Soud: Lessy byl potrestán dvakrát. Bude chtít tučné odškodné?

Praha - Pražský městský soud zastavil trestní stíhání odvolaného policejního prezidenta Petra Lessyho obžalovaného z pomluvy a zneužití pravomoci pro jeho nezákonnost. V rozsudku, která má ČTK k dispozici, je uvedeno, že trestní stíhání bylo od počátku vedeno nezákonně a bylo nepřípustné. Rozhodnutí je pravomocné. Lessy na jeho základě bude usilovat o návrat do funkce.

Přidejte svůj názor

Petr Lessy

Lessy zatím rozhodnutí dostal pouze do datové schránky. Předpokládá, že poštou je obdrží v úterý. "V tom okamžiku nabude právní moci. Neexistuje proti němu opravný prostředek. Ministrovi vnitra podám žádost o přezkumné řízení. Na jejím konci by mělo být zrušení mého propuštění ze služby," řekl dnes ČTK Lessy. Policejním prezidentem nyní je Martin Červíček.

Do čela policie je Lessy ochoten se znovu postavit. Záviset ale podle něj bude hodně i na osobě nového ministra vnitra, který vzejde z nynějších parlamentních volebh. "Je to ale v každém případě důležitý signál jak pro policisty, tak ostatní obyvatele. Takové nepravosti nemohou zůstat bez povšimnutí. Člověk musí za pravdu bojovat," řekl Lessy.

On-line deníku tyden.cz Lessy řekl, že bude po státu požadovat nejen plat zpětně (70 tisíc hrubého měsíčně, celkově pak zhruba milion), ale i finanční satisfakci za takzvanou nemajetkovou újmu, jež mu byla stíháním způsobena.

"Určitě o tom budu uvažovat," uvedl Lessy na dotaz, zda bude požadovat finanční satisfakci za víc než roční ústrky spojené s trestním stíháním, které bylo nedávno pravomocně zastaveno. Jak podotkl, "náklady právního zastoupení nebyly zanedbatelné". I ty - stejně jako poškození dobrého jména - lze podle českého práva požadovat v rámci náhrady nemajetkové újmy po státu, respektive po ministerstvu spravedlnosti.

Lessy byl stíhán pro dva trestné činy. Jednalo se o pomluvu a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozilo mu až tříleté vězení. Lessy byl na základě závěrů vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhán za to, že předloni v září předal své mluvčí Pavle Kopecké dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka s tím, aby je dala vybranému novináři.

V deníku Právo pak uvedl, že jeden z obviněných údajných členů brněnského policejního gangu Rudolf Setvák zametal v minulosti jako pracovník inspekce oznámení na tehdejšího náměstka ředitele brněnské policie Vaňka. Řekl také, že o všem věděl i Vaňkův nadřízený Bedřich Koutný. Podle inspekce Lessy tak vědomě poskytl nepravdivé informace, které navíc získal v souvislosti s výkonem své funkce.

Témata: Lessy, Petr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další rána pro Vodičkův svaz? Metnar je nasupený, zvažuje vypovězení…

20.03.2019 17:28 Aktualizováno Akce Českého svazu bojovníků (ČSBS) za svobodu jsou zneužívány k politické agitaci a k útokům proti…

Metnar jednal v Rakousku o obranné spolupráci i prodeji letadel

19.03.2019 19:01 O vojenské a průmyslové spolupráci Česka a Rakouska dnes ve Vídni jednali ministři obrany Lubomír…

Exdetektiv Vokál čelí žalobě. Lidem z podsvětí měl donášet informace

18.03.2019 10:08 Státní zástupce obžaloval bývalého kriminalistu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)…

Sledujeme vás, víme jak na vás. Policie si podá Čechy, kteří na FB…

16.03.2019 18:22 Aktualizováno Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama