Jak úřady naložily s informacemi BIS ohledně korupce žalobců a soudců? To je tajné!

Praha - Jak vláda a ministerstva naložila s informacemi Bezpečnostní informační služby (BIS) o korupčním jednání některých soudců a státních zástupců, na něž zpravodajci letos upozornili, není možné zjistit. Ministerstva vnitra ani spravedlnosti konkrétní odpověď neposkytnou s odkazem na utajení informací.

371
doporučujeme

Jak Mediafax již informoval, BIS ve své výroční zprávě upozornila na nestandardní jednání některých příslušníků justice. "Korupce jako prostředek pro dosažení zamýšlených výhod je navíc nahrazována systémem klientelistických sítí, ve kterém se přímé finanční a hmotné vazby účastníků vytrácejí a jehož odhalení a případné postihnutí je ještě obtížnější. Nestandardní aktivity představitelů justice vykazovaly v mnoha případech znaky kriminálního jednání, které vzhledem k zákonnému vymezení postavení soudců a státních zástupců nelze odpovídajícím způsobem postihnout. Jednalo se mimo jiné o úniky informací z databází soudů či státních zastupitelství, korupční jednání nebo manipulace řízením před soudem," uvádí se ve zprávě zpravodajské služby.

Ta navíc zjistila i bezpečnostní nespolehlivost některých soudců a státních zástupců, u nichž zaznamenala kontakty na osoby z kriminálního prostředí a další vazby, které mohou závažným způsobem ovlivnit průběh soudního řízení. "Řádný výkon justice byl v některých regionech vážně narušen nedostatečným výkonem funkce státní správy soudů ze strany některých předsedů krajských soudů, což mimo jiné umožnilo podřízeným soudcům pokračovat v manipulacích s insolvenčními řízeními," uvádí se doslova ve zprávě.

Přestože informace o zjištěných podezřeních dostávala vláda průběžně i ve výroční zprávě, jak konkrétně s nimi úřady naložily, zjistit nelze. "S BIS samozřejmě spolupracujeme a výměna informací mezi BIS a Policií České republiky probíhá. K využívání jakýchkoliv informací, které od BIS získáváme, se však z taktických důvodů nebudeme vyjadřovat," uvedla na dotaz Mediafaxu mluvčí ministerstva vnitra Veronika Hodačová. Stejně tak ministerstvo spravedlnosti odmítá zjištění BIS konkrétně komentovat. "Náš náměstek se pravidelně se zástupci BIS setkává, ale vše je v utajeném režimu," doplnila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Utajení tak podléhá nejen obsah sdělení tajné služby, ale dokonce i počet informací, které úřadům předala.

O tom, že by v minulém roce byl pro podezření z korupce vyšetřován některý ze soudců nebo státních zástupců, však neexistuje žádný oficiální záznam ani o tom nikdo veřejně neinformoval. Výjimkou jsou pouze případy bývalého mladoboleslavského soudce Pavla Nagyho a rovněž bývalého ústeckého soudce Jiřího Berky. Nagy byl obviněn z pěti trestných činů, mimo jiné přijetí úplatku a podvod, státní zástupce ale loni jeho stíhání přerušil, neboť znalci u soudce odhalili závažnou psychickou chorobu, kvůli níž údajně není schopen soudního líčení. Jeho vyšetřování, stejně jako soudce Berky, který podle zatím nepravomocného rozsudku nezákonně vyhlašoval konkurzy, však spadá do období před rokem 2010.

K závažným zjištěním BIS, která mezi soudci vzbudila velké rozhořčení, se v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjádřit premiér Petr Nečas (ODS). "Nepochybuji, že všichni postupují tak, jak mají, že informace BIS jsou sdíleny s příslušnými složkami policie a že jsou konány kroky včetně použití operativní techniky," uvedl premiér, konkrétnější ovšem také nebyl. Ani ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec nebyl sdílnější. "Pouze obecně mohu říct, že získáme-li od BIS nějaké informace, samozřejmě s nimi pracujeme a využíváme jich," řekl Martinec Mediafaxu.

Mluvčí BIS Jan Šubert nechtěl další nakládání se zjištěními zpravodajců komentovat. "Výsledkem práce zpravodajské služby jsou zjištění, která jsou vždy předávána příslušným adresátům," konstatoval pouze Šubert a připomněl, že BIS žádné vyšetřovací pravomoci nemá.

Témata: BIS | úřady
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie eviduje v Praze vyšší počet prohřešků proti opatřením vlády

28.10.2020 11:39 Policie zaznamenala za uplynulý den v Praze mírně víc prohřešků proti vládním protikoronavirovým…

Vojenští lékaři NATO a EU můžou přijet do Česka, poslanci návrh schválili

27.10.2020 16:48 Aktualizováno Pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku dnes…

Praha se chystá na protesty a recesistické akce, v ulicích budou stovky…

27.10.2020 12:19 Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do…

NATO poskytne Česku plicní ventilátory, armáda pro něj vyslala letoun CASA

27.10.2020 09:20 Armáda dnes ráno vyslala letoun CASA pro 60 plicních ventilátorů. Do České republiky je převeze ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama