Jak stát nakupuje pro Armádu ČR? NKÚ jen kroutí hlavou

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad zkontroloval peněžní prostředky státního rozpočtu určené na pořizování výzbroje a techniky pro pozemní a speciální síly Armády ČR. Prověřeno bylo celkem 15 akcí s celkovými výdaji více než 5,8 mld. Kč.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Do doby ukončení kontroly nezpracovalo Ministerstvo obrany koncepční materiál, který by podrobněji stanovil výstavbu a rozvoj pozemních či specializovaných sil s konkrétním vymezením cílového stavu, materiálních potřeb a finančních a časových požadavků na jejich naplnění.

To mělo za následek nesystémové nákupy vojenské techniky a materiálu, píše web nku.cz. Věcné, časové a finanční podmínky pro pořizování vojenské techniky, které stanovily kontrolované programy, byly v průběhu jejich realizace zásadním způsobem upravovány a měněny, a to jak s ohledem na množství, tak co do výše cen pořizovaného majetku.

"Problémy byly identifikovány například při nákupu souprav chemického pozorovatele," sdělil mluvčí NKÚ Jaroslav Broža. Podle záměru z roku 2005 mělo být koupeno 129 souprav, které slouží třeba ke sledování radiace, za téměř 65 milionů. Ale ačkoli později ministerstvo na základě vojskových zkoušek snížilo počet souprav zhruba o třetinu, celková cena zůstala zhruba stejná, takže se cena jedné soupravy zvedla o polovinu.

"Jiný program byl finančně navýšen o 42 procent, zejména z důvodu dodatečně zařazeného nákupu speciálních vozidel, která měla být urychleně využita v zahraničních misích," uvedl další problematický nákup mluvčí NKÚ. "Část těchto vozidel pořízených v roce 2010 za více než 121 milionů korun nebyla v zahraničí z důvodu změny vojenskopolitické situace dosud nasazena," doplnil.

Podle ministerstva ale není pravda, že neexistovaly koncepční a strategické materiály. "Ministerstvo obrany již několik let usilovně pracuje na nápravě stavu způsobeného primárně razantními škrty v rozpočtu, které mimo jiné vedly k rozpadu střednědobého plánu," sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo se brání tím, že NKÚ například nedokládá, zda oslovení jednoho dodavatele výši kupní ceny skutečně ovlivnilo. "U specifického materiálu, jako je ten pro účely obrany, někdy jiné než přímé zadání ani není možné, či je nejefektivnější (například požadavek stejného podvozku pro různé nástavby)," uvedl Pejšek. Ministerstvo obrany bylo podle něj loni na e-tržištích největším zadavatelem veřejných zakázek z celé státní správy, zadalo jich 4517.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

GIBS vyšetřuje policistku, v jejím bytě se měly vyrábět drogy

18.10.2019 22:06 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřuje policistku z Kladna, v jejímž bytě hořelo.

Úspěch české policistky: Šárka Havránková bude viceprezidentkou Interpolu

18.10.2019 16:33 Aktualizováno Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky…

Češi po traumatech v historii opět bojují, soudí Zeman. Podpořil investice…

15.10.2019 13:39 Aktualizováno Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky, řekl dnes…

Výstřel v letadle s Babišem: Člen ochranky dostal kázeňský trest

09.10.2019 12:50 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO), který neúmyslně vystřelil v armádním letadle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama