Politici ocenili zabité české vojáky: Taliban je zákeřný protivník

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka(ČSSD) dnes označil smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu za tragickou a šokující událost. Ocenil jejich hrdinství, vysílání vojáků na misi do Afghánistánu tato tragédie podle něj ale neovlivní. Prezident Miloš Zeman vyjádřil rodinám padlých vojáků hluboký soucit a hlubokou úctu k jejich boji proti mezinárodnímu terorismu. Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) si zaslouží nejvyšší úctu a obdiv za své hrdinství. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nařídil stáhnout vlajky u ministerstva na půl žerdi.

Miloš Zeman, prezident ČR

"Pokládám to za nesmírně tragickou a šokující událost. Je to velmi smutná zpráva jak pro českou vládu, tak pro celou Českou republiku," prohlásil Sobotka a vyjádřil soustrast rodinným příslušníkům zabitých vojáků.

"Chtěl bych ocenit hrdinství vojáků, kteří padli při plnění vojenské mise, při obhajobě principů, které ČR dlouhodobě hájí, tedy při principu svobody a demokracie, a chci se skutečně poklonit památce těchto novodobých českých hrdinů," dodal Sobotka.

"Pokud jde o misi v Afghánistánu, ta je schválená a má svůj daný mandát. Ta mise se nemění," poznamenal premiér k tomu, zda by dosud největší jednorázová ztráta českých vojáků v Afghánistánu mohla změnit vysílání vojáků na zahraniční mise.

Bližší podrobnosti k incidentu, ani k případnému převozu těl do ČR Sobotka neměl. Vládu bude podle něj o detailech ve středu informovat Stropnický, který kvůli tragédii přerušil dovolenou v zahraničí a vrací se do Česka. Mezitím nařídil stáhnout v areálu ministerstva vlajky na půl žerdi. Ve středu ráno se k události vyjádří na tiskové konferenci.

Psali jsme:  

"Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje hluboký soucit rodinám padlých českých vojáků a hlubokou úctu k jejich boji proti mezinárodnímu terorismu," oznámil v tiskovém prohlášení mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

"Vojáci, kteří padli při plnění bojových povinností, si zaslouží nejvyšší úctu a obdiv za své hrdinství," soudí také Hamáček. "Přestože je tato událost velmi tragická, Česká republika bude pevně stát na straně svobody a demokracie a bude tyto hodnoty také bránit," dodal předseda Sněmovny.

Podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) tato tragická událost ukázala dvě věci. "Za prvé - boj proti mezinárodnímu terorismu ve všech jeho podobách zdaleka nekončí, spíše naopak. Za druhé - všichni naši vojáci na zahraničních misích jsou mimořádně stateční lidé, kteří denně nasazují své životy a zaslouží si naši plnou podporu a úctu," uvedl Štěch.

Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyjádřil hlubokou lítost nad zmařením životů čtyř českých vojáků. "Za svobodu a bezpečnost musíme bojovat i za našimi hranicemi. Věříme, že jejich oběť nebyla zbytečná a opět nám ukázala, jak zákeřným protivníkem je hnutí Taliban," uvedl v tiskovém prohlášení Bělobrádek.

"Tito padlí si zasluhují úctu všech občanů České republiky, které tak věrně sloužili, a jsou připomínkou toho, že svět, ve kterém žijeme, není bezpečný," připojila se členka poslaneckého výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Soustrast rodinám vojáků vyjádřil i celý branný výbor. "Skláníme se před jejich nejvyšší obětí, protože padli v boji při ochraně demokratického světa a života v bezpečné a otevřené společnosti, kterému se u nás a v celé Evropě těšíme," uvedl výbor v prohlášení.

Bývalý premiér a předseda neparlamentní strany LEV 21 Jiří Paroubek označil oběti českých vojáků za zbytečné "ve zbytečné válce za zájmy, do kterých nám nic není". Vyzval vládu ke stažení vojáků z Afghánistánu.

Za pátek přibylo více než 500 nově nakažených

25.09.2021 09:42 V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama