Tajné jednání: Vláda počítá se stíhačkami i po roce 2015

Praha - Vláda na svém středečním zasedání schválila strategický plán na další pronájem švédských stíhaček JAS-39, o jehož prodloužení bude usilovat i po roce 2015. Původně plánovaný tendr na nadzvukové letouny pro českou armádu se odloží, Mediafaxu to potvrdil tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Vláda ve stávající ekonomické situaci nepovažuje za vhodné, aby vypsala výběrové řízení, které by definitivně řešilo ochranu vzdušného prostoru," odůvodnil odklon od původního záměru premiér Petr Nečas (ODS) a dodal, že trvalé řešení se odkládá.

Vláda se na středečním zasedání rozhodla nastavit podle premiéra model překlenovacího období, které by nemělo trvat déle než do roku 2020.

"Vnímám rozhodnutí vlády jako to, že nerezignujeme na ochranu vzdušného prostoru ani na spojenecké závazky," doplnil k tomu ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Podle něj má nyní ministerstvo obrany mandát, aby jednalo se švédskou stranou na překlenovacím řešení.

"Vláda pověřila ministra obrany Alexandra Vondru jednat se zástupci švédské vlády o možnostech překlenovacího řešení dalším provozováním 14 letounů Jas-39 Gripen. Členové vlády se tak přiklonili k doporučením většiny členů Bezpečnostní rady státu, která se stejným tématem zabývala dne 2. prosince 2011," sdělil ve středu Pejšek.

A ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) rozhodnutí vlády komentoval: "Chci zdůraznit, že všechny možnosti jsou stále otevřené. Dle rozhodnutí vlády začneme jednat se švédskou vládou o možnostech pokračování provozu letounů Gripen a uvidíme, jak jednání dopadnou. Klíčové je pro nás ekonomické hledisko.“

Náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Vlastimil Picek rozhodnutí vlády vítá: "Zabezpečení ochrany vzdušného prostoru naší republiky vlastními silami a prostředky je pro armádu základním úkolem, který vyplývá z povinnosti chránit suverenitu našeho státu. Ztráta schopnosti nadzvukového letectva by byla nevratným krokem.“

Ministr obrany by měl podle schváleného usnesení předložit vládě do poloviny roku informaci, jak jednání se Švédskem dopadla. Následně vláda rozhodne o dalším postupu.

Ve druhé části svého usnesení vláda souhlasila s návrhem ministerstva obrany začít připravovat otevřené výběrové řízení na nákup radiolokační techniky.

Témata: Vláda ČR | Armáda
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté, vojáci a hasiči si polepší. Vláda schválila růst platových…

12.12.2018 12:34 Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a vojáci si po Novém roce polepší o řádově stokoruny…

Česko koupí protiletadlové střely za 1,5 miliardy, letouny CASA čeká…

11.12.2018 14:53 Ministerstvo obrany nakoupí v příštích šesti letech protiletadlové řízené střely až za 1,5 miliardy…

Zeman na dálku děkoval českým vojákům na misích, popřál jim klidné svátky

11.12.2018 13:38 Prezident Miloš Zeman dnes poděkoval vojákům, kteří jsou na zahraničních misích v Afghánistánu,…

Muslimská hrozba v Česku? Organizace pracující s migranty vysvětlila, co…

07.12.2018 14:37 Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty se včera na svém facebookovém účtu ohradilo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama