vokuš. Ač odešel už v roce 2008 do civilu s více než 20tisícovou výsluhou, na tiskovém oddělení pracuje dodnes. Dokonce kvůli němu tehdejší vedení policie zřídilo nový post zástupce vedoucího. "Policie mě tu možnost nabídla. Chtěli využít mých schopností, zkušeností a kreativity. Rád jsem nabídky využil," hájí se Vokuš.

Uměle policejní šéfové vytvořili i místo pro Čestmíra Šaška, který se po odchodu do civilu stal zástupcem vedoucího odboru vzdělávání. Do té doby taková funkce na prezidiu neexistovala.

Policejní prezident Petr Lessy ujišťuje, že se postará o urychlenou nápravu. "Vadí mi, když je vedoucí policista či jeho zástupce civilista. To nemá logiku. Tyto disproporce budou odstraněny," horlí Lessy. Obdobné praktiky bují i na obraně. Tam je to dokonce případ každého čtvrtého zaměstnance, odhadují mimo záznam lidé z vedení úřadu.

Posvítit si na zdvojené vyplácení policistů a vojáků proto slibuje premiér Petr Nečas. "S ministry jsem o tom mluvil. Při novelách služebního zákonů to chci legislativně ošetřit," tvrdí Nečas.

Témata: výsluhy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Murček se ujal funkce náčelníka Vojenské policie, byl v pěti zahraničních…

15.02.2019 17:04 Funkce náčelníka Vojenské policie se dnes ujal Miroslav Murček. Ráno ho do ní uvedl ministr obrany…

Příliš tvrdý zákrok policistů? Mladíka kvůli prkotině fackovali a škrtili,…

15.02.2019 11:47 Státní zástupkyně dnes navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti policistům Janu…

Chorvatští fotbaloví fanoušci se v Plzni střetli s policií

14.02.2019 20:34 Aktualizováno Policie v Plzni musela v podvečer zasáhnout proti fotbalovým fanouškům Dinama Záhřeb. ČTK to řekla…

Plyn nebo varna drog? Policie řeší výbuch v Náchodě. Jedna žena je zraněná

14.02.2019 19:56 Aktualizováno V panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě dnes odpoledne možná vybuchla varna drog. Hasiči krátce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama