Policejní komando vtrhlo do Nemocnice Na Homolce. Po zásahu obviněni čtyři lidé

Praha - Protikorupční policie dnes obvinila čtyři lidi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů Nemocnice Na Homolce. Údajně postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky - dva jako přímí pachatelé, dva jako jejich pomocníci. Nemocnici tak prý způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. Na svém webu to uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Server Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými je bývalý generální ředitel nemocnice Vladimír Dbalý a jeho bývalý náměstek, primář chirurgie Michal Toběrný. Zbylými dvěma jsou podle Mladé fronty Dnes Petr Kutil, někdejší ředitel dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical, a Emilie Bialešová, jejíž firma vede nemocnici účetnictví.

Dozorující státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že obviněná čtveřice si trestnou činností přišla na více než 53 milionů korun. Jména obviněných nesdělil. Policie kvůli kauze od rána zasahuje na několika místech Česka, mimo jiné v sídle firmy Bialešová. Odpoledne se policisté dostavili i do areálu Nemocnice Na Homolce, a to v doprovodu Toběrného. ČTK to bez dalších podrobností řekla mluvčí instituce Jitka Kalousková.

Nemocnice zadala veřejnou zakázku na digitalizaci chorobopisů v červenci 2009, hlavním kritériem byla cena. Přihlásilo se sedm zájemců, do druhého kola postoupili tři. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Podle věstníku zakázek nemocnice původně předpokládala cenu 95 milionů korun, konečná cena činila 146 milionů korun bez DPH.

Dbalý vedl Homolku od konce roku 2006, kdy jej do čela jmenoval tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. V březnu 2012 ho ve funkci vystřídal neurochirurg Michal Šetlík. Současné vedení nemocnice odmítá být s kauzami Dbalého spojováno.

Šetlík dnes ČTK sdělil, že policii loni v březnu požádal, aby případ prošetřila. Nemocnice zaslala všechny potřebné materiály k zakázce i tehdejšímu vedení ministerstva zdravotnictví. Ve vyjádření na webu nemocnice také uvedl, že vůči osobám zmiňovaných v médiích v souvislosti s dnešním zásahem bude v tuto chvíli postupovat podle principu presumpce neviny.

Psali jsme:  

"Tyto události zcela určitě poškozují dobré jméno Nemocnice Na Homolce, proto pokud budou informace publikované v médiích potvrzeny orgány činnými v trestním řízení, zvážím zavedení personálních opatření ještě do doby konečného vyřešení zmiňovaných případů," doplnil.

To, že se policie a ministerstvo zdravotnictví zabývají okolnostmi zakázky, uvedla loni v březnu televize Nova. Odvysílala, že práce dělala firma K2P za 30 milionů korun. V reportáži padla i zmínka o úplatku pro vedení nemocnice. Dbalý ještě jako ředitel na nemocničním webu napsal, že účast K2P byla v dokumentaci k zakázce zcela transparentně popsána a že žádná ze společností není odměňována za zprostředkování, všechny prý měly své úkoly. Vyšší cenu než u skenování běžných dokumentů zdůvodnil náročností digitalizování chorobopisů a nutností ochrany osobních dat.

Homolka původně chtěla chorobopisy do digitalizované podoby před pár lety převádět sama s pomocí brigádníků, nakoupila i techniku. Pak ale změnila názor. Podle Dbalého bylo najmutí firmy efektivnější. Skenery za 736.000 korun bez DPH prý dodavatel odkoupil zpět za pořizovací cenu.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) řekl serveru IHNED.cz, že přikáže nemocnici zrušit dceřiné společnosti, přes které nakupuje léky a materiál. Ředitel nemocnice podle něj musí zavést systém, který je standardní ve všech jiných přímo řízených nemocnicích - tedy dceřiné společnosti zrušit a nakupovat přímo do nemocnice.

O nemocnici se v poslední době psalo i v souvislosti s dalšími podezřeními. Loni v červnu se policie zajímala o pronájem skladů firmě KTH (dříve Alseda), která je spojena s právníky kolem advokátní kanceláře MSB Legal. Nadační fond proti korupci (NFPK) tvrdí, že nemocnice na těchto smlouvách údajně ročně tratila kolem sta milionů korun.

Psali jsme:  

Na Dbalého a další, neznámé pachatele podal fond už předloni trestní oznámení. Protikorupční policie podle loňských informací prověřovala, za jakých okolností získal otec bývalého ředitele dvě nemovitosti v hodnotě zhruba 11 milionů korun. Dbalý nařčení odmítl, tvrzení fondu označil za lež. Podle NFPK Dbalého otec získal nemovitosti velmi složitým způsobem.

Minulý týden napsala Mladá fronta Dnes, že podle auditu ministerstva zdravotnictví přišla nemocnice kvůli podezřelým transakcím v letech 2011 až 2013 o skoro 300 milionů korun. Server e15.cz rovněž minulý týden uvedl, že náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce. Vymazal ČTK řekl, že oba přístroje byly zakoupeny za nejnižší ceny.

Nemocnice Na Homolce je prestižním zdravotnickým zařízením. Zaměřuje se na léčbu nemocí kardiovaskulárních a neurologicko-neurochirurgické povahy. Na Homolce funguje v Česku ojedinělý Lexellův gama nůž.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

GIBS navrhla obžalovat tři vězeňské dozorce, měli půjčovat mobil Fajádovi

19.06.2019 16:53 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat trojici dozorců z pankrácké…

Na Libavé nuceně přistál bitevní vrtulník Mi-24, dočasně nebudou létat

19.06.2019 16:20 Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku dnes nuceně přistál bitevní vrtulník Mi-24. Na palubě…

Česko hodlá koupit bojové vrtulníky z USA, šéf komunistů Filip soptí

18.06.2019 08:38 Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou…

Armáda ČR zmodernizuje desítky tanků, zakázka přesáhne 900 milionů

17.06.2019 13:29 Ministerstvo obrany zmodernizuje tanky české armády. Za více než 900 milionů korun vymění u 33…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama