Pecina rázně: Policistům vyšší platy. A co by říkal na Fischera ve vládě?

Praha - Kandidát na ministra vnitra v úřednické vládě Jiřího Rusnoka Martin Pecina chce zvýšit počet policistů a prosadit pro ně vyšší platy. Doplnit stavy sboru by chtěl zejména v bezpečnostně problémových oblastech. Pecina to dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Martin Pecina
doporučujeme

"Určitě se budu snažit navýšit počet policistů a určitě se budu snažit odstropovat jejich mzdy, protože ten pokles, ke kterému došlo nejenom u policistů, hasičů, ale i dalších služebních funkcionářů, je nebývalý," uvedl Pecina, který jako ministr vnitra působil již v úřednické vládě Jana Fischera. 

Navýšit počty mužů a žen by chtěl zejména v oblastech, kde policie dlouhodobě zaznamenává problémy. "Určitě budu dělat vše, ať se stavy dobírají zejména v problematických oblastech - severní Čechy, severní Morava, možná jižní Čechy," zdůraznil Pecina.

Někdejší ministr vnitra a bývalý šéf antimonopolního úřadu by se chtěl zaměřit i na boj s extremismem. "Poté, co se nám podařilo rozpustit Dělnickou stranu, poté, co se nám podařilo rozprášit ty nejagresivnější buňky neonacistické, tak je vidět, že neonacisté zase zvedají hlavu a že jsme zase v bodě nula," řekl Pecina.

Pecina před dvěma dny poskytl serveru ceska pozice.cz rozhovor. Přinášíme vám několik ministrových odpovědí:

Jste pamětníkem Fischerovy úřednické vlády. Jak se tehdejší vyjednávání lišilo od sestavování Rusnokova kabinetu?

Pro mě je to odlišná zkušenost. Vyjednávání o Fischerově vládě šlo mimo mě. Tehdy mi nabídli funkci ministra vnitra, kterou jsem přijal. Tím pro mě jednání skončila. Teď je to tak, že s panem premiérem mám užší osobní vztah. Diskutujeme spolu o důležitých věcech. Z tohoto pohledu je to pro mě jiné a příjemnější, tehdy jsem nehrál žádnou roli.

Co když vláda nezíská podporu? Budete vládnout v demisi do konce volebního období?

Nevím, koho prezident pověří či nepověří. Pro tuto zemi by bylo ideální, kdyby se poslanci příští týden sešli a sněmovna se rozpustila. My bychom nežádali ani o důvěru, úřednicky bychom bez veletočů spravovali po dva měsíce zem a došli bychom v pohodě k předčasným volbám. Podle mě sociální demokraté budou mít dilema, zda naší vládě dát či nedat podporu. Uvědomí si, že v případě nevyslovení důvěry vzroste šance na návrat ODS do Strakovy akademie. Když nás podpoří, urychlí cestu k předčasným volbám.

Co říkáte tomu, že horkým adeptem na post ministra financí je Jan Fischer, v prvním kole prezidentských voleb hlavní Zemanův soupeř? Není to trafika za podporu Zemana ve druhém kole?

Myslím, že je to dobrý tah. Čtu to tak, že prezident premiérovi věří a nechce mu do toho zasahovat, jde o manažerský přístup. Myslím si, že by to mohl být krok jakéhosi smíření mezi Fischerem a Zemanem. Pan Fischer se vždy profiloval jako zastánce úspor a šetření, byla to v zásadě politika blízká TOP 09. S Eduardem Janotou tvořili ve vládě takový minitým. Nemyslím si, že místa ve vládě jsou pro nás korýtka a trafiky. Většina z nás přichází z postů a funkcí, které jsou daleko lépe placeny. Představa, že to mám za odměnu, je absurdní. Chci pro zemi něco udělat, poměry jsou neudržitelné. Stejně tak si nemyslím, že by do politiky kvůli prospěchu chtěl jít Andrej Babiš. Má mnoho miliard, nepotřebuje získávat peníze nelegálním způsobem, to nemá zapotřebí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama