Zrušit újezd v Brdech? Poslanci válčí, ODS se pustila do ČSSD

Praha - Poslanci branného výboru Sněmovny se přeli o zrušení vojenského újezdu v Brdech. Zatímco členové vládního hnutí ANO nebo opoziční ODS jsou pro zrušení výcvikového prostoru, například někteří sociální demokraté jsou proti. Výbor dnes bod projednával pouze pro informaci o postojích nového ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Sněmovně doporučili, aby se návrhem ministerstva obrany zabývala na březnové schůzi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Stropnický na úvod projednávání zopakoval svůj názor, že by se újezd měl zrušit. Podle něj je přežitkem, aby armáda měla rozsáhlé újezdy, jejichž podstatnou část nevyužívá. "Žádné řešení samozřejmě není dokonalé. Samozřejmě i řešení, které ministerstvo obrany nabízí a navrhuje, může vzbudit nějaké pochybnosti a dotazy," řekl na schůzi výboru pro obranu Stropnický. 

Podle poslance KDU-ČSL Ivana Gabala je zákon důkladně připravený a předjednaný. Nechápe prý proto, proč se někteří členové ČSSD stavějí proti rušení újezdu v Brdech a omezení rozlohy dalších prostorů. Politici by podle něj měli brát ohled i na obyvatele výcvikových prostorů, kteří nemají stejná práva například k samosprávnému řízení svých obcí. 

Sociálně demokratický poslanec výboru Antonín Seďa ale podotkl, že v návrhu zákona nebyla vypořádána řada připomínek. Obává se například, že armáda zrušením újezdu přijde o možnost pronajímat prostor k výcviku spojeneckých vojsk, z čehož má nemalé finanční přísuny. 

"Z pacifistů, kteří byli proti výstavbě amerického radaru na českém území, jsou najednou fandové české armády, kteří chtějí, aby armáda měla nadále újezd, který již nepotřebuje," řekla na adresu ČSSD poslankyně opoziční ODS Jana Černochová. Podle ní je rozhodnutí ministerstva obrany zrušit výcvikový prostor v Brdech správné.

Projekt vojenské střelnice v Brdech vznikl v roce 1926. Budování střelnice bylo zahájeno 14. července 1927 vyměřováním území a cílových ploch na Jordánu, Toku a Brdě. Původní projekt počítal s vybudováním tří cílových ploch. Největší protest však vyvolal návrh na vykácení 23 kilometry dlouhého a půl kilometru širokého pásu lesa napříč celým komplexem brdského lesa. To se naštěstí nikdy neuskutečnilo.

První dělostřelecká salva hřměla "už" v roce 1927 z Jordánu. V té době však armáda nikomu vstup do prostoru nezakazovala. Vládl tu čilý turistický ruch. Zákaz byl vymezen jenom na cílové plochy. Se zákazem do celého prostoru přišla až německá armáda, která brdskou střelnici začala za okupace využívat .

Ta ji dokonce rozšířila směrem k západu a vystěhovala původní obyvatele. V zimě roku 1941 postihla Brdy větrná kalamita. Německá armáda vybudovala pracovní tábor na Kolvíně, kde na zpracování kalamitního dřeva pracovalo asi 10 tisíc vězňů různé národnosti. V té době také vznikla síť lesních železnic, po nichž se dřevo dopravovalo na pily, píše Army.cz.

Protože však nacisté všechny objekty v prostoru zanechali, mohli se po válce obyvatelé vrátit. Počátkem padesátých let se zákaz vstupu vrátil a v roce 1952 se území začalo zase rozšiřovat. Nebylo to však do podoby za okupace. Své domy tehdy opustili obyvatelé Přední a Zadní Zaběhlé, Padrtě, Komna, Velcí a Hrachoviště. Buldozery většinu budov srovnaly se zemí a zůstaly jen některé hájovny. V té době vzniká tankodrom na Bahnech.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstřel v letadle s Babišem: Člen ochranky dostal kázeňský trest

09.10.2019 12:50 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO), který neúmyslně vystřelil v armádním letadle…

Tendr na nové letadlo pro politiky zrušen, obrana ho vypíše znovu

08.10.2019 09:08 Ministerstvo obrany zrušilo výběrové řízení na nákup malého dopravního letounu pro přepravu…

Policisté dostanou nové terénní vozy, zakázku vyhrála Toyota Tsusho

07.10.2019 10:01 Zakázku policejního prezidia na dodání až 50 aut do těžkého terénu vyhrála společnost Toyota Tsusho…

Policisté se dle GIBS obohacovali na pokutách. Vymysleli trik s mazacím…

05.10.2019 12:13 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se zabývá případem dvou policistů z Olomouce, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama