Spojí se Česko a Slovensko kvůli slevě na kulomety?

Praha - Česká a slovenská armáda by mohly spolupracovat při nákupu kulometů a docílit tak nižší ceny, využít by k tomu měly alianční agenturu NAMSA. Ve čtvrtek to připustil náčelník Generálního štábu armády ČR Vlastimil Picek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Společný nákup výzbroje se Slováky by nebyl žádným překvapením. Česko má se svým východním sousedem dobré vztahy i ve vojenské oblasti. "Není to nic tajného. Určitě bychom mohli výzbroj typu kulometů kupovat společně prostřednictvím agentury NAMSA," prozradil Picek po setkání se svým slovenským protějškem Peterem Vojtkem.

Zároveň ale Picek uvedl, že během dvoudenní návštěvy náčelníka slovenského generálního štábu v Česku na toto téma nemluvili. "Je určitě spousta námětů, kde bychom šli vlastní cestou, ale otázky vyzbrojování nejsou jen na nás vojácích, ale také na politicích," uvedl.

Slováci by mohli s Čechy kulomety nakoupit kvůli problémům se současnými zbraněmi. Slovenští vojáci působící v Afghánistánu v rámci alianční mise ISAF si totiž dlouhodobě stěžují na špatně fungující kulomety. A česká armáda kulomety také potřebuje.

Naopak jako v současnosti nereálná se jeví myšlenka na utvoření společné jednotky například v rámci afghánské mise. To potvrdil ve čtvrtek i Vojtek. "Otázka našeho působení v Afghánistánu je stále otevřená, vše záleží na schválení našich parlamentů, stejně jako v Česku. Máme nějaké vize, ale směrem do nějaké společné jednotky, jsme je nerozvíjeli," prohlásil náčelní slovenského generálního štábu.

Kromě společných nákupů se stále mluví o armádní spolupráci obou zemí. Už v minulosti zazněl například návrh na působení slovenských vojenských policistů v českém mentorovacím týmu v rámci výcvikového střediska v afghánském Wardaku.

Společné armádní nákupy nebo výcvik a nasazení vojáků musí počkat. Slovensko čekají v následujících týdnech volby, po kterých se teprve bude rozhodovat o případných dalších česko-slovenských vojenských projektech.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté, vojáci a hasiči si polepší. Vláda schválila růst platových…

12.12.2018 12:34 Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a vojáci si po Novém roce polepší o řádově stokoruny…

Česko koupí protiletadlové střely za 1,5 miliardy, letouny CASA čeká…

11.12.2018 14:53 Ministerstvo obrany nakoupí v příštích šesti letech protiletadlové řízené střely až za 1,5 miliardy…

Zeman na dálku děkoval českým vojákům na misích, popřál jim klidné svátky

11.12.2018 13:38 Prezident Miloš Zeman dnes poděkoval vojákům, kteří jsou na zahraničních misích v Afghánistánu,…

Muslimská hrozba v Česku? Organizace pracující s migranty vysvětlila, co…

07.12.2018 14:37 Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty se včera na svém facebookovém účtu ohradilo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama