Konečně úspěch? Vláda odklepla prodej bitevníků L-159 do USA

Praha - Vláda dnes schválila prodej nepotřebných bitevníků L-159 americké firmě Draken International. Novinářům to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Smlouvu se společností Aero Vodochody, která obchod zprostředkovává, podle něj stát podepíše 14. července a Aero následně uzavře kontrakt s americkým odběratelem. Ten za zhruba čtvrt miliardy korun získá 14 strojů a opci na dalších 14 letounů. Množství strojů v případné druhé dodávce ale ČR může snížit, pokud by se dohodla na prodeji L-159 ještě s Irákem, což Stropnický dnes nevyloučil.

Ilustrační foto

Ministerstvo obrany se letadla L-159 snaží neúspěšně prodat už řadu. let. "Já snad budu mít to štěstí, že se mi to povede realizovat," poznamenal Stropnický.

Pokračuje tak proces odprodeje až 28 dlouhodobě uložených letounů L-159 americké společnosti Draken International, Inc., která poskytuje služby Ozbrojeným silám USA. Letouny budou dodány v takovém stavu, v jakém se nacházejí, hlavní podmínkou odprodeje jsou provozuschopné motory u letounů, určených k uvedení do provozu. Konečnou cenu ovlivní i technický stav jejich klíčových agregátů.

Zároveň vláda zohlednila potřebu Irácké republiky, která začátkem letošního roku projevila zájem o pořízení až 15 letounů L-159, z toho 11 dlouhodobě uložených strojů. V případě realizace tohoto obchodu by proto byl celkový počet letounů ve prospěch společnosti Draken International, Inc. ponížen na 21 letounů.

Společnost Draken je připravena závazně objednat v první fázi 14 letounů L-159. Ministerstvo obrany odprodej podpoří testováním provozuschopnosti motorů na technickém zařízení Vzdušných sil AČR v počtu nejméně šesti motorů ročně a ověřením technického stavu klíčových agregátů (radiolokátoru, radiolokačního výstražného přijímače). První fáze tedy bude realizována v průběhu dvou let od nabytí účinnosti smluv, stojí ve zprávě Ministerstva obrany ČR.

Ve druhé fázi společnost Draken na základě smluvní opce a za stejných podmínek může odkoupit až 14 dalších uložených letounů L-159. Ministerstvo obrany má však podle nové smlouvy právo jejich počet snížit.

Výnos z prodeje nepotřebných letounů dosáhne stovek milionů korun. V případě první fáze půjde o 217 až 250 mil. Kč v závislosti na funkčnosti radiolokačního zařízení, v případě realizace kontraktu v plném rozsahu (28 strojů) půjde až o 516 milionů korun. Získané prostředky budou využity k rozvoji schopností Vzdušných sil AČR.

S ohledem na právní řád ČR se odprodej letounů uskuteční prostřednictvím společnosti Aero Vodochody AEROSPACE a. s., která zároveň zajistí jejich uvedení do provozuschopného stavu. Společnost Aero Vodochody, která je držitelem povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem, odkoupí letouny L-159 od ministerstva obrany a následně zajistí jejich odprodej společnosti Draken. Veškeré práce a náklady spojené s uvedením do provozu přitom bude společnost Aero Vodochody účtovat přímo společnosti Draken, a to nad rámec výše uvedené prodejní ceny.

„V současné době již nic nebrání tomu, abychom se společností Aero Vodochody podepsali příslušnou smlouvu. Ta se bude týkat první fáze odprodeje a její podpis se uskuteční 14. července," uvádí ministr obrany Martin Stropnický.

Ministerstvo obrany má v současné době k dispozici 36 nadpočetných letounů L-159. Letouny postupně stárnou a jejich tržní cena v důsledku toho dramaticky klesá. Ministerstvo zároveň vynakládá 10 mil. Kč ročně na jejich řádné uložení tak, aby případný odprodej nebyl zcela vyloučen. Dosavadní úsilí státu i výrobce o jejich odprodej nebylo přes desítky jednání s potencionálními zájemci úspěšné, stejně jako obchodní veřejná soutěž z roku 2012, v jejímž rámci byla maximální nabídka za jeden dlouhodobě uložený letoun L-159 necelých 6 mil. Kč. Cena nabídnutá společností Draken je vyšší než nově zpracované znalecké posudky na ocenění odprodávaných letounů.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V Ostravě pokračují Dny NATO, opět se čekají tisíce návštěvníků

19.09.2021 10:35 Na letišti v Mošnově na Novojičínsku pokračují druhým dnem Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Policejní prezident se omluvil za slova mluvčí o nepovoleném shromáždění

28.08.2021 14:05 Policejní prezident Jan Švejdar se dnes omluvil za slova mluvčí středočeské policie, že srpnové…

Související:

Právě se děje

reklama