Pátá oběť: Vážně zraněný voják zemřel ve střešovické nemocnici

Praha - V Ústřední vojenské nemocnici dnes dopoledne zemřel voják, který byl minulý týden v úterý těžce zraněn při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Náčelník vojenské zdravotnické služby Božetěch Jurenka novinářům řekl, že rotmistr Jaroslav Lieskovan byl převezen do republiky za zvýšeného rizika, ale česká nemocnice mu mohla dát lepší péči. Mimo jiné mohla poskytnout náhrady orgánů, které mu selhávaly. "V Afghánistánu pro něj už nemohli udělat více," doplnil k tomu náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Rakve byly uloženy na černě oděné katafalky

"Dnes 14. července 2014 v dopoledních hodinách podlehl v Ústřední vojenské nemocnici Praha následkům zranění rotmistr J. L. (1975), který byl v úterý 8. července 2014 při patrole u základny Bagrám v provincii Parwan těžce zraněn po útoku sebevražedného atentátníka," stojí v tiskové zprávě Ministerstva obrany.

"My všichni jsme chtěli uvěřit, že zázraky se dějí," řekl k úmrtí Pavel. Smrt vojáka označil za velkou ztrátu. Úterní útok tak má na svědomí životy pěti českých vojáků. Muž byl do české nemocnice převezen v neděli večer ve velmi vážném stavu. Předtím se v americké vojenské nemocnici v Afghánistánu podrobil několika operacím. Podle Jurenky měl voják těžké polytrauma a podrobil se záchranným operacím končetin a cévním rekonstrukcím.

Rotmistr se narodil v roce 1975. "Jaroslav Lieskovan, všemi zvaný Lesák, byl takovou duší jednotky," poznamenal Pavel. "Byl pro svoje kolegy v jednotce takovým starším, zkušenějším, ale zároveň tím, který jim dodával sílu a sebevědomí. V jeho osobě skutečně jednotka přichází o hodně," dodal generální náčelník české armády.

Rotmistr zemřel dnes v 11:00. Rodina byla o jeho úmrtí informována. K jeho smrti se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pozůstalým vyjádřil soustrast a poděkoval americkým i českým lékařům za jejich péči. "Chci současně poděkovat všem českým vojákům na zahraničních misích včetně Afghánistánu za jejich nasazení a profesionalitu, se kterými plní české spojenecké závazky," dodal Sobotka.

Armáda dnes se svolením rodin zveřejnila jména a fotografie čtyř českých vojáků, kteří zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka. Incident nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš.

Tři z vojáků nebyli na zahraniční misi poprvé. Klusák byl veteránem dokonce šesti zahraničních operací, z toho čtyř v Afghánistánu. Beneš byl v Afghánistánu nasazený třikrát, Ligač dvakrát. Poprvé byl v zahraniční misi Jan Šenkýř - v Bagrámu sloužil od letošního dubna.

Rozloučení bude mít podobu obřadu s vojenskými poctami. Bude ve čtvrtek, v pátek a v pondělí v Chomutově (David Beneš, 17. července), Hradci Králové (Jan Šenkýř, 18. července), Týništi nad Orlicí (Libor Ligač, 18. července) a Jičíně (Ivo Klusák, 21. července).

„V průběhu pohřbu zazní tři čestné salvy k uctění památky padlého vojáka a hymna České republiky. Pohřbu se také účastní Čestná stráž Armády ČR a Ústřední hudba Armády ČR," řekl pro ČRo mluvčí Generálního štábu armády Jan Šulc.

Armádní kolegové vypsali na pomoc rodinám padlých vojáků finanční sbírku. Lidé mohou přispět na účet 44665522/0800, variabilní symbol 916.

V noci na neděli čelili čeští vojáci v Afghánistánu dalšímu útoku. Hlídka při něm byla napadena střelnými zbraněmi a protitankovými granáty. Voják ve střelecké věži vozidla utrpěl středně těžká zranění.

„Dneska je ten voják stabilizován, je po operaci, je mimo ohrožení života a na základě rozhodnutí lékařského týmu, který tam máme, včetně našeho šéfchirurga, padne rozhodnutí, kdy bude převezen do České republiky," řekl v České televizi Aleš Opata, zástupce náčelníka Generální štábu Armády ČR.

Současnou strážní jednotku hlídající leteckou základnu Bagrám tvoří 150 vojáků z 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších útvarů české armády. Jejich úkolem je hlídkovat ve dvacetikilometrovém okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Na místě jsou od dubna. Od října by je měli vystřídat kolegové ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Policejní prezident se omluvil za slova mluvčí o nepovoleném shromáždění

28.08.2021 14:05 Policejní prezident Jan Švejdar se dnes omluvil za slova mluvčí středočeské policie, že srpnové…

Český velitel jednal při evakuaci Afghánců přímo s táliby

25.08.2021 14:07 Aktualizováno Pro část zachráněných afghánských spolupracovníků České republiky si za dramatických okolností…

Evakuace z Afghánistánu: V Praze přistál třetí evakuační letoun, přivezl…

19.08.2021 07:30 Na vojenském letišti v pražských Kbelích přistál dnes krátce po 22:00 třetí evakuační letoun z…

Související:

Právě se děje

reklama