Jde o miliardy: V ČEB a EGAPu zasahuje policie, Fischer svolal jednání

Praha - Protikorupční policie od rána zasahuje v pražském sídle státních společností Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), které pomáhají českým firmám s exportem. Podle mluvčí EGAP Hany Hikelové si policisté vyžádali materiály k více než patnácti obchodním případům. Podle jejích informací od vedení EGAP se policejní zásah týká také některých dříve medializovaných kauz, například financování výstavby skláren v Rusku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Policie v budově zasahuje od šesté hodiny ráno. "Probíhá to tak, že si vyžaduje veškerou dokumentaci a to jak papírovou, tak v elektronické podobě," uvedla Hikelová. Podle ní se policie nezajímá o případy, které byly uzavřeny v posledním roce, ale o případy starší. Jde tedy o kauzy, na něž současné vedení nemělo žádný vliv, dodala mluvčí.

S kauzou zřejmě souvisí další policejní zásah, který se týká jihlavské společnosti PSJ. Ta dnes na požádání předala policii informace a dokumentaci k vybraným obchodním případům, v nichž figurovala jako generální dodavatel stavebních prací. "Z dosud získaných informací je naší společnosti známo, že vyžádané materiály údajně souvisí s činností České exportní banky," uvedl v dnešním prohlášení mluvčí společnosti Miroslav Fuks. ČTK řekl, že další podrobnosti firma zveřejňovat nebude. Podle serveru Lidovky.cz policie dopoledne zasahovala i v sídle turnovského Sklostroje, který se zabývá výrobou strojů pro obalové sklo.

PSJ patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Velký díl zakázek provádí v zahraničí, zejména v Rusku. Výnosy skupiny PSJ se za rok 2012 pohybovaly kolem 7,55 miliardy Kč.

Ministr financí v demisi Jan Fischer na odpoledne svolal jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB, řekl ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek. "Půjde jen o informativní schůzku, nebude mít žádný zásadní závěr," doplnil mluvčí. Premiér Jiří Rusnok po jednání vlády řekl, že se o zásahu policie dozvěděl z médií. Domnívá se, že se záležitost týká případů před rokem 2010 a tedy doby před nástupem současného vedení státních společností.

ČEB a EGAP je třeba "provětrat"

Podle informací z loňského listopadu musel EGAP vyplatit na pojistném plnění 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí, které se týkaly pojištění vývozu sklářské technologie do Ruska a na Ukrajinu v letech 2005 až 2009. Pojištěným subjektem byla ČEB a vývozcem Sklostroj Turnov. Podle serveru Insider patřila k nejproblematičtějším klientům ČEB ruská podnikatelská rodina Sadovských, která na stavbu svých skláren dostala úvěrů hned několik.

Policisté do sídla obou institucí v centru Prahy nepouštějí zaměstnance ani návštěvníky, zjistil zpravodaj ČTK. Zaměstnanci se mohou zapsat na recepci, kde jsou policisté v uniformách i v civilu, a odcházejí. Zaměstnanci budou podle Hikelové pracovat z domova, někteří musejí počkat na otázky policie. Výjimkou jsou ti, kteří pracovali na případech, o něž se policie zajímá a kteří nyní s policisty spolupracují a postupně jí vydávají požadované materiály, dodala mluvčí exportní banky. Protikorupční policie, ani Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) policejní zásah blíže nekomentovaly.

Vláda předloni v říjnu vzala na vědomí zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle níž ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Server Insider poté napsal, že ČEB může přijít kvůli nesplácení vývozních úvěrů, pro něž si u dlužníků nezajistila zástavy, až o sedm miliard korun.

Loni média informovala také o dalších problémech ČEB v Rusku. ČEB musela podle Insideru na podzim stáhnout z Ruska šéfa své moskevské kanceláře Jaroslava Poříze, protože na něj podala trestní oznámení pro podezření z podvodu ruská banka Mežtopenergo. Podle dnešních informací Lidových novin by mohl policejní zásah souviset rovněž s úvěrovými případy, které spadaly do kompetence bývalé vysoce postavené manažerky ČEB Miroslavy Hrnčířové. Ta působila v ČEB jako členka představenstva a náměstkyně generálního ředitele.

Budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny uvedl, že ČEB a EGAP je třeba "provětrat". "Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí," řekl Sobotka deníku.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státy V4 volají po užší spolupráci policie, k projektu se má přidat i…

21.11.2019 15:27 Země visegrádské skupiny (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, chtějí spolupracovat při…

Rozruch v Česku: Kamery k rozpoznávání obličejů? Hamáček uklidňuje

21.11.2019 15:21 Policie nespouští systém kamerového rozpoznávání obličejů v Praze, chtěla pouze zahájit diskusi o…

Armáda ČR odprodá ruské vrtulníky, Babiš je navrhuje pro policii

20.11.2019 20:47 Aktualizováno Armáda po nákupu nových bojových vrtulníků odprodá staré ruské stroje Mi-24. Novinářům to dnes řekl…

Ochranka prezidenta Zemana má oficiálně nového šéfa

20.11.2019 20:23 Útvar pro ochranu prezidenta ČR vede od pondělí 18. listopadu Martin Baláž, který byl dosud řízením…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama