Hamáček "plivl" na vládu: Vládní koalice je vyprázdněná

Rozhovor - Poslanec ČSSD Jan Hamáček popsal serveru EuroZprávy.cz úskalí ministerstva bez ministra. Řekl nám i to, proč koalice dosud ministra obrany nenašla.

Jan Hamáček /ČSSD/
doporučujeme

Ministerstvo obrany je bez ministra již čtvrt roku. Je to problém pro fungování resortu?

Je to poměrně zásadní problém, zejména v době, kdy naše ozbrojené síly procházejí řadou změn. V parlamentu například čeká na projednání řada klíčových zákonů, které se týkají chodu ozbrojených sil, a ministr by měl být schopen tyto návrhy zákonů vysvětlovat a diskutovat s poslanci. Absence ministra může dále, poměrně kuriózně, působit obtíže během celé řady setkání s našimi spojenci na nejvyšší úrovni. V neposlední řadě se neexistence šéfa obrany promítá do průtahů v plánovaných armádních akvizicích – asi tím nejznámějším příkladem jsou problematická jednání se Švédskem o prodloužení pronájmu nadzvukových letadel Gripen. Z titulu své funkce je to právě a jen osoba ministra, kdo jako jediný má dostatečně silný mandát k přijímání konečných a závazných rozhodnutí, a udává tak směr v resortu. A není pravda, že by se situace dala řešit dočasným delegováním pravomocí ministra obrany na premiéra, jak jsme o tom mylně přesvědčováni ze strany vládní koalicí. Ministerstvo obrany potřebuje do čela osobu, která se může věnovat armádní problematice na plný úvazek a ne jen, zrovna když se najde místo v premiérově kalendáři.

Kdo za to může? Koalice jako celek nebo premiér, který zatím nenabídl člověka vhodného pro vedení obrany?

Za současným stavem vidím dvě příčiny. Za prvé se jedná o personální vyprázdněnost stran koalice - najít civilního odborníka a schopného manažera v jedné osobě je zjevně nad její síly. Za druhé se pak do popředí dostává nevraživost a rivalita mezi jednotlivými koaličními stranami. Jinými slovy ani jedna ze stran nechce přenechat významné silové ministerstvo té druhé. Bohužel toto politikaření má za vinu, že se na zájmy a potřeby našich ozbrojených sil při rozhodování o novém ministru hledí až v poslední řadě, pokud vůbec.

Jste hlasitým kritikem praktik na ministerstvu obrany, kterému se přezdívá černá díra na peníze. Co byste v prvé řadě na ministerstvu změnil, aby nedocházelo k podobným kauzám, jako je CASA?

Změnit některé praktiky na ministerstvu obrany nebude jednoduché, ale možnosti existují. V prvé řadě je třeba nastavit jasná pravidla hry a usilovat o maximální transparentnost zakázek. Chybějí například stabilnější akviziční plány, které by neumožňovaly manipulace a naopak umožnily cíleněji investovat do výzkumu a vývoje. Nicméně i ten sebelepší systém bude vždy závislý na lidském faktoru. Proto bude potřeba zaručit, že ministerstvo má dostatek kvalifikovaných právníků a projektových manažerů, kteří budou schopni připravit a hlavně realizovat komplexní armádní zakázky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama