Svět kondoluje Česku, strážní jednotka v Bagrámu obnovila činnost

Praha - Prezident Miloš Zeman ocení medailí Za hrdinství kromě čtyř padlých v Afghánistánu i zraněného vojáka. Ocenění dostanou při příležitosti státního svátku 28. října. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Lítost nad ztrátou vojáků vyjádřil ve čtvrtek večer v telefonátu ministrovi obrany Martinu Stropnickému americký ministr obrany Chuck Hagel. Čeští vojáci v Afghánistánu dnes opět vyjeli na hlídky do okolí střežené základny Bagrám.

Ilustrační foto

"Zdravotní stav zraněného vojáka se od čtvrtka nezměnil, je nadále vážný, ale stabilizovaný," sdělila dnes ČTK mluvčí generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková. Dodala, že česká strážní jednotka dnes naplno obnovila "standardní činnost spojenou se zabezpečením střežení základny Bagrám" a její příslušníci opět vyjeli na hlídku.

Činnost jednotky byla změněna po úterním sebevražedném útoku. Zeman již v minulých dnech řekl, že hodlá padlé vojáky ocenit medailí Za hrdinství. Podle Ovčáčka se prezident rozhodl stejné vyznamenání udělit i těžce zraněnému vojákovi.

K tragické události dostali čeští představitelé armády a státu řadu kondolencí, a to i od amerického ministra obrany. "Chuck Hagel vyjádřil hlubokou lítost nad smrtí čtyř českých vojáků v Bagrámu a vysoce ocenil profesionalitu českých vojáků a práci, kterou v operaci ISAF odvádí," uvedl Stropnický.

Podle tiskového oddělení ministerstva obrany soustrast vyjádřila řada představitelů spojeneckých zemí a armád. Mezi prvními byli například ministři obrany Slovenska a Polska Martin Glváč a Tomasz Siemoniak. Soustrastný telegram odeslal Lubomíru Zaorálkovi také slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák. Vyjádřil v něm zármutek nad českou ztrátou i nutnost další společné angažovanosti v Afghánistánu. Kondolenci poslal i americký velvyslanec v Česku Norman Eisen.

Desítky kondolencí a telefonátů s vyjádřením soustrasti od stovek lidí z celé České republiky dostal náčelník generálního štábu Petr Pavel, poznamenala Růžičková.

Psali jsme:  

Sounáležitost k tragédii, které postihla před třemi dny českou společnost, vyjádřili také vojáci libereckého pluku a výsadkoví veteráni. Ve čtvrtek 10. července se přesně ve 12,00 hodin sešli na nástupišti v Kasárnách 6. října, aby za zvuku sirén a zvonů společně uctili třemi minutami ticha památku vojáků, kteří zahynuli v Afghánistánu, uvedlo MO v tiskové zprávě.

„Incident, při kterém se odpálil sebevražedný atentátník, se zapíše do novodobé historie naší armády černým písmem. Zemřeli čtyři vojáci a jeden byl vážně zraněn, nehledě na oběti z řad místní policie a civilních obyvatel včetně dětí," popsal ve svém projevu tragickou událost velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany plukovník gšt. Radek Černý.

Nelehkou misi v Afghánistánu mají za sebou také liberečtí chemici, kteří společně s biology plnili v sestavě jednotky chemické a biologické ochrany odborné úkoly v rámci operace ISAF KAIA od roku 2007 do prosince 2013. „I já jako velitel jsem si uvědomoval, jaká nebezpečí na vás při nasazení v Afghánistánu čekají. K úspěšnosti každé rotace jsem přičítal hlavně to, že jste se všichni v pořádku a ve zdraví vrátili domů. Afghánistán je země od nás kulturně, mentálně i nábožensky velmi vzdálená, proto se ani nesnažíme pochopit, že sebevrah plánovaně obětoval i životy nevinných civilních obyvatel, mezi kterým byly i děti," zhodnotil Černý.

Svoji soustrast s pozůstalými vyjádřili na nástupu v libereckých kasárnách i výsadkoví veteráni. „Velmi mě oslovilo to, abychom takto veřejně a důstojně vyjádřili lidskou i profesní sounáležitost k události, které zasáhla nejen vojáky, ale i všechny občany naší republiky," vystihl svoje pocity předseda libereckého Klubu vojenských výsadkových veteránů podplukovník v.v. Jaroslav Chromek, který se stále cítí jako aktivní voják a velice si váží práce vojáků profesionálů: „Pro mě je hrdina ten, který se rozhodl stát se profesionálním vojákem a dobrovolně se účastní nasazení v zahraniční operaci, která ho může stát i život. Pokud se tak stane, tak si tito vojáci právem zaslouží naší největší úctu."

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama