Picek rozhodl: Kovanda a Pohůnek postaveni mimo službu

Praha - Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka kvůli jejich zapojení do případu sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase. Zpravodajci budou mimo službu, dokud o nich nerozhodne soud.

Prezident jmenoval do funkce ministra obrany Vlastimila Picka, 19. března 2013
doporučujeme

"Postavení generálmajora Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka mimo službu potrvá do doby, než o míře jejich zavinění rozhodne nezávislý soud," uvedl v tiskovém prohlášení Picek.

Ministr obrany se v sobotu večer seznámil s podklady Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož čtvrteční zásah na Úřadu vlády, ministerstvu obrany a v dalších institucích stál u zrodu současné vládní krize.

Policisté zadrželi blízkou spolupracovnici premiéra Janu Nagyovou kvůli tomu, že podle nich zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kromě Kovandy a Pohůnka byl do sledování Nečasové a dalších dvou lidí zapojen i bývalý šéf armádní zpravodajské služby Ondrej Páleník. Policie všechny kromě Kovandy, který se přiznal, vzala do vazby.

"Potvrdil, že skutkový děj proběhl tak, jak je popsán ve sdělení obvinění," podotkl včera k výpovědím Kovandy Ivo Ištvan v Otázkách Václava Moravce s tím, že ani takové doznání obecně nezbavuje vyšetřovatele a státní zástupce, aby prověřili, zda ke skutku skutečně došlo a aby se případně vypořádali s obhajobou všech obviněných.

Ištvan zopakoval, že v celé věci je vedeno jedno společné řízení. "Uvedené skutky jsou spojeny konkrétními osobami, tudíž jsme museli nutně dovodit existenci společného řízení," uvedl vrchní státní zástupce. Premiér Petr Nečas přitom ve Sněmovně v týdnu hovořil o tom, že celá věc je několik kauz, které do sebe splétají jen média, připomíná iDnes.cz.

"Zatýkání proběhlo naprosto klidným, důstojným způsobem. Nedošlo k zadržení někde na ulici, nikdo nebyl povalen nebo spoután," popsal Ištvan. "Podle mého pevného přesvědčení policejní orgán postupoval zcela v souladu s trestním řádem," řekl ČT Ištvan.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama