Poslanci podpořili zrušení vojenského újezdu Brdy, hádky ještě nekončí

Praha - Sněmovna dnes podpořila v úvodním kole předlohu o zrušení vojenského újezdu Brdy a zmenšení ostatních výcvikových prostorů. Kontroverzní norma přečkala hlasování o návrhu na její vrácení vládě k přepracování, pro který se vyslovili hlavně poslance koaliční ČSSD a opoziční KSČM. Míří k posouzení do branného výboru a do výboru pro životní prostředí, které na to budou mít čtyři měsíce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Martin Stropnický /hnutí ANO/, ministr obrany
doporučujeme

Spor se mezi poslanci vedl hlavně kvůli zrušení brdského újezdu. Neshodnou se na něm ani Plzeňský a Středočeský kraj, který je proti. Kritici zrušení argumentovali koaliční smlouvou mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL, ochranou přírody i obavami, že obce, které nově vzniknou, se brzy dostanou do špatné finanční situace.

Předlohu hájil ministr obrany Martin Stropnický (ANO), ač ji předložila ještě bývalá úřednická vláda. "Armáda po dlouhé době něco nechce. Bylo by škoda to nevyužít," uvedl. Vedle poslanců ANO a KDU-ČSL našel Stropnický podporu mezi členy opozičních klubů TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu. Z přítomných sociálních demokratů hlasovali proti vrácení normy kabinetu tři, 36 jich bylo pro.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) označil za nešťastné, že ministerstvo obrany normu z dolní komory nestáhlo. "V koaliční smlouvě je jasně napsáno, že strany znovu posoudí optimalizaci vojenských újezdů," řekl někdejší sociálnědemokratický stínový ministr obrany. Hamáček, který je ze středních Čech, dále uvedl, že problém má právě jen s Brdy.

Předlohu naopak podpořil Hamáčkův stranický kolega Václav Votava, jenž je z Plzeňského kraje. Připustil, že emoce budí hlavně fakt, že újezd Brdy má být rozdělen mezi Středočeský a Plzeňský kraj. 

Starostové brdských obcí z Plzeňska v polovině února vyzvali ministra obrany Martina Stropnického, aby neustupoval přáním zastupitelstva Středočeského kraje a některým ze středočeských poslanců a senátorů na zachování vojenského újezdu Brdy. Mluvčí ministerstva odmítá, že by Stropnický podlehl nějakému lobbingu, uvedl web CT24.

V souvislosti se zrušením újezdu se mluvilo o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy. Většina obcí přijala i plán a harmonogram prací souvisejících se zrušením újezdu. Nesouhlasilo město Příbram a středočeský hejtman Josef Řihák, který se domnívá, že rušení újezdu není v souladu s takzvanou Bílou knihou, kterou Armáda ČR představila v roce 2011.

"Rušení vojenského újezdu Brdy je drahé a zbytečné. Pokud mají i nadále v Jincích zůstat dělostřelci a armáda tvrdí, že je tam chce, musí někde cvičit. A k výcviku stejně budou velkou část VÚ Brdy využívat. V Brdech je zachovalá příroda a zmíněné zásoby pitné vody ani vznik CHKO neochrání. Pro Českou republiku je daleko výhodnější zrušit raději Libavou, kde jsou mimo jiné i velké restituční nároky. Velkým nebezpečím pro turisty po případném zrušení VÚ Brdy zůstane nevybuchlá munice, od které nedokážou vojáci území zcela vyčistit. Na tyto oblasti tak bude stejně vstup zakázán," řekl Řihák v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi po traumatech v historii opět bojují, soudí Zeman. Podpořil investice…

15.10.2019 13:39 Aktualizováno Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky, řekl dnes…

Výstřel v letadle s Babišem: Člen ochranky dostal kázeňský trest

09.10.2019 12:50 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO), který neúmyslně vystřelil v armádním letadle…

Tendr na nové letadlo pro politiky zrušen, obrana ho vypíše znovu

08.10.2019 09:08 Ministerstvo obrany zrušilo výběrové řízení na nákup malého dopravního letounu pro přepravu…

Policisté dostanou nové terénní vozy, zakázku vyhrála Toyota Tsusho

07.10.2019 10:01 Zakázku policejního prezidia na dodání až 50 aut do těžkého terénu vyhrála společnost Toyota Tsusho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama