Český voják zraněný v Afghánistánu je dál ve vážném stavu. Do Čech přiletí nejdřív za 10 dnů

Praha - Zdravotní stav českého vojáka, který byl zraněn při úterním útoku Talibanu v Afghánistánu, je nadále vážný, ale stabilizovaný. Má za sebou dvě náročné operace a podle odhadu vedoucího českého zdravotního týmu v Afghánistánu zůstane v tamní nemocnici ještě minimálně deset až 14 dnů. ČTK to dnes řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel, který o úterním incidentu dnes jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem obrany Martinem Stropnickým. Voják by měl dnes podstoupit další operaci.

Ilustrační foto

Pavel informoval premiéra a ministra obrany o stavu zraněného vojáka a o aktuální situaci v Afghánistánu, kde se nedaleko základny Bagrám na východě země v úterý odpálil sebevražedný atentátník a zabil čtyři české vojáky a jednoho zranil.

Podle generála Pavla se jednalo o velmi zkušené příslušníky české armády, kteří kromě jednoho, jenž byl na své první misi, prošli už několika zahraničními operacemi.

„Důvod, proč jsem svolal mimořádnou konferenci je jedním z nejhorších, který si dovedu představit. Oznámení ztráty hned čtyř vojáků Armády České republiky, je skutečně informací, kterou sděluji jen velice nerad. Bohužel, takové věci se ve válkách stávají, a my s tím musíme počítat. V tak malé armádě jako je ta naše, kde se pomalu všichni navzájem znají, se taková ztráta dotýká osobně téměř každého vojáka. Chtěl bych ujistit pozůstalé, že armáda udělá vše, co bude v jejích silách, aby jim v těchto těžkých chvílích stála nablízku," řekl včera náčelník Generálního štábu AČR.

Podtrhl, že vojáci před incidentem plnili úkoly každodenního poslání v misi. Sesedli z vozidel před zdravotním střediskem, aby s místními obyvateli, tak jako mnohokrát už předtím, zavedli řeč. Do včerejšího dne nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozilo nějaké nebezpečí. Čeští vojáci mají v oblasti mezi místními dobré jméno. Tálibánec zřejmě v přestrojení za afghánského policistu, se vmísil do davu, který se po příjezdu vojáků vytvořil u vozidel a odpálil na sobě trhavinu, uvedl MO v tiskové zprávě.

Zraněný rotmistr (39) byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám. Pavel dnes uvedl, že je stále ve velmi vážném stavu na to, aby byl schopen převozu, přesto vykazuje mírnou prognózu ke zlepšení. Voják se v noci na dnešek podrobil operaci. "Další operace ho čeká dnes. Ty operace dopadají dobře, řekl bych, vzhledem k tomu komplikovanému stavu a mnohačetným zraněním," řekl Stropnický po jednání vlády. Operace si vyžádala velkou potřebu krve, podle ministra ji darovali čeští i další spojenečtí vojáci.

Podle Pavla byl voják přímo v epicentru výbuchu a měl velké štěstí, že přežil. Pokud bude v příštích týdnech rozhodnuto o jeho převozu, armáda do Afghánistánu vypraví letoun Airbus vybavený plnohodnotnou jednotkou intenzivní péče.

Pro ostatky padlých vojáků odletí dnes kolem 22:00 letecký speciál. Na jeho palubě bude zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, náhradníci za padlé vojáky odletí do Afghánistánu až v pátek nebo o víkendu. Původně se předpokládalo, že by mohli využít již dnešní letadlo. Podle Stropnického byli tři z padlých řidiči, česká jednotka v Bagrámu jich tak nyní má "zoufalý nedostatek". "Snaha je nahradit je proto maximální," dodal ministr.

Vojenský speciál by se měl vrátit by ve čtvrtek po 13:00. Po příletu se na letišti ve Kbelích uskuteční krátký ceremoniál s vojenskými poctami, zúčastní se ho i prezident Miloš Zeman. Je možné, že vojáky na místě in memoriam ocení medailí Za hrdinství. Uvažuje se i o jejich povýšení. Armáda s rodinami jedná také o organizaci vojenských pohřbů. Pavel novinářům řekl, že zatím nemá od rodin informace o tom, že by vojenské pocty odmítly.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama